-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Leucyna i jej wpływ na przyrost masy mięśniowej

Czy warto stosować leucynę? Dowiedz się wszystkiego na temat jej anabolicznego działania!
Leucyna i jej wpływ na przyrost masy mięśniowej
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

W dzisiejszym artykule chciałbym Ci drogi czytelniku przedstawić króla wszystkich aminokwasów. Mowa będzie o leucynie. Za nim przejdziemy do głównego wątku warto,żebyśmy sobie omówili czym jest leucyna i jaką ma role.

Leucyna jest aminokwasem egzogennym (jednym z aminokwasów rozgałęzionych tzw. BCAA),wpływa na enzymy (kinaza mTOR - która jest bardzo ważnym czynnikiem wzrostu, o czym póżniej ;) ) wpływa na wydzielanie anabolicznych hormonów (insulina,hormon wzrostu i insulinopodobny czynnik wzrostu tzw. IGF-1) oraz rozpoczyna proces syntezy białek mięśniowych. To tylko jedne z nielicznych korzyści spożywania tego aminokwasu. Naturalnie występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, jaja, ryby itp). Warto wspomnieć iż bez obecności leucyny synteza protein jest niemożliwa,a my jako osoby trenujące powinniśmy zadbać o jej wysoki poziom. Już po krótkim wstępie możemy wydedukować jakie korzyści możemy czerpać dzięki leucynie.

Kinaza mTOR. Czym jest i jakie płyną z niej korzyści ? Omówimy sobie ją w sposób przystępny i prosty,aby każdy mógł zrozumieć . Mówiąc prosto kinaza mTOR jest enzymem, który gdy zostanie "włączony" pozwala nam na przyrost siły oraz masy mięśniowej,lecz gdy będzie "wyłączony" powoduje spadek siły i masy mięśniowej (a tego chcielibyśmy uniknąć).     Aktywacja kinazy mTOR powoduje wyrzut hormonów anabolicznych,a ich odpowiednie stężenie powoduje powstanie odpowiedniego środowiska anabolicznego dla naszych mięśni. Hormony te aktywują wewnątrzkomórkowy przechwyt aminokwasów i substratów energetycznych. Proces syntezy protein dzięki temu zostaje przyspieszony. Prosty schemat prawda ? Warto dodać,że leucyna wysyła uśmiech w kierunku osób, które chcą redukować swój poziom tkanki tłuszczowej.  Pozwalając utrzymać jak największą ilość zdobytej przez nas masy mięśniowej.

Kolejnym z atutów spożywania leucyny jest jej wpływ na poziom glukozy. Podczas wyczerpywania się glikogenu mięśniowego (straty te następują podczas treningu) następuje uwalnianie się aminokwasów rozgałęzionych z białek mięśniowych. Aminokwasy te zostają rozłożone na szkielety węglowe i grupy aminowe. Grupy aminowe wiążą się z kwasem pirogronowym i wytwarzają alanine. Alanina natomiast przedostaje się do krwiobiegu gdzie z obiegiem krwi trafia do wątroby. Tam zaś zostaje zamieniana w glukozę,która jest paliwem dla naszych mięśni. I w tym momencie leucyna jest dla nas istotnym aminokwasem. Podawana przed oraz w trakcie ciężkich treningów powoduje wyhamowanie katabolizmu. Mniejsze uszkodzenie tkanki mięśniowej pozwalają zaoszczędzić naszemu organizmowi czas na odbudowe uszkodzeń. Dzięki czemu okres między treningami w większym stopniu może zostać poświęcony hiperkompensacji.

Jakie dawki powiniśmy spożywać,aby czerpać korzyści z leucyny? Badania wskazują na spożywanie ok. 2,5g leucyny. W długotrwałych badaniach korzystano z ok. 10g lub więcej leucyny zalecane są w dawkach,które są podzielone,więc rozsądnym rozwiązanie jest suplementacja ok. 2g do każdego z posiłków.


Podsumujmy:

  • zwiększenie poziomu mTOR przekłada się na większą syntezę białek, przyrost chudej masy mięśniowej (lean body mass)
  • leucyna hamuje utylizację glukozy , ponieważ jest ścisle związana z uwolnieniem alaniny (oszczędza nasze białka mięśniowe)
  • chroni zdobytą przez nas tkankę mięśniową podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię