-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Co zrobić, żeby uniknąć kontuzji na nartach/snowboardzie?

Kontuzje - każdy z nas chciałby ich uniknąć. Przeczytaj i sprawdź jak postępować, aby zminimalizować ich ryzyko i wrócić szczęśliwie do domu "w jednym kawałku"!
Co zrobić, żeby uniknąć kontuzji na nartach/snowboardzie?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Kontuzje - każdy z nas chciałby ich uniknąć. Co zrobić, aby zminimalizować ich ryzyko i wrócić szczęśliwie do domu "w jednym kawałku"?

Kontuzje - największy koszmar narciarza

Sporty zimowe to niestety dyscypliny bardzo kontuzjogenne, a urazy, jakich można doznać podczas zjazdów na nartach, nierzadko są bardzo poważne i bardzo bolesne. Każdy, kto planuje pierwszy wyjazd na narty czy snowboard powinien sobie uświadomić, jak duże jest ryzyko odniesienia poważnej kontuzji. Zanim staniesz przed swoim pierwszym zjazdem, pomyśl o zawodowych narciarzach i snowboardzistach. Każdy zawodowiec do sezonu przygotowuje się miesiącami, a i tak niejeden z nich nieraz doznał nawet poważnych złamań. Pomyśl więc, czy Twoje ciało jest w pełni gotowe, jeżeli wstajesz dopiero zza biurka?

Największy błąd to brak przygotowania

Jeżeli nie poprzedziłeś wyjazdu solidnym przygotowaniem treningowym, to możesz uznać, że masz 99% szans na powrót z poważną kontuzją. Twoje ciało nie jest w pełni przygotowane na przeciążenia, którymi je obarczysz, wychodząc prosto z samochodu na stok. Specyfika ruchu narciarza jest bardzo złożona, Twoje mięśnie i stawy bez odpowiedniego wytrenowania nie wytrzymają tak ekstremalnego przemęczenia i w efekcie mogą doprowadzić do poważnych złamań podczas upadku.

Solidna rozgrzewka - bez niej nie zakładaj nart!

O tym zapomina większość nowicjuszy, a jest to element minimalizujący możliwość odniesienia kontuzji już na samym początku. Zjazd zaczyna się od pierwszego odepchnięcia, a zmarznięte i sztywne mięśnie już w pierwszej sekundzie mogą odezwać się bólem. Zanim jeszcze dotkniesz nart, porządnie się rozgrzej! Mięśnie pracują bardziej optymalne w podniesionej temperaturze, są wtedy o wiele bardziej plastyczne i mniej podatne na naderwania.

Suplementy, które mogą Cię zainteresować:

Sport Definition BCAA Definition - 465g
  • -15% | KOD: BEST15
Sport Definition BCAA Definition - 465g
 opinii (27)
1 porcja / 1,60 pln
79,99 pln
Najniższa cena: 89,99 pln -11%
Ostrovit BCAA + Glutamine - 200g
Ostrovit BCAA + Glutamine - 200g
 opinii (5)
1 porcja / 1,50 pln
29,99 pln

Odpowiedni sprzęt to bezpieczna zabawa

Sprzęt, którego użyjesz, musi być idealnie dopasowany do Twoich uwarunkowań. Musisz zadbać o odpowiednią długość nart, która będzie proporcjonalna do Twojego wzrostu, dobrać doskonale pasujący rozmiar buta, aby swobodnie i precyzyjnie prowadzić narty lub deskę. Zadbaj o wiązania butów, które muszą wypiąć nartę w momencie upadku, uchroni Cię to przed bardzo bolesnym złamaniem kompresyjnym. Zawsze zakładaj kask, mimo iż jest obowiązkowy tylko do 16 roku życia.

Bądź pewny swoich umiejętności, trasy wybieraj mądrze

Kiedy przyodziejesz już swój perfekcyjny ekwipunek, mądrze wybierz trasę, która będzie odzwierciedleniem Twoich umiejętności. Do wielu wypadków dochodzi poprzez zwykłe wygłupy i sprawdzanie ego na cięższych trasach, do których amatorzy nie są kompletnie przygotowani. W takich przypadkach dochodzi do groźnych kolizji z dużą prędkością, które mogą skończyć się poważnymi obrażeniami kręgosłupa. Dlatego zawsze stosuj się do oznaczeń tras oraz do znaków narciarskich na stokach, uchroni Cię to przed wieloma groźnymi sytuacjami.

Najczęstsze kontuzje wśród narciarzy

Najbardziej spotykane kontuzje na stokach to urazy stawu kolanowego. Podczas jazdy na nartach stopy są unieruchomione w butach, co potęguje siły skrętne w stawie kolanowym, które powodują ich częstokrotne kontuzje. Mniej częstymi urazami są przypadki uszkodzeń barków, nadgarstków oraz kręgosłupa spowodowane upadkami przy większych prędkościach.

Najczęstsze kontuzje wśród snowboardzistów

Specyfika jazdy na desce jest całkowicie odmienna, tutaj urazy kolan są rzadziej spotykane. Na desce dwie nogi są przyczepione do jednej platformy, toteż snowboardziści częściej ulegają uszkodzeniom barków, nadgarstków, łokci oraz kręgosłupa. Bardzo często dochodzi do stłuczeń kości ogonowej. Wszystkie te urazy są efektem wielokrotnych upadków. Ze statystycznego punktu widzenia, deska jest o wiele bezpieczniejsza, a uszczerbek groźniejszych kontuzji jest mniejszy niż u osób jeżdżących na nartach.

Podsumowanie

Pamiętajmy więc - do wszystkiego musimy podejść z głową. Najważniejsze, aby stosunkowo wcześniej przygotować nasz organizm do wzmożonego wysiłku na stoku narciarskim. Niezależnie, czy jesteśmy średnio zaawansowani, czy postanowiliśmy wybrać się po raz pierwszy, odpowiednio przygotowane ciało odpowie perfekcyjną sprawnością na stoku. Jeżeli dołożymy do tego dobry ekwipunek, mądrze dobierzemy trasę oraz warunki pogodowe, możemy być pewni, że z naszej przygody wrócimy cali, z uśmiechem na twarzy i z pełnym ubezpieczeniem.

Kuba Kwaśniewski

Pasjonaci sportu i zdrowego stylu życia.

Zostaw opinię