PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15

Powrót na siłownię - jaką dietę zastosować? Wpisz wiadomość

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • „jedzenie”, a „odżywianie”,
  •  czas posiłku a trening,
  • przykłady posiłków przed treningiem.

Dostarczając organizmowi pokarm – tym bardziej przed wysiłkiem – zależy Nam, aby był on na tyle zasobny i odżywczy, aby trening wykonać z pełnią sił. Ponadto, aby móc wykonać go z zasobem energii, jedzenie nie może być ciężkostrawne, zalegać Nam jako treść pokarmowa i uniemożliwiać komfort trenowania. Na całość dostarczanych kalorii składa się każdy posiłek spożyty w ciągu dnia, jednakże istotą witalności czy zasobności w energię jest jego „położenie” w naszym menu. 

„jedzenie”, a „odżywianie”

Możemy dostarczyć tejże energii z batona, napojów słodzonych, przetworzonych produktów – i taką samą też ilość kalorii może zapewnić Nam pełnowartościowy posiłek na bazie dobrych źródeł białka, węglowodanów i tłuszczy. Reasumując? Możemy jeść lub odżywiać organizm. Możemy robić i jedno i drugie. Niewskazane jest jednak tylko i wyłącznie to pierwsze. Organizm odżywiony to ten, który z dostarczanych kalorii wykorzystuje witaminy, minerały, makroskładniki na wysokim poziomie do życia – funkcji życiowych. W związku z powyższym, aby trening był satysfakcjonujący należałoby odżywić organizm, dać mu „kopa” energii w postaci posiłku pełnowartościowego. Analizując zdrowy organizm (nie mówiąc o osobach z cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi itp.), paliwo dostarczane przed treningiem winno być zasobne w węglowodany (energia), białko – sytość ale i regeneracja - a także niewielką ilość tłuszczu (w zależności od pory jedzenia następującej przed zamierzonym treningiem). Organizm winien zaadaptować się do treningu oraz do pożywienia, jakie przed Nim dostarczamy. Ważne jest, aby adaptacja nastąpiła w „dobrą” stronę, w czym pomoże dobieranie odpowiednich składników. Im później wykonujemy trening, winniśmy rozłożyć węglowodany tak – aby cały dzień posiadać energię do działania w życiu codziennym, nie maksymalizować ich na porę późną, ale i zostawić część – po treningu.

czas posiłku a trening

Nie spożywamy produktów ciężkostrawnych - smażonych, wywołujących wzdęcia warzyw krzyżowych i innych, posiłek nie powinien być znacząco obfity (rozkład posiłków w ciągu dnia), należy omijać produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodycze). W zależności od pory wykonywanego treningu – posiłek winien być spożyty 2-3h przed wysiłkiem. Mowa o posiłkach pełnowartościowych. Jeżeli jemy posiłek mniej zasobny w węglowodany – możemy spożyć go na 40min - 1h przed wysiłkiem. Co więcej, spożywanie wysokowęglowodanowych posiłków krótko przed treningiem może spowodować wyrzut insuliny – a spadek cukru we krwi, co może osłabić organizm. Dlatego tak ważne jest zbilansowanie swojego menu przez cały dzień. Przed treningiem najważniejsze jest, by dostarczyć węglowodany i białka – tłuszcze są sprawą drugorzędną, gdyż ich utlenianie zachodzi w obrębie 60% VO2max czyli umiarkowanej aktywności fizycznej. Przy większych nakładach wysiłku – organizm czerpie energię z węglowodanów.

przykłady posiłków przed treningiem

Zaleca się aby węglowodany (energia) dostarczane były z: kasz, makaronów pełnoziarnistych, ryżu. Białko (mięsień + regeneracja) – mięso, nabiał (twaróg), ryby. Można dodać tłuszcz w postaci pestek czy oleju (pestki dyni, olej lniany, oliwa). Jest to posiłek pełnowartościowy, zaleca się wówczas zjedzenie go na 2h przed wysiłkiem.

Godzinę przed treningiem można spożyć shake’a z płatków jaglanych/ryżowych (owsiane mogą zalegać jako treść pokarmowa), z dodatkiem odzywki białkowej, fakultatywnie – awokado (dodatek tłuszczu). Nie jest to jednak obligatoryjne.

Sylwia Pietrzak

Promotorka Bodypak

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Baton Booster - 100g
8,89 PLN
Zobacz produkt
Trec Booster Whey Protein - 700g
65,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Sauce ZERO Hot Ketchup - 500ml
17,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść