PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Zdrowie

20-07-2020

Jak spalić kalorie podczas letnich aktywności?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • aktywność i dieta w okresie letnim;

  • NEAT a spalanie kalorii;

  • jak wykorzystać „aktywnie” czas?

Dość często w okresie wakacyjnym/urlopowym słyszymy – a nawet widzimy na wadzę – że tracimy na wadzę. Sylwetka się wyszczupla, ubrania stają się luźne, samopoczucie lepsze. Można by rzec, że jest to na swój sposób efekt letniej aury, resetu, dłuższych dni itp. ale warto jest zastanowić się czy aby na pewno?

Latem „ruszamy się” znacznie więcej aniżeli w zimne, chłodne wieczory zimy czy jesieni. Spędzamy bardziej aktywnie czas, gdyż pozwala na to chociażby pogoda. Jemy lekkie potrawy, mniej, stawiamy na warzywa i owoce – na produkty bogate w wodę, błonnik – co pozwala nam poczuć sytość na dłużej. Spędzając czas aktywnie – nie mamy czasu przesiadywać w kuchni i gotować górnolotnych posiłków, często pomijamy posiłki zaabsorbowani letnimi czynnościami – ogród, opalanie, spacery, wakacje, spotkania ze znajomymi itp. Co do naszego menu – mamy dostęp do różnorodnych warzyw i owoców sezonowych. Skupiając się na owocach – są to produkty o niewielkiej ilości kcal w danej gramaturze, np. 100g malin ma ok. 53 kcal, 100g truskawek – ok. 33 kcal. Przy czym dla przykładu 100g banana to ok. 89 kcal (co ważne, objętość jaką zajmuje 100g malin przeważa nad objętością owocu takiego jak banan). Z warzyw bardzo często w posiłkach goszczą warzywa kapustne oraz sałaty (bogate w mikroelementy, zajmujące niewiele miejsca w rozpisce kcal a sporo na talerzu).

produkty, które mogą Cię zainteresować :

6PAK Nutrition Sauce ZERO Smoke BBQ - 500ml
17,99 PLN
Zobacz Produkt
Intenson Erytrytol - 500g
14,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Better Choice Complete Food - 900g
44,90 PLN
Zobacz Produkt

Oprócz zerowego lub ujemnego bilansu energetycznego – jaki osiągamy często nieświadomie w okresie wakacyjnym, ważna jest nasza aktywność. To ona warunkuje poczucie wigoru i zdrowia – o ile dozowana jest w rozsądnych ilościach. Aktywnie wykorzystany dzień – to głęboki sen, odpowiednia regeneracja, dobre samopoczucie. NEAT – niedoceniony dość często aspekt naszej aktywności, czyli wydatek energetyczny wynikający ze spontanicznej aktywności, nie wliczając tutaj tej zaplanowanej jak treningi siłowe czy cardio. W okresie letnim NEAT wzrasta wraz z naszą „ruchowością” tj. poruszamy się częściej, wybieramy rekreacyjne formy poruszania się – omijając komunikację miejską czy auto. Naukowcy twierdzą, że sezonowość (okres zimy, a okres lata) wpływa na dwukrotne zwiększenie spontanicznej aktywności w okresie wakacyjnym (Katzmarzyk PT, Craig CL & Bouchard C (2001) Original article underweight, overweight and obesity: relationships with mortality in the 13-year follow-up of the Canada Fitness Survey. Journal of Clinical Epidemiology 54, 916–920.)

Jak można bardziej wykorzystać czas i „wyciągnąć” z okresu letniego maksimum pożytku?

  • korzystanie z dobrej pogody – wybierajmy rower, nie auto; spacer – nie autobus. Wykorzystujmy czas na aktywności zgoła oczywiste jak jazda rowerem, jogging itp.
  • ekspozycja ciała na słońce – czyli „zyskujemy” sporą dawkę witaminy D
  • jedzenie w postaci warzyw, owoców, lekkich posiłków – wysokobłonnikowe, zawierające dużo witamin i minerałów; tzw. zapychające, pozostawiające uczucie sytości (+ odpowiednia podaż białka i tłuszczów ze zdrowych źródeł)
  • woda! nawodnienie organizmu w okresie letnim – bardzo ważny aspekt w okresie upałów + aktywności.

Sylwia Pietrzak

Promotorka Bodypak

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Nutrend Excelent Protein Bar - 85g
2,99 PLN
Zobacz produkt
Trec Better Choice Protein Pudding - 360g
40,50 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Sauce ZERO Smoke BBQ - 500ml
17,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść