-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Olej kokosowy w walce z nadwagą

Coraz więcej słyszymy ostatnio o pozytywnych i negatywnych działaniach oleju kokosowego. Sprawdź jak on wpływa na ludzki organizm.
Olej kokosowy w walce z nadwagą
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Olej kokosowy jest znany ze swoich właściwości odżywczych itd., jednak co byście powiedzieli na to, że dzięki niemu szybciej stracicie kilka zbędnych kilogramów masy ciała? Wydaje się nieprawdopodobne? A jednak wygląda na to, że całkowicie prawdziwe. Zatem tłuszcz pochodzący z kokosa nie tylko dostarcza energii, nie tylko wspiera przyswajanie minerałów (żelaza, wapnia oraz magnezu), ale także wspiera proces utraty zbędnej masy ciała.


KILKA SŁÓW O OLEJU KOKOSOWYM:
Olej kokosowy pozyskuje się z dojrzałych kokosów. Stosowany jest coraz częściej w kuchni europejskiej. Wykorzystywany jest powszechnie w tropikalnych rejonach świata,  gdzie panują dogodne warunki dla wzrostu palm kokosowych. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o Filipińczykach, w których kuchni stosowany jest już od tysięcy lat. Olej kokosowy jest o wiele bardziej stabilny w wysokiej temperaturze w porównaniu do klasycznych tłuszczy zwierzęcych (zaczyna dymić dopiero w temperaturze około 170 st. C). Idealnie sprawdzi się podczas smażenia, pieczenia, ale także jako dodatek do sałatek. Olej kokosowy nie utlenia się tak szybko, zatem jest także trwalszy.

TROCHĘ HISTORII:
Badano w 1981 roku ludność dwóch wysp Polinezji, w których kokos był głównym źródłem energii. Opublikowane wyniki naukowe są praktycznie jednoznaczne – mieszkańcy owych wysp nie cierpieli na żadne typowe choroby układu krążenia. Jakby naturalne kwasy tłuszczowe nasycone pochodzące z kokosa nie miałby złego wpływu na ich zdrowie.

WPŁYW NA METABOLIZM:
Olej olejowi nie jest równy, tak więc  kokosowy wyróżni się od innych olejów (bowiem składa się w głównej mierze ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych). Skład chemiczny ma olbrzymie znaczenie dla metabolizmu (bowiem trawione są one w odmienny sposób niż  krótko i długołańcuchowe kwasy tłuszczowe). Zatem jak wygląda proces przemian metabolicznych w takim przypadku? Organizm ludzki jest tak skonstruowany, że kwasy o średniej długości łańcuchach trafiają wprost do wątroby gdzie są niemal natychmiast przekształcane w energię bądź ciała ketonowe. Zgodnie z dostępnymi informacjami dowiedziono, że spożywanie średniej długości kwasów tłuszczowych przekłada się na około 23 % mniejszą ilość ewentualnego odkładania się tłuszczu. Należy podkreślić, że jeżeli ktoś przesadziłby z ilością tłuszczu kokosowego, także mógłby przybrać na wadze.
Ciekawostką może być to, że spożywanie oleju kokosowego zwiększa wydatek energetyczny tj. spala więcej tłuszczu, co przekłada się na do 5% więcej spalonych kalorii. Warto wprowadzić do swojej diety wysokiej jakości olej kokosowy nierafinowany, tłoczony na zimno bowiem nie ulega on tak szybko zmagazynowaniu jak to ma miejsce w przypadku innych tłuszczy. Co ciekawe jest on bardzo szybko spalany i przy okazji dochodzi do utlenienia części zmagazynowanego tłuszczu zapasowego organizmu.
Przyśpiesza metabolizm, ale także ogranicza apetyt, co także nie jest bez znaczenia dla osób odchudzających się. Prowadzono badania na grupie 40 kobiet, których wyniki były dosyć sensacyjne bowiem zauważono, że olej kokosowy sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Stosowano dietę zrównoważoną, w której występowały naturalne tłuszcze. Zaobserwowany wpływ jest bardzo ważny, nie tyle ze względu na wsparcie utraty tłuszczu brzusznego, ale ze względu na fakt, że  otłuszczenie narządów wewnętrznych, przekłada się na różnego rodzaju stany zapalne, a nawet choroby serca (może spowodować to także cukrzycę nabytą).

Olej kokosowy:

  • ogranicza łaknienie, co pomaga w wyzbyciu się niezdrowych nawyków sięgania po przekąski,
  • przyśpiesza metabolizm pozwalając na sprawne spalanie zbędnych kalorii (nie tylko tych, które sam dostarcza, ale także pochodzących z tkanki tłuszczowej już zmagazynowanej w organizmie),
  • wspomaga pracę układu hormonalnego,
  • 1 gram oleju kokosowego (wysokiej jakości) dostarcza mniej kalorii niż 1 gram tłuszczy zwierzęcych(ok. 6,5 zamiast 9 kcal).


PODSUMOWANIE:
Olej kokosowy wydaje się idealnym wyborem nie tylko dla osób pragnących szybko stracić zbędne kilogramy masy ciała, ale także dbających o swoje zdrowie. Wpływa na poprawę przyswajania wielu minerałów, ma realnie mniejszą kaloryczność niż tłuszcz zwierzęcy – to tylko kilka z wielu jego zalet. Należy jeszcze wspomnieć, że wskazuje się jego wpływ na poprawę wrażliwości komórek na działanie insuliny co jest istotną wiadomością dla diabetyków. Walory smakowe oraz zapachowe nierafinowanego oleju kokosowego są jednak na tyle charakterystyczne, że nie wszyscy z chęcią po niego sięgną. Oczywiście istnieją także rafinowane jego odmiany (pozbawione smaku i aromatu), jednak to nierafinowany olej kokosowy zachowuje wszelkie swoje walory prozdrowotne.


LITERATURA:

[1]. Assunção ML, Ferreira HS, dos Santos AF, Cabral CR Jr, Florêncio TM. Effects of dietary coconut oil on the biochemical and anthropometric profiles of women presenting abdominal obesity. Lipids. 2009 Jul;44(7):593-601. doi: 10.1007/s11745-009-3306-6. Epub 2009 May 13.
[2]. I A Prior, F Davidson, C E Salmond, and Z Czochanska, Cholesterol, coconuts, and diet on Polynesian atolls: a natural experiment: the Pukapuka and Tokelau island studies. 1981 by The American Society for Clinical Nutrition, Inc

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię