-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Żywienie w sporcie

Najważniejsze informacje na temat żywienia w sporcie.
Żywienie w sporcie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jak powszechnie wiadomo, dla prawidłowego rozwoju każdego człowieka niebagatelny wpływ ma dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych pozwalających na pokrycie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Nie inaczej ma się to w przypadku osób uprawiających sport, zarówno na poziomie amatorsko-rekreacyjnym jak również profesjonalnym. Jedyną różnicę stanowi tutaj zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe oraz mikro i makro elementy.


Każda osoba uprawiająca jakąś dyscyplinę sportową powinna mieć świadomość, że odpowiednio zbilansowana dieta jest jedną z najważniejszych składowych, jest „kluczem do sukcesu”, decydujących o możliwości osiągnięcia progresu w naszych wynikach, poprawie parametrów naszego organizmu czy rozbudowie masy mięśniowej.

Na uwadze warto jest mieć również, fakt iż potrzeby żywieniowe osób uprawiających poszczególne dyscypliny są zróżnicowane. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym najistotniejsze: czas trwania wysiłku, intensywność jednostki treningowej, częstotliwość trenowania oraz charakter wysiłku jaki podejmujemy. Te zmienne sprawiają, że nie istnieje jeden uniwersalny sposób żywienia, który sprawdziłby się u wszystkich, dlatego zawsze należy traktować indywidualnie zapotrzebowanie sportowców na poszczególne składniki pokarmowe, w oparciu o ich plan treningowy.

Nie mniej istotna jak ilość składników pokarmowych jest ich jakość. Szczególnie ważne dla sportowców jest aby źródła dostarczanych składników odżywczych były pełnowartościowe, nieprzetworzone i posiadały wysoką biodostępność dla naszego organizmu.

W przypadku białka, które stanowi główny materiał budulcowy naszych mięśni, a także podstawowy składnik enzymów i hormonów regulujących przemiany metaboliczne istotne jest aby korzystać z takich źródeł jak mięso drobiowe, chude mięso czerwone, jajka, ser biały chudy oraz ryby.

Węglowodany będące głównym źródłem energii dla naszego organizmu, uczestniczą również w przemianach kwasów tłuszczowych i aminokwasów, najlepiej pozyskiwać z ryżu, makaronu pełnoziarnistego, kasz, płatków owsianych oraz pieczywa pełnoziarnistego.

W tłuszcze, pełniące w organizmie funkcje głownie energetyczną, ale również regulującą produkcję hormonów i neuroprzekaźników najlepiej zaopatrywać się z takich produktów jak tłuste ryby, olej lniany, migdały czy orzechy włoskie.

W przypadku osób aktywnych dość istotne jest aby zwiększona ilość dostarczanych produktów żywieniowych miała formę lekkostrawną, oraz stosunkowo nie dużą objętościowo. Dlatego też coraz bardziej powszechne i popularne w dobie dzisiejszego świata sportu staje się stosowanie suplementów diety. Są one niczym innym jak skoncentrowaną formą substancji odżywczych dodatkowo wzbogaconą substancjami o charakterze bioaktywnym. Należy pamiętać jednak, aby stosować je z umiarem i tylko wówczas gdy nie możemy dostarczyć odpowiedniej ilości kalorii z diety.

Pasjonaci sportu i zdrowego stylu życia.

Zostaw opinię