-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Gluten w sporcie

Coraz większa ilość ludzi stara się ograniczać gluten w swojej diecie. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie i na wiele innych znajdziesz w poniższym artykule.
Gluten w sporcie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Coraz większa ilość ludzi stara się ograniczać gluten w swojej diecie, niekoniecznie ze względu na celiakię. Istnieje pogląd, że zdrowa dieta jest dietą bezglutenową – czy tak jest? Niekoniecznie, jednak jest to temat na bardzo ciekawą dyskusję. Trudno bowiem dyskutować z faktem, że ludzie od zarania dziejów (od momentu gdy sięgnęli po zboże) mieli go w diecie „pod dostatkiem” i jakoś nie było specjalnych problemów. Jednak nie zamierzam w tym opracowaniu przekonywać do swojego zdania.

KRÓTKO NA TEMAT CELIAKII:
Jest to choroba układu pokarmowego, w skutek której osoby na nią chore powinny całkowicie wykluczyć gluten ze swojej diety (jest on bowiem dla nich toksyczny). Oczywiście jakieś niewielkie, wręcz śladowe jego ilości w diecie nie spowodują specjalnych problemów. Negatywny wpływ glutenu objawia się w postaci zaniku kosmków w jelicie cienkim odpowiadającym za przyswajanie wielu substancji odżywczych. Jeżeli osoba chora nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowana może to doprowadzić do upośledzenia układu pokarmowego, a konkretnie umiejętności przyswajania składników odżywczych z pokarmu. Aktualnie brak skutecznego sposobu na leczenie tej choroby, zatem towarzyszy ona choremu przez całe życie. Czy w takim razie osoba chora nie ma szans na sukces w sporcie? Oczywiście, że ma – czego dowodem jest wielu światowej klasy sportowców, w których diecie brak glutenu.

WYKLUCZENIE GLUTENU Z DIETY PRZEZ OSOBY ZDROWE:
Zanim wykluczysz gluten ze swojej diety z powodu przekonań, a nie konkretnych aspektów zdrowotnych powinieneś przeanalizować wyniki badań jakie dotychczas były prowadzone. Aspekty, które należy wziąć pod uwagę przed wprowadzeniem diety bezglutenowej:
-ryzyko wystąpienia braków wielu istotnych minerałów oraz błonnika w diecie
Rezygnacja z ogólnie dostępnych produktów takich jak tradycyjne pieczywo, makarony, płatki zbożowe itd. Dowiedziono, że eliminacja z diety tych produktów ogranicza dostępność organizmu do magnezu, żelaza, selenu, żelaza oraz błonnika dietetycznego. Warto podkreślić, że odpowiedniki tradycyjnych produktów tj. produkty bezglutenowe charakteryzują się zazwyczaj zwiększoną zawartością tłuszczu, przy zmniejszonej ilości protein oraz węglowodanów (na przykładzie chleba bezglutenowego).
-potencjalny problem z utrzymaniem prawidłowej mikroflory układu pokarmowego
Przeprowadzone analizy mikroflory jelit u osób prowadzących dietę bezglutenową wykazały, że doszło do zachwiania jej równowagi i zaniku najważniejszych szczepów probiotycznych (w ich miejscu pojawiły się szczepy patologiczne). Oczywiście istnieje możliwość, że wyniki są dziełem przypadku podczas wybierania osób biorących udział w badaniu.


WYDOLNOŚĆ FIZYCZNA, A DIETA BEZGLUTENOWA:
Prowadzone krótkoterminowe badania nie wykazały by wykluczenie glutenu z diety miało jakiekolwiek wpływ na wydolność organizmu sportowca. Badania prowadzono przy pomocy grupy kolarzy, którzy zrezygnowali ze swojej regularnej diety na okres 7 dni. Samopoczucie, wydolność nie uległy pogorszeniu. Należy jednak mieć świadomość, że organizm może zareagować różnie podczas gdy dieta zostanie wdrożona na stałe.


PODSUMOWANIE
Kierujcie się rozsądkiem podczas podejmowania decyzji dotyczącej prowadzonej diety, w tym oczywiście rezygnacji z glutenu. Obserwuj swój organizm, może nawet skontaktuj się z profesjonalnym dietetykiem sportowym by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych. Innym czynnikiem mogącym mieć znaczenie jest znacznie wyższa cena żywności bezglutenowej.
Opinia środowiska dietetycznego (w tym uznawany za jeden z najlepszych ośrodków żywienia i fizjologii w sporcie: Australian Institute of Sport) jest jednoznaczna: nie widzą powodu by zdrowy człowiek rezygnował z glutenu w codziennym odżywianiu. Decyzja oczywiście należy całkowicie do Ciebie.


ZALECANE PUBLIKACJE:
[1]. Giada De Palma, Inmaculada Nadal, Maria Carmen Collado and Yolanda Sanz, Effects of a gluten-free diet on gut microbiota and immune function in healthy adult human subjects. British Journal of Nutrition (2009), 102, 1154–1160
[2]. Lis D, Stellingwerff T, Kitic CM, Ahuja KD, Fell J., No Effects of a Short-Term Gluten-free Diet on Performance in Nonceliac Athletes. Med Sci Sports Exerc. 2015 Dec;47(12):2563-70.
[3]. Miranda J, Lasa A, Bustamante MA, Churruca I, Simon E., Nutritional differences between a gluten-free diet and a diet containing equivalent products with gluten. Plant Foods Hum Nutr. 2014 Jun;69(2):182-7.
[4]. D. Wild, G. G. Robins,  V. J. Burley, P. D. Howdle, Evidence of high sugar intake, and low fibre and mineral intake, in the gluten-free diet. Aliment Pharmacol Ther. 2010 Aug;32(4):573-81.

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię