25% OFF on the cheapest product CODE: DEAL25

Laktoferyna i jej rola w funkcjonowaniu układu odpornościowego – część 2

W ostatnim tekście przybliżyłem Wam czym jest laktoferyna, gdzie występuje i jaka jest jej rola, podkreśliłem także podstawowe właściwości tej glikoproteiny. Dziś, zgodnie z obietnicą chciałbym przybliżyć Wam nieco wyników eksperymentów naukowych z użyciem laktoferyny.

W większości badań stosuje się laktoferynę bydlęcą, ze względu na jej znaczną zgodność z laktoferyną ludzką. Pod względem składu aminokwasowego zgodność wynosi aż 77%. Jednocześnie podkreśla się, że nie jest to wybór idealny, ze względu na występujące różnice, które mogą zmieniać jej potencjał przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny (niektórzy autorzy podkreślają silniejszy wpływ przeciwbakteryjny bydlęcej).
Polska praca z 2016 roku stanowi przegląd zastosowań terapeutycznych glikoproteiny. Autorzy zaznaczają, że dotychczasowe badania z udziałem modeli zwierzęcych wykazały istotny wzrost przeżywalności u gryzoni w przypadku rozwoju sepsy po wstrzyknięciu bakterii E. coli. W innych wypadkach obserwowano wzrost przeżywalności myszy. Kolejne prace pozwoliły na zaobserwowanie silnego wpływu przeciwzapalnego laktoferyny u modeli z wyindukowanym zapaleniem błony śluzowej żołądka lub zapalenia jelit. Najbardziej obiecujące wyniki przynoszą jednak eksperymenty oparte o podanie laktoferyny obiektom z niedojrzałym układem pokarmowym (możliwe, że powodem jest nie w pełni rozwinięty mikrobiom jelitowy). Cielęta i szczurze noworodki charakteryzowało lepsze przyswajanie składników pokarmowych oraz istotny przyrost długości kosmków jelitowych i stymulacja rozwoju układu immunologicznego.
By nie opierać się jedynie na badaniach z udziałem zwierząt warto przywołać badania kliniczne. Wśród osób dorosłych udało się odnotować poprawę stanu osób cierpiących na przewlekłe zakażenie H. pylori (najczęstszą przyczynę choroby wrzodowej) w formie opornej na leczenie konwencjonalne. Obiecujące, choć wstępne, są także wyniki badań z udziałem pacjentów cierpiących na różne typy nowotworów.
Wśród dzieci cierpiących z powodu biegunek doustna podaż laktoferyna zarówno łagodziła przebieg, jak i ograniczała częstość ich występowania. Opublikowane badania z użyciem laktoferyny u dzieci pozwoliły ocenić pozytywnie jej zastosowanie zarówno w przypadku zakażeń przewodu pokarmowego, jak również sepsy wśród noworodków, a podaż laktoferyny u wcześniaków zaleca się wprowadzać możliwie szybko. Istnieją przesłanki by sądzić, ze laktoferyna bydlęca wykazuje takie same efekty kliniczne u noworodków i niemowląt co laktoferyna ludzka. U dzieci, którym podawana była laktoferyna odnotowano także istotnie rzadsze występowanie zakażeń grzybiczych.
Pragnąć podsumować rozważania na temat laktoferyny – możemy zaobserwować, iż wykazuje ona potencjał immunomodulacyjny, zarówno poprzez wpływ na produkcję cytokin (gł. TNF-alfa, IL-6 i IL-10) i reaktywnych form tlenu, jak również funkcje limfocytów i monocytów. Koniecznym jednocześnie wydaje się ponowne podkreślenie, iż badania z użyciem laktoferyny obejmują głównie modele tkankowe i modele zwierzęce oraz próby kliniczne z udziałem noworodków, niemowląt i dzieci. Wciąż nie mamy pewności co do jej potencjału wśród osób dorosłych.
W przypadku dyskusji na temat laktoferyny często podaje się „niemożliwość” jej wpływu na organizm ze względu na poddanie procesowi trawienia, jednak dowody naukowe sugerują, iż po kontakcie z kwaśnym środowiskiem soku żołądkowego jest ona hydrolizowana do stabilnych, aktywnych immunologicznie peptydów.

Paweł Szewczyk

Magister Dietetyki

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Mega Omega 3 - 180 kaps.
79,98 PLN
Zobacz produkt
BioTech Peanut Butter Crunchy - 400g
22,99 PLN
Zobacz produkt
Trec Immun-er - 270g
59,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść