25% OFF on the cheapest product CODE: DEAL25

BODYPAK EDUKUJE: Miedź i jej funkcje w organizmie

Miedź? Może ciężko to brzmi, ale człowiek potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chcecie dowiedzieć się jakie pełni funkcje? Sprawdźcie nasz artykuł
Miedź jest metalem niekoniecznie bardzo powszechnym, jednak niezbędnym do utrzymaniahomeostazy organizmu. Jej podstawową rolą jest uczestnictwo w przebiegu procesów przemiantlenowych oraz powstawania neuroprzekaźników – jest składową znacznej ilości enzymów. To jednaknie wszystko – bez miedzi nie powstała by SOD, czyli dysmutaza ponadtlenkowa – jeden z
podstawowych enzymów tworzących enzymatyczny układ przeciwutleniający organizmu – systemu odpowiedzialnego m.in. za neutralizację wolnych rodników.
Do innych, niemniej istotnych procesów w których miedź jest niezbędna, należy wytwarzaniekolagenu i elastyny, czy melaniny, stanowiącej barwnik włosów i skóry. Układ nerwowy to kolejny element organizmu, który nie byłby w stanie funkcjonować prawidłowo przy niedostatku tego istotnego pierwiastka.Dotychczasowe badania naukowe pozwoliły udokumentować, że miedź moduluje reakcję zapalną,kumulując się w miejscu zapalenia i wpływa na proces powstawania i funkcji interleukiny 2 (IL-2). Jesttakże zmiataczem wolnych rodników (bezpośrednio), wpływa na powstawanie komórek T i
przeciwciał. Dyskutuje się także jej rolę we wrodzonej odpowiedzi immunologicznej ustroju, szczególnie w przypadku narażenia na bakterie.
Źródłem miedzi w pożywieniu są zarówno produkty roślinne, jak i zwierzęce. Wśród pierwszej grupy znajdziemy orzechy, nasiona słonecznika, płatki owsiane czy kakao. W diecie Polaków spora część
spożywanej miedzy pochodzi natomiast ze zbóż i ziemniaków. Wśród produktów odzwierzęcych miedź występuje najobficiej w podrobach, szczególnie wątrobie.
Zapotrzebowanie na miedź wynosi u osób dorosłych 0,9 mg, zarówno dla mężczyzn, jak kobiet. W okresie ciąży zapotrzebowanie wzrasta do 1mg, podczas laktacji natomiast do 1,3mg dziennie.
1.
Jarosz M. (red.): Normy żywienia dla populacji Polski. Warszawa, IŻŻ, 2017.
2.
Alpert P. The role of vitamins and minerals on the immune system. Home Health Care Mana

Paweł Szewczyk

Magister Dietetyki

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 kaps.
29,99 PLN
Zobacz produkt
Trec Multipack Sport Day/Night Formula - 60 kaps.
32,99 PLN
Zobacz produkt
Solgar Chelated Copper Chelat Miedzi - 100 tabl.
34,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść