-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Jak zbudowane są stawy?

Na temat budowy i pracy stawów można prowadzić nawet kilkugodzinny wykład. Nasz Ambasador Michał przedstawił najważniejsze kwestie w krótkim, lecz treściwym artykule.
Jak zbudowane są stawy?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Poruszamy się nie tylko dzięki kościom i mięśniom, ale i także dzięki stawom. Każdy ruch, skinienie małego palca, zgięcie kolana wymaga pracy przynajmniej jednego połączenia stawowego, stąd nasuwa się od razu wniosek, że warto dbać o nasze stawy i utrzymywać je w jak najlepszej formie długi czas.

W ludzkim ciele występuje ponad 200 stawów, a największa ich ilość występuje w dłoniach i stopach, gdzie występuje bardzo dużo drobnych, złączonych ze sobą kostek. Różnią się one w zależności od funkcji, gdyż nie wszystkie ruszają się jednakowo. Możemy tutaj wziąć za przykład staw barkowy, który odpowiedzialny jest za największy zakres ruchomości kończyny górnej, a dodatkowo stanowi dość duże wyzwanie w przypadku kontuzji. Podobną budowę ma staw biodrowy, który spełnia dwie bardzo ważne funkcje: utrzymuje ciało w pozycji pionowej i zapewnia lokomocję. Zaburzenia pracy tego stawu mogą prowadzić min. do choroby zwyrodnieniowej, ograniczenia ruchu lub innych dolegliwości utrudniających normalne funkcjonowanie.

Staw to rodzaj połączenia dwóch kości, wyściełanych od wewnątrz chrząstką, natomiast od zewnątrz pokryte są torebką stawową. Wewnątrz stawu mamy krążki lub łękotki stawowe, które są zrośnięte z torebką stawową, chrząstki leżące między kośćmi i pełniące funkcję amortyzatorów, kaletki maziowe – torebki wypełnione mazią niwelującą tarcie, tak żeby ruch stawów odbywał się gładko i bezboleśnie. Na zewnątrz występują więzadła stawowe, które trzymają całość stawu. Stawy stanowią część układu ruchu człowieka, która odpowiedzialna jest za utrzymywanie prawidłowej postawy oraz wykonywanie ruchów. Do układu ruchu należą również kości, inne niż stawy połączenia międzykostne, więzadła, mięśnie oraz ścięgna.

Jakie są przyczyny bólu stawów i jak im przeciwdziałać?

Tak jak większość tkanek w naszym ciele – stawy z biegiem czasu ulegają pogorszeniu. Przyczyną większości chorób stawów oraz schorzeń reumatycznych są uszkodzenia chrząstki stawowej, lecz warto wskazać, że duże znaczenie ma tutaj nasza higiena życia oraz dbanie o same stawy. Zbyt mocne treningi w stosunku do nieprzystosowanych do tego stawów, również mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Dodatkowo nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej mogą również wpływać na stan naszych stawów. Uporczywe dolegliwości stawów to dość powszechny problem. Aby im się przeciwstawić należy dbać o kondycję stawów już od najmłodszych lat. W wielu przypadkach główną przyczyną problemów ze stawami jest nadwaga i już samo zrzucenie zbędnego „balastu” może poprawić kondycję naszych stawów, które w ten sposób zostaną odciążone. Dlatego musimy zwrócić dużą uwagę na dietę, z której należy wyeliminować w jak największym stopniu cukier oraz inne czynniki antyżywieniowe, które mogą powodować stany zapalne w organizmie.

Zbawienna dla naszych stawów będzie umiarkowana aktywność fizyczna. Ówczesny styl życia, w którym większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej powoduje, że nasze stawy nie lubią monotonni, dlatego też warto poświęcić w trakcie pracy kilka minut aby „rozprostować” kości. Żyjemy pod presją czasu, zarówno na płaszczyźnie zawodowej, prywatnej i wieloma sprawami do załatwienia „na już” co wiąże się ze stresem, który negatywnie wpływa na nasze stawy. Mięśnie i kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien, natomiast stres powoduje usztywnienie powięzi i ścięgien, co skutkuje zmianami w układzie kostno – stawowym. Napięcia mięśni prowadzą do przeciążenia stawów, w efekcie czego odczuwamy silny ból.

Obecny styl życia nie pomaga nam utrzymaniu pełnego zdrowia, lecz pamiętając o kilku rzeczach możemy pomóc w utrzymaniu zdrowia naszych stawów – jak to się mówi – „zdrowie jest bezcenne” i to powinno nam przyświecać każdego dnia!

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię