-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

WITAMINY: Witamina B7

Kompleksowy przewodnik po właściwościach witaminy B7 (biotyna).
WITAMINY: Witamina B7
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Witamina B7 (inaczej biotyna) to jedna z witamin rozpuszczalnych w wodzie, co wiąże się z faktem, iż nie jest magazynowana w organizmie. Może być za to syntetyzowana przez niektóre bakterii bytujące w jelicie cienkim i grubym. Istnieje osiem form, jednak tylko D-biotyna występuje naturalnie w pożywieniu. Jest kluczowym regulatorem ekspresji genów, jak również niezbędnym kofaktorem enzymów uczestniczących w pośrednich etapach przemiany materii.

Absorpcja

Wchłanianie biotyny odbywa się w jelicie cienkim, blisko jego przejścia w jelito grube.

Funkcje w organizmie

1) Działanie jako koenzym

Biotyna stanowi koenzym przyłączający się do miejsc aktywnych enzymów - karboksylaz, a proces w ten sposób zachodzący nosi nazwę biotynylacji. Karboksylazy przyśpieszają zachodzenie reakcji niezbędnych do syntezy kwasów tłuszczowych, powstawania glukozy z aminokwasów, katabolizm leucyny, jak również wpływają na metabolizm aminokwasów, cholesterolu i niektórych kwasów tłuszczowych.

2) Regulacja replikacji DNA

W kontroli replikacji DNA, ekspresji genów oraz podziale komórek swój niebagatelny udział ma biotynylacja histonów.

3) Utrzymanie w  odpowiedniej kondycji błony śluzowej oraz skóry

4) Zapewnienie prawidłowej pracy układu nerwowego

5) Utrzymanie zdrowia włosów

6) Regulowanie sprawności umysłowej

Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę B7

1) tuńczyk,
2) mięso  z indyka,
3) awokado,
4) orzechy pecan,
5) truskawki,
6) nasiona słonecznika,
7) banany,
8) pieczarki,
9) jajka,
10) wątróbka wołowa.

Witaminę B7 znajdziesz również w:

Olimp Gold-Vit B Forte - 60 tabl.
Olimp Gold-Vit B Forte - 60 tabl.
 opinii (2)
16,99 pln
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
  • -15% | KOD: BEST15
Trec Vit. B Complex - 60 kaps.
 opinii (1)
1 porcja / 0,33 pln
19,99 pln
Najniższa cena: 19,99 pln

Zalecane spożycie

Determinowane jest przez dostateczne spożycie (AI), czyli referencyjny poziom spożycia szacowany na wystarczający, gdyż brakuje wystarczającej ilości badań do określenia (RDA) i wynosi odpowiednio:
- 5  µg dla kobiet,
- 5  µg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na biotynę może być jednak wyższe, a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Zwiększone zapotrzebowanie na biotynę występuje o osób, które mają problemy z utrzymaniem w prawidłowej kondycji swojej skóry, włosów i paznokci.

Korzyści spożywania witaminy B7

1) Wspomaganie pracy tarczycy i nadnerczy

Odpowiednia podaż biotyny jest niezbędna w celu zapewnienia optymalnej pracy tarczycy i w przeciwdziałaniu zmęczenia nadnerczy. Stanowią one dwa bardzo ważne gruczoły odpowiedzialne za wiele funkcji organizmu, włączając w to regulację nastroju, snu, głodu odczuwanie bólu i zapewnianie odpowiedniej ilości energii.

2) Budowanie i odnawianie tkanek i mięśni

Biotyna wspiera wzrost i utrzymanie w odpowiednim stanie tkanek organizmu, jest zaangażowana w regenerowanie i budowanie tkanki mięśniowej. W momencie wystąpienia uszkodzeń tych struktur jej zadanie polega na przywróceniu siły mięśniowej i mobilizacji do odbudowy. Redukuje stany zapalne, które mogą prowadzić do bólów mięśni i stawów, a także problemów z poruszaniem. Niedobór witaminy B7 może powodować spowolnienie wzrostu i zaburzenia rozwoju u płodu i niemowląt.

3) Zapewnienie odpowiedniego poziomu cukru we krwi

Biotyna obniża ekspresję genów stymulujących produkcję glukozy w wątrobie, dzięki czemu mniejsza jej ilość trafia do krwioobiegu. Wpływa również na wydzielanie insuliny, która transportuje glukozę z krwi do komórek organizmu.

4) Utrzymanie zdrowej skóry, włosów i paznokci

Biotyna jest niezbędna w celu zachowania odpowiedniej kondycji skóry, włosów i paznokci. Pomaga chronić skórę przed infekcjami grzybicznymi, wysypką, trądzikiem, wysychaniem i pękaniem.

5) Wspieranie zdrowia metabolicznego

Biotyna reguluje procesy ekspresji genów oraz wpływa na funkcje metaboliczne. Odpowiada za konwersję węglowodanów do glukozy oraz usprawnia jej wykorzystanie w organizmie, co jest niezwykle istotne, pomaga wykorzystać aminokwasy do realizacji wielu reakcji, a także aktywuje kwasy tłuszczowe pochodzące z pożywienia. Brak biotyny doprowadza zatem do spowolnienia tempa przemian metabolicznych, wzrostu masy ciała, zmęczenia, problemów trawiennych czy też zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia cukrzycy.

Interakcje

1. Długotrwałe stosowanie sulfonamidów przeciwbakteryjnych czy też innych antybiotyków może prowadzić do ograniczenia syntezy biotyny przeprowadzaną przez bakterie jelitowe.

2. Alkohol ma zdolność do blokowania transportu biotyny przez ściany jelit, kiedy jej stężenie mieści się w przedziale normy fizjologicznej.

3. Kwas alfa-liponowy oraz biotyna dzielą ze sobą ten sam transporter jelitowy - zależny od sodu transporter multiwitaminowy.

Objawy niedoboru

1. Sucha i podrażniona skóra
2. Odczucie ciągłego przemęczenia
3. Łatwo łamliwe lub wypadające włosy
4. Mrowienie w kończynach górnych i dolnych
5. Różne dolegliwości bólowe mięśni

Zapamiętaj!

Niezaprzeczalnie należy znać podstawowe funkcje biotyny w organizmie przedstawione w uproszczeniu w celu ułatwienia ich przyswojenia:

- Metabolizm białek i tłuszczów: biotyna ma swój udział w procesie wytwarzania tłuszczów oraz wydalania produktów ubocznych powstałych w przebiegu metabolizmu protein.
- Zdrowe włosy: odpowiada za utrzymanie włosów w odpowiedniej kondycji oraz zapobiega    powstawaniu siwych włosów.
- Produkcja energii: uczestniczy w wytwarzaniu energii pochodzącej zarówno z przemian    węglowodanowych, jak również z przemian tłuszczów.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię