-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Dieta IIFYM – czy możesz jeść wszystko bez konsekwencji?

System żywieniowy IIFYM jest coraz bardziej popularny w świecie kulturystyki i fitness. Możemy spotkać coraz więcej osób stosujących się do założeń IIFYM'u, którzy swoją sylwetką prezentują wysoki poziom sportowy. Na czym polega IIFYM i jak się do niego "zabrać"? Przeczytaj i sprawdź!
Dieta IIFYM – czy możesz jeść wszystko bez konsekwencji?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czego dowiesz się w tym artykule o diecie IIFYM?

  • czym jest system żywieniowy IIFYM,
  • jakie podejścia można z niego wyodrębnić,
  • poznasz ostateczny werdykt w sprawie IIFYM,
  • kto "może", a kto "nie może" korzystać z IIFYM.

O co chodzi z tą dietą IIFYM?

IIFYM (rozwijając skrót - If It Fits Your Macros) oznacza model odżywiania oparty na doborze spożywanych codziennie produktów i posiłków jedynie pod kątem zgodności z indywidualnym zapotrzebowaniem kalorycznym i dopasowaniu odpowiedniej podaży poszczególnych makroskładników żywieniowych. Czy rzeczywiście jest to dobre wyjście i każdy może sobie na nie pozwolić? Powiedziałbym krótko: "wszystko mogę, ale nie wszystko mi służy."

Jak można interpretować system IIFYM?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak zrozumiesz tę strategię żywieniową i w jaki sposób zabierzesz się do wdrożenia założeń IIFYM do swojego odżywiania, ponieważ samo w sobie liczenie kalorii i makroskładników nie jest niczym złym, aczkolwiek nie jest też niezbędne dla każdego.

  • Najbardziej skrajne podejście wiąże się z hasłem: "Licz kalorie i makro, a na resztę nie zwracaj uwagi". Ludzie wywodzący się z takiego nurtu nie robią raczej nic dobrego dla swojego zdrowia. Owszem, zdarzają się rzadkie przypadki osób obdarowanych tak korzystnym zestawem genów, iż przygotowanie estetycznie wyglądającej sylwetki przy nagminnym korzystaniu z posiłków typu "cheat meal" nie stanowi dla nich problemu. Jednak wszystko może jawić się w jasnych barwach aż do momentu wykonania badań laboratoryjnych po kilku latach beztroskiego jedzenia hamburgerów i ciasteczek zapijanych brązowym napojem, gdy okazuje się, że organizm wymaga szybkiej interwencji ze względu na zaburzenie chociażby gospodarki cukrowej i liczne stany zapalne.
  • Dużo lepszym rozwiązaniem byłoby wdrożenie zasady Pareto – 80% posiłków komponowane jest w oparciu o wysokojakościowe, ale bardzo różnorodne produkty, a 20% służy wprowadzeniu do jadłospisu ulubionych produktów, które mogą nieco odbiegać od zasad racjonalnego odżywiania, co stanowi doskonałe odciążenie z punktu widzenia psychiki i może zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych wiele osób, które twierdzą, że od czasu do czasu "muszą mieć coś od życia".
  • Najlepszym wyborem byłoby połączenie "If It Fits Your Macros" z wykorzystaniem posiłków gęstych odżywczo, o niskim stopniu przetworzenia, zawierających małe ilości dodatków oraz ograniczających lub wykluczających czynniki antyżywieniowe. Mielibyśmy tutaj do czynienia z bogatym wachlarzem produktów, polegającym częstej rotacji, co pozwalałoby uniknąć monotonii w diecie, z przestrzeganiem określonej kaloryczności i ilości makroskładników.

najlepsze na rynku izolaty serwatki:

BioTech Iso Whey Zero - 2270g

BioTech Iso Whey Zero - 2270g

 opinii (40)
1 porcja / 3,33 pln
299,99 pln
6PAK Nutrition Whey Isolate - 1800g

6PAK Nutrition Whey Isolate - 1800g

 opinii (3)
1 porcja / 3,50 pln
209,99 pln

Stosować dietę IIFYM czy nie?

Pamiętajmy, że nie możemy patrzeć na odżywianie tylko wyłącznie przez pryzmat dostarczanych wraz z pożywieniem kalorii i makroskładników odżywczych. Bo tak jak swego czasu popularne było hasło: "Jesteś tym, co jesz", dzisiaj bardziej odpowiednie byłoby powiedzenie: "Jesteś tym, co Twój organizm zrobi z pożywieniem". O tym czy odpowiednio spożytkujesz spożywane posiłki decyduje wiele czynników: szczelność jelit, stan mikroflory jelitowej, zakwaszenie żołądka czy odpowiednia praca wątroby.
IIFYM nie jest dobrym wyborem dla osób z problemami zdrowotnymi, szczególnie z chorobami autoimmunologicznymi, alergiami i nietolerancjami pokarmowymi oraz słabą samokontrolą. Jesteś zdrowy, co potwierdzają wyniki Twoich badań? Możesz pozwolić sobie czasem na nieco luzu żywieniowego.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię