-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

5 najcenniejszych mikroelementów, których nie może zabraknąć w Twojej suplementacji

Zastanawiałeś się kiedyś, jak ważną rolę pełnią mikroelementy w naszym organizmie? Przedstawiamy funkcje pięciu najważniejszych z nich!
5 najcenniejszych mikroelementów, których nie może zabraknąć w Twojej suplementacji
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

W dobie urbanizacji i niesamowitego postępu technicznego, a co za tym idzie zwiększenia tempa życia, bardzo często zapominamy o podstawach, jakie powinny być spełnione w aspekcie czysto sportowym i zdrowotnym. Niska jakość pożywienia, warzywa i owoce ubogie w witaminy i składniki mineralne sprawiają, że coraz bardziej powinniśmy zwracać uwagę na ich dodatkowe dostarczenie z źródeł nieorganicznych jakim są m.in suplementy diety.

Jednym z kluczowych aspektów są mikroelementy, które mimo małego udziału wagowego w organizmie człowieka, odgrywają niesamowicie ważne role w kwestii zdrowia i sylwetki.

Czym są mikroelementy?

Z definicji są to pierwiastki śladowe, których zapotrzebowanie w diecie nie przekracza 100 mg/dobę. Występują w bardzo małych ilościach, a najpopularniejsze z nich to żelazo, selen, cynk, jod oraz fluor. Oczywiście wszystkie są równie ważne i bez chociażby jednego z nich, życie w obecnej postaci nie byłoby możliwe. Jednak powyższe odgrywają najwięcej funkcji, jeśli chodzi o ogólnie kształtowanie sylwetki.

Żelazo – pełni szereg funkcji,  a jego niedobór prowadzi do poważnych schorzeń (jak np. niedokrwistość). Jest składnikiem hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu, a także bierze udział w produkcji krwinek czerwonych, co pośrednio świadczy o wytrzymałości człowieka – więcej krwinek czerwonych – większa dostępność tlenu – zwiększona wytrzymałość mięśni. Z innych wartych uwagi funkcji żelaza to fakt niezbędności do syntezy DNA, budowy skóry, paznokci i włosów, a także do prawidłowego działania układu odpornościowego. Żelazo znajdziemy głównie w tofu, roślinach strączkowych, jak np. ciecierzyca, pietruszce, kakao etc.

Selen – to pierwiastek działający przede wszystkim w synergii z witaminą E, wraz z którą odpowiada za opóźnianie postępu procesów starzenia oraz ogólne działanie antyoksydacyjne. Do najważniejszych funkcji należy ochrona komórek przed działaniem wolnych rodników, rozwojem nowotworów, czy utrzymaniem błon komórkowych w dobrej kondycji. To wszystko składa się na całościowe utrzymanie organizmu w stanie równowagi – homeostazy, gdzie wszystkie procesy życiowe przebiegają w sposób niezachwiany i prawidłowy. Z innych wartych uwagi aspektów to pozytywny wpływ na układ nerwowy człowieka poprzez oddziaływanie na niektóre neurotransmitery. Znajdziemy go przede wszystkim w orzechach (szczególnie brazylijskich), dorszu czy makreli.

POLECAMY:

Olimp Chela-Ferr Forte - 30 kaps.

Olimp Chela-Ferr Forte - 30 kaps.

 opinii (2)
29,99 pln

Cynk – kolejny mikroelement odpowiadający za szereg ważnych procesów biochemicznych. Przede wszystkim bierze udział w syntezie DNA, RNA, a także insuliny – tak ważnej z anabolicznego punktu widzenia. Ponadto aktywuje ponad 80 enzymów, przez co pośrednio odpowiada za tempo metabolizmu, wpływając na rozkład podstawowych makroskładników – białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Cynk jest również ważny z punktu widzenia mężczyzn, gdyż wpływa na produkcję i poziom testosteronu oraz odpowiada za stan płodności. Głównymi źródłami są mięso (szczególnie wołowina), arbuz, pestki dyni i płatki owsiane.

Jod – jego wpływ na funkcjonowanie jednego z gruczołów, jakim jest tarczyca, jest dobrze znany sportowcom i endokrynologom. Pełni ważną rolę w funkcjonowaniu całego ustroju metabolicznego, gdyż wchodzi w skład hormonów T3 oraz T4, bezpośrednio regulujących funkcje życiowe oraz gospodarkę energetyczną organizmu człowieka. Jego obniżony poziom może doprowadzić do ciężkich schorzeń, osłabienia oraz niskiego poziomu hormonów tarczycy. Głównym źródłem są sól jodowana, dorsz, makrela, sery oraz orzechy.

Ostatnim mikroelementem godnym uwagi jest pierwiastek, który odpowiada za szereg reakcji biochemicznych oraz funkcji życiowych, jednak często jest błędnie pomijany w aspekcie zdrowia ogólnego. Mowa tutaj oczywiście o fluorze. Przede wszystkim jest składnikiem podstawy ciała ludzkiego, czyli układu kostnego oraz zębów. Ma również znaczący wpływ na gospodarkę innych składników mineralnych, takich jak fosfor i wapń. Dodatkowo zwiększa wchłanianie żelaza, a u kobiet w ciąży zapobiega anemii. Głównym źródłem fluoru są herbaty, chleb żytni oraz sery.

Podsumowanie

Wszystkie wymienione mikroelementy znajdziemy przede wszystkim w ogólnodostępnych produktach (m.in. w warzywach i owocach), a więc ich niedobór często skorelowany jest ze złym planem żywieniowym. Dlatego z uwagi na to warto, aby nasza dieta była w pełni zbilansowana i odżywcza, czyli zawierała szereg zróżnicowanych źródeł witamin i składników mineralnych będących gwarantem zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Dodatkowo, w stanach nadmiernego wysiłku i intensywnego trybu życia, wskazana jest dodatkowa suplementacja z powodu większego zapotrzebowania na dany pierwiastek i brak możliwości dostarczenia tak dużych ilości z pożywienia. Pamiętajmy jednak, iż dobór dawki powinien być zindywidualizowany i mądrze przemyślany.

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny.

Zostaw opinię