-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

WITAMINY: Witamina B2

Kompleksowy przewodnik po właściwościach witaminy B2 (ryboflawina).
WITAMINY: Witamina B2
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Witamina B2 (inaczej ryboflawina) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, niemagazynowana w organizmie ludzkim. Występuje głównie jako część składowa dwóch koenzymów - dinukleotydu flawinoadeninowego oraz mononukleotydu flawinowego, których zadaniem jest przenoszenie elektronów w wielu reakcjach typu redoks mających niebagatelne znaczenie w wielu szlakach metabolicznych oraz przy produkcji energii.

Absorpcja

Wchłanianie ryboflawiny zachodzi w górnej części jelita cienkiego. Jej konwersja do koenzymów odbywa się w większości komórek ciała, ale głównie w komórkach jelita cienkiego, wątroby, serca i nerek.

Funkcje w organizmie

1) Reakcje utleniania i redukcji

Ryboflawina jest prekursoem flawo-koenzymów, które uczestniczą w reakcjach redoks na drodze wielu przemian metabolicznych.

2) Detoksykacja

Flawo-koenzymy wspomagają metabolizm leków i toksyn.

3) Metabolizm makroskładników żywieniowych

Stanowią niezwykle ważny element w przemianach węglowodanów, protein i tłuszczów.

4) Działanie antyoksydacyjne

Flawoproteiny umożliwiają przebieg bardzo istotnego procesu redoksowego glutationu, który chroni organizm przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu, a także powstawanie kwasu moczowego, czyli jednego z najsilniejszych antyoksydantów we krwi.

5) Zachowanie odpowiedniego metabolizmu żelaza w organizmie

6) Utrzymanie w odpowiedniej kondycji skóry i błon śluzowych

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B2

1) wątróbka wołowa,
2) jagnięcina,
3) jajka,
4) jogurt naturalny,
5) pieczarki,
6) szpinak,
7) migdały,
8) pomidory suszone,
9) dziki łosoś,
10) jajka.

Witaminę B2 znajdziesz również w: :

Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
  • -15% | KOD: BEST15
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
 opinii (1)
1 porcja / 0,33 pln
19,99 pln
Najniższa cena: 19,99 pln

Zalecane spożycie

Zalecane dzienne spożycie (RDA) zostało ustalone w oparciu o ilość zapobiegającą powstaniu ryzyka niedoboru wśród zdrowych osób i dla dorosłych wynosi odpowiednio:
- 1,1 mg dla kobiet,
- 1,3 mg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na ryboflawinę może być jednak wyższe, a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Suplementacja ryboflawiną ma istotne znaczenie wśród dorastających dziewcząt i młodych dorosłych kobiet oraz osób z problemami sercowo-naczyniowymi.

Korzyści spożywania witaminy B2

1) Wsparcie w zapobieganiu bólom głowy i migrenom

Suplementacja ryboflawiną stanowi naturalną metodę radzenia sobie z bólami głowy, skrócenia czasu trwania migreny, uśmierzaniu bólu w czasie jej trwania oraz zmniejszenia częstotliwości jej występowania.

2) Zabezpieczenie przed anemią

Ryboflawina jest zaangażowana w produkcję czerwonych krwinek krwi, wspiera transport tlenu do komórek organizmu, a także mobilizację żelaza.

3) Utrzymanie energii na odpowiednim poziomie

Ryboflawina jest zaangażowana w rozkład protein do aminokwasów, tłuszczów oraz węglowodanów do glukozy, co zapewnia przekształcanie pokarmu w użyteczną dla organizmu energię niezbędną do utrzymania płynnego funkcjonowania metabolizmu, wydajnej pracy mózgu, odpowiedniej pracy hormonów oraz układu pokarmowego i nerwowego. Bierze ona również udział w regulacji działania tarczycy oraz nadnerczy, a więc jest pożyteczna w wyciszaniu organizmu, optymalizowaniu pracy hormonów odpowiedzialnych za nastrój czy poziom energii, jak również w zwalczaniu przewlekłego stresu.

4) Działanie antyoksydacyjne

Ryboflawina sama w sobie działa jako przeciwutleniacz zwalczający szkodliwe działanie wolnych rodników, ale angażuje się również w produkcję glutationu, który jest jeszcze silniejszym antyoksydantem, biorącym udział w detoksykacji wątroby. Wspiera utrzymanie odpowiedniej kondycji przewodu pokarmowego, co pozwala na właściwe wchłanianie i wykorzystywanie składników pokarmowych przez organizm. 

5) Wspomaganie zdrowia oczu

W celu leczenia chorób oczu pomocna może okazać się ryboflawina w formie kropli, która przechodzi przez warstwę rogówki i wzmacnia ją. Regularne spożycie odpowiednich ilości witaminy B2 zmniejsza również ryzyko wystąpienia zaburzeń zmysłu wzroku.

Interakcje

1. Witamina B2 w formie kofaktora jako mononukleotyd flawinowy jest wymagana w procesie konwersji witaminy B6 do jej aktywnej formy fosforanu pirydoksalu.

2. Synteza koenzymów zawierających niacynę - NAD i NADP - z aminokwasów i tryptofanu, wymaga obecności enzymu zależnego od dinukleotydu flawinoadeninowego, kinureniny oraz monooksygenazy.

3. Reduktaza metylenotetrahydrofolianu - enzym odgrywający istotną rolę w utrzymywaniu na niezbędnym do przebiegu procesu poziomie specyficznego koenzymu folianu, który obecność jest konieczna do wytwarzania aminokwasu metioniny z homocysteiny.

Objawy niedoboru

1. Spowolniony metabolizm
2. Owrzodzenia i pęknięcia ust
3. Stany zapalne skóry, a w szczególności na twarzy
4. Zmiany nastroju - zwiększone poczucie niepokoju
5. Nabrzmienie błon śluzowych

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje ryboflawiny w organizmie przedstawione  w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:
- Aktywność antyoksydacyjna: ryboflawina ma działanie przeciwutleniające i bierze udział w reakcjach utleniania i redukcji.
- Wytwarzanie energii: bierze udział w przetwarzaniu węglowodanów na energię niezbędną do pracy organizmu.
- Prawidłowy wzrost: stanowi niezbędny element w procesie tworzenia i dojrzewania skóry, włosów, paznokci.



Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię