-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

10 najważniejszych zastosowań oleju kokosowego

Olej kokosowy znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w kuchni! Przeczytaj i sprawdź w jaki jeszcze sposób możesz go wykorzystać.
10 najważniejszych zastosowań oleju kokosowego
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

O oleju kokosowym i jego właściwościach można by pisać i pisać... dzisiaj skupimy się na ich najważniejszych zastosowaniach.

Olej kokosowy uzyskiwany jest z miąższu kokosa i wyróżnia się na tle pozostałych olejów roślinnych między innymi wysokim stężeniem kwasu laurynowego, dzięki któremu olej kokosowy wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Poza nasyconymi i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, olej kokosowy zawiera również witaminy z grupy B, C i E, kwas foliowy oraz szereg innych, cennych dla organizmu minerałów (w tym między innymi wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor i cynk). Z uwagi na swoje zróżnicowanie, olej kokosowy ma wiele zastosowań.

Poniżej przedstawię Wam 10 najważniejszych zastosowań tego oleju

  1. Higiena jamy ustnej – płukanie jamy ustnej olejem kokosowym jest idealnym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn, ale wpływa również na zdrowie zębów i dziąseł. Działa on także antybakteryjnie i zmniejsza aktywność bakterii, które odpowiedzialne są za rozwój próchnicy, zapobiega krwawieniu dziąseł, może jednocześnie pomóc w naturalny sposób wybielić zęby.
  2. Masaż – olej kokosowy bardzo dobrze sprawdza się także jako olejek do masażu, dzięki swojej lekkiej konsystencji, przyjemnym zapachu, działaniu zmiękczającym i wygładzającym, przez co masaż działa nie tylko regenerująco na naszą skórę, ale również relaksująco, gdyż zapach oleju kokosowego ma również właściwości aromaterapeutyczne.
  3. Domowy peeling – łącząc olej kokosowy z kawą otrzymamy doskonały peeling o działaniu ujędrniającym i wygładzającym.
  4. Kąpiel – dodanie oleju kokosowego do ciepłej wody szybko się rozpuści, a jego właściwości bardzo dobrze wpłyną na kondycję naszej skóry, która po kąpieli będzie miękka, gładka i bardzo przyjemna w dotyku. Dodatkowo kąpiel w wannie z dodatkiem oleju kokosowego łagodzi podrażnienia, swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry, co dodatkowo podnosi walory związane ze stosowaniem tego oleju do kąpieli.
  5. Ograniczenie łupieżu i pielęgnacja włosów – olej kokosowy może w znaczny sposób pomóc w zredukowaniu ilości łusek łupieżu w obrębie skóry głowy z uwagi na bogactwo kwasów tłuszczowych, które zapewniają odpowiednie nawilżenie. Olej kokosowy należy wmasować w skórę głowy, następnie trzymać przez kilka godzin, po czym spłukać na przemian ciepłą i zimną wodą, a całość należy zmyć szamponem. Olej kokosowy doskonale również wpływa na zabezpieczenie końcówek włosów, gdyż wnika głęboko w strukturę włosów, nawilżając je. 
  6. Wykorzystanie w kuchni – olej kokosowy doskonale sprawdzi się podczas smażenia, gdyż zalicza się do kwasów tłuszczowych, które mają wysoką temperaturę dymienia. Można stosować go również jako smarowidło i używać np. do pieczywa. Na jego bazie doskonale również można przygotowywać ciasta, torty i inne desery. Wykorzystywany jest również jako baza do dressingów oraz sosów sałatkowych.
  7. Wzmacnianie paznokci – wcierając olej kokosowy w płytkę paznokcia wzmacniamy ją i zmniejszamy jej kruchość, dzięki czemu paznokcie stają się mniej podatne na złamanie i rozdwajanie. Olej świetnie pielęgnuje też skórki wokół paznokci, które zmiękcza i nawilża.
  8. Demakijaż oczu – olej kokosowy łagodnie usuwa makijaż, nawilża skórę pod oczami, a dodatkowo odżywia rzęsy, dzięki czemu idealnie nadaje się na demakijaż oczu.
  9. Pielęgnacja skóry niemowląt – olej kokosowy jest łagodny dla skóry przez co bardzo dobrze sprawdzi się u niemowląt, których skóra jest delikatna i narażona na wszelkie podrażnienia, z którymi olej kokosowy bardzo dobrze sobie radzi. Dodatkowo wzmacnia on naturalną barierę ochronną skóry i zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka. Stąd też olej ten sprawdzi się bardzo dobrze jako dodatek do kąpieli niemowląt, może zastąpić również krem pielęgnacyjny.
  10. Przeciw ukąszeniom –  olej kokosowy dzięki swoim właściwościom (zawartości kwasu laurynowego, który działa antybakteryjnie) łagodzi świąd, szczypanie czy ból po ukąszeniu komara lub innego owada.

Podsumowanie

Wybierając olej kokosowy pamiętajmy, aby wybrać olej nierafinowany, który ma więcej wartości odżywczych od rafinowanego. Nierafinowany olej kokosowy to olej tłoczony na zimno – zachowuje on wtedy swój delikatny kokosowy smak i zapach. Olej ten powinien być przechowywany w chłodnym miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne, które mu szkodzą.

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię