10%OFF CODE: MAJ10

Ranking diet 2021 wg U.S News

Ranking diet 2021 wg U.S News

Na początku stycznia pojawił się ranking najlepszych i najgorszych diet na 2021 rok wg Waszyngton, D.C. - U.S. News & World Report, światowy organ w rankingach i doradztwie konsumenckim. Pod lupę wziętą 39 rodzajów diet. Po raz kolejny prym wiedzie dieta śródziemnomorska (Mediterranean Diet) – po raz czwarty została uznana za jedną z najlepszych diet a w 2021 roku uplasowała się na miejscu 1. Kolejne to dieta DASH (DASH Diet) i flexitarianizm (Flexitarian Diet) – na miejscu 2. O nich więcej w dalszej części. Pojawiły się również 4 nowe diety takie jak: Noom Diet, AIP Diet, GAPS Diet
i Modified Keto Diet. Do najgorszych trafiły: dieta dukana (Dukan Diet) na miejscu ostatnim - 39, ketogeniczna (Keto Diet) oraz GAPS (GAPS Diet).

 

Najlepsze diety 2021 roku (ogólne):

  1. Mediterranean Diet – dieta śródziemnomorska.

Jej podstawą są zdrowe tłuszcze, dużo owoców i warzyw, niska zawartości czerwonego mięsa, cukru i tłuszczów nasyconych. Diety ta składa się z akceptowalnych ilości białka, węglowodanów, tłuszczu (dieta zbilansowana) i innych składników odżywczych – witaminy, składniki mineralne, błonnik. Przy czym dostarcza ona większą ilość białka ze źródeł roślinnych aniżeli zwierzęcych. Jest określana jako umiarkowanie droga oraz wymagająca średniego nakładu pracy, co do przygotowania posiłków.

Dieta ta – przez wiele badań i publikacji – uznawana jest za dobry sposób dla utrzymania zdrowia  czy profilaktyki chorób. W 2003 roku WHO wydało dokument, w którym nakłania do wzorowania się na diecie mieszkańców basenu Morza Śródziemnego (zdrowy sposób odżywiania + zwiększona aktywność fizyczna). Plusem jest, iż dieta ta dostępna jest dla każdego i nie ma zaleceń co do osób, jakie winny ją stosować.

W 1993 została stworzona piramida pod nazwą Mediterranean Diet Pyramid - jako zdrowsza alternatywa dla oryginalnej piramidy żywności USDA.  Podstawą tejże piramidy są produkty pełnoziarniste owoce, warzywa, fasola, zioła, przyprawy, orzechy i zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek. Dwa razy w tygodniu pojawia się porcja ryb i owoców morza. Piramida wskazuje na umiarkowane porcje produktów mlecznych, jaj i okazjonalnych drobiu. Najrzadziej spożywane winno być czerwone mięso i słodycze. Nie należy zapominać o aktywności fizycznej przy stosowaniu ww. zasad. Co więcej, uzupełnieniem diety śródziemnomorskiej jest wino – w umiarkowanych ilościach.

Ponadto dieta śródziemnomorska cechuje się niskim spożyciem tłuszczów nasyconych, kładąc nacisk na spożycie jednonasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby czy oleje roślinne).  Co więcej, dieta ta nie nakazuje eliminacji grup produktów – toteż jest na pewno łatwa w długoterminowym jej utrzymaniu,

  1. DASH Diet

Dietary Approach to Stop Hypertension – dieta promowana przez Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwiodawstwo, która swoje zastosowanie znalazła w przypadku leczeniu nadciśnienia tętniczego. Podstawy diety to owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białko i niskotłuszczowe nabiał – które bogate są w potas, wapń, białko i błonnik (obniżenie ciśnienia krwi).

Należy unikać produktów o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych (tłuste mięsa czy pełnotłuste produkty mleczne), a także napoi słodzonych cukrem i słodyczy. Podstawowe zalecenia to: jedna porcja warzyw/owoców do posiłku, wprowadzenie dwóch lub więcej posiłków bezmięsnych na tydzień, ograniczenie soli a dodawanie przypraw i ziół, przekąski w postaci orzechów np. migdałów, w miarę możliwości zamianę białej mąki na mąkę pełnoziarnistą. Należy też pamiętac o aktywności w postaci chociażby 15 minutowego spaceru po obiedzie lub kolacji.

Dieta ta również wskazuje na ograniczenie sodu do 2,300 miligramów dziennie, które ostatecznie winno zostać obniżone do wartości około 1,500 miligramów.

Dieta DASH jest dietą zbilansowaną i może być stosowana długoterminowo.

  1. Flexitarian Diet – flexitarianizm/dieta flexitariańska

Flexitarian to połączenie dwóch słów: elastyczny i wegetariański. Termin ten powstał ponad dziesięć lat temu, a w książce 2009, "Flexitarian Diet: The Mostly Vegetarian Way to Lose Weight, Be Healthy, Prevent Disease and Add Years to Your Life", dietetyk Dawn Jackson Blatner wskazuje, że nie wymagane jest całkowite wyeliminowane mięsa, aby czerpać korzyści zdrowotne związane z wegetarianizmem. Oznacza to, iż można przestrzegać (ale nie ściśle!) przez większość czasu dietę wegetariańską, a od czasu do czas wplatać w dietę mięso. Nie ma tutaj całkowitej eliminacji danej grupy produktów – co jak już wspomniano wyżej, wpływa na możliwość długoterminowego utrzymana tego rodzaju diety.

Podstawą diety flexitariańskiej jest wprowadzenie pięciu grup żywności do diety – nie zabierając żadnych. Są to chociażby białka niemięsne, takie jak fasola, groch lub jaja) ale
i owoce i warzywa,całe ziarna, nabiał, cukier i przyprawy. Osoby stosujące ww. dietę oscylują wokoło białego/chudego mięsa takie jak: kurczakindyk czy królik. Wystrzegają się mięsa czerwonego i tłustego: wołowiny, wieprzowiny, baraniny, a także wysoko przetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Diety o konkretnym przeznaczeniu

- Odchudzanie: #1 Dieta flexistarianska, #1WW (Weight Watchers - Strażnicy Wagi)

- Komercyjne diety: #1WW (Weight Watchers - Strażnicy Wagi)

- Dla diabetyków: #1 Dieta flexistarianska, #1 Dieta śródziemnomorska

- Dla zdrowego odżywiania: #1 Dieta DASH , #1 Dieta śródziemnomorska

- Szybkie odchudzanie: #1 Program HMR

- Dla zdrowego serca: #1 Dieta DASH, #1 Dieta śródziemnomorska, #1 Dieta Ornisha

- Dieta roślinna: #1 Dieta śródziemnomorska

- Najłatwiejsze: #1 Dieta śródziemnomorska

Więcej informacji na temat sposobu obliczania rankingów można znaleźć w metodologii:

https://health.usnews.com/wellness/food/articles/how-us-news-ranks-best-diets

Sylwia Pietrzak

PROMOTORKA BODYPAK. Przygodę ze sportem zaczęła od najmłodszych lat w sekcji lekkiej atletyki i sportów grupowych (siatkówka). Zasilała sekcje lekkoatletyczne (krótkie dystanse, sztafeta) od szkoły podstawowej aż po okres studiów (Zawisza Bydgoszcz). W międzyczasie poświęcała czas Kobiecej Drużynie Pożarniczej (Kruszwica), przez kilka lat startując w zawodach strażackich (zawsze "na tarczy") oraz taniec nowoczesny i towarzyszki. Już na studiach rozpoczęła zaznajamianie się ze sportami siłowymi w lokalnej fordońskiej siłowni. Przygoda ta trwa od grudnia 2015 aż do dzisiaj. Jest czynnym zawodnikiem PZKFiTS kategorii bikini fitness od 2017 do 2018 roku. Finalistka zawodów sportowych (m.in. Mistrzostwa Pomorza i Kujaw, Puchar Bałtyku, Ogólnopolskie Zawody w Kulturystyce i Fitness, Mistrzostwa Polski ) - zawsze w obrębie podium. Idąc drogą samokształcenia i rozwoju merytorycznego - w 2019 ukończyła certyfikowany kurs trenera personalnego i instruktora siłowni, rozpoczynając walkę z podopiecznymi "o lepszych siebie" jako trener i doradca żywieniowy. Co więcej, stały bywalec siłowni STEP ONE Bydgoszcz. Od 2018 roku #teambodypak. Prywatnie - magister inżynier Wydziału Budownictwa i urzędnik administracji publicznej w zakresie dróg. Od 10 lat - bydgoszczanka. Prócz siłowni (która zajmuje lwią część życia) czas poświęca na poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, gotowania, udoskonalania przepisów, układaniu planów żywieniowych oraz... puzzli :) Nie wyklucza powrotu na scenę PZKFiTS.

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Casein 100 - 1800g

185,99 PLN
Zobacz produkt

Trec Super Omega-3 - 120 kaps.

30,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Light Whey Probiotics - 1800g

114,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Why is it worth trusting us?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Express shipping
SSL secure shopping SSL secure shopping
Freebies with every order Freebies with every order
Attractive loyalty program Attractive loyalty program