-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Misja ratunkowa dla tkanki łącznej - jak leczyć bóle stawów?

Masz nawracające problemy z bólami stawów, które uniemożliwiają Ci wykonywanie treningów, a co gorsza normalne funkcjonowanie w ciągu dnia? Przeczytaj i sprawdź, czy aby na pewno wykorzystałeś już wszystkie możliwości, aby wyzbyć się uciążliwego bólu!
Misja ratunkowa dla tkanki łącznej - jak leczyć bóle stawów?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • jakie działania podejmować, aby zapobiegać bólowi stawów i kości,
  • poznasz najskuteczniejszy arsenał w zakresie suplementacji.

Nieprzyjemny problem - bóle stawów i kości

Ile razy słyszałeś ostatnio w swoim najbliższym otoczeniu jak ktoś narzekał, że "łupie go w krzyżu", a to że boli biodro czy kolano, a w najgorszym przypadku, że nie mógł swobodnie wstać z łóżka, bo ból występował w różnych miejscach, czemu towarzyszyła znacząca sztywność ciała? Niestety wiele osób często lekką ręką sięga po środki przeciwbólowe, które mają destrukcyjny wpływ na organizm, żeby tu i teraz pozbyć się problemu. Jednak tak jak działanie ukierunkowane na pozbycie się bólu jest zrozumiałe, tak brak doszukiwania się jego źródła, a także poszukiwania alternatywnych metod, które umożliwiają trwałe uwolnienie od dolegliwości, logiczne być się nie wydaje.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jak należy postępować, aby przeciwdziałać nieprzyjemnym dolegliwościom kostno-stawowym?

  1. Postaw na dietę zawierającą duże ilości kwasów omega-3 wykazujących działanie przeciwzapalne oraz świeżych owoców i warzyw, które obfitują w antyoksydanty. Odrzuć to, co zbędne i szkodliwe, a więc żywność przetworzoną, żywność typu fast-food, cukier.
  2. Prowadź aktywny tryb życia – zwiększ swoją codzienną aktywność, wprowadź do swojej rutyny regularne ćwiczenia fizyczne, aby wzmocnić mięśnie, ale również stawy. Jeśli zaś ważysz nieco za dużo, zadbaj o to by zredukować nadmierną tkankę tłuszczową, bo dodatkowe kilogramy obciążają Twoje kości i stawy.
  3. Wykorzystaj kąpiele w Soli Epson, która wpływa na redukcję stanów zapalnych, a także wypróbuj zimne i gorące okłady oraz aromaterapię z użyciem olejku miętowego lub eukaliptusowego.

Jakie suplementy polecamy?

  • Skuteczne trio – glicyna + tauryna + witamina C. Glicyna promuje wzrost hydroksyproliny, czyli substraty do budowy nowych tkanek, przeciwdziała także uszkodzeniu kolagenu. Tauryna zwiększa odpowiedź ze strony komórek układu odpornościowego. Witamina C wykazuje działanie antyoksydacyjne.
  • Suplementy ziołowe o właściwościach przeciwzapalnych – kurkuma czy imbir.
  • Kwasy omega-3: DHA i EPA również ze względu na działanie obniżające stany zapalne.
  • SAMe – S-adenozylometionina wykazuje właściwości zmniejszające ból na podobnym poziomie jak aspiryna czy ibuprofen, ogranicza uczucie sztywności kończyn, może wpływać z korzyścią w przypadku ograniczonego zakresu ruchu w stawach oraz przy opuchnięciach, a nawet stymulować produkcję chrząstki. 
  • Siarczan glukozaminy i chondroityny – połączenie tych dwóch związków oddziałuje na zmniejszenie szpary stawowej, co przekłada się na jego lepsze funkcjonowanie.
  • Boswellia serrata – pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych, zmniejsza dolegliwości bólowe oraz opuchlizny, wpływa na redukcję substancji, które mogą prowadzić do uszkodzenia stawów.
  • Cat’s claw – stanowi naturalną alternatywę dla paracetamolu czy ibuprofenu, ponieważ hamuje działanie enzymów odpowiedzialnych za powstawanie bólu.
  • Pycnogenol – związek pozyskiwany z kory sosny francuskiej o silnym działaniu antyoksydacyjnym oraz ograniczającym sztywność stawów i ból.
  • MSM – metylosulfonylometan – siarka przyswajalna przez organizm, występująca naturalnie w stawach, uczestnicząca w produkcji kolagenu. Wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
  • Elektrolity: wapń – odpowiednie funkcjonowanie układu kostno-szkieletowego zależne jest od dostarczenia odpowiednich ilości wapnia, dlatego warto zadbać o jego wystarczającą podaż, sód i potas – odpowiedni transport wody i składników odżywczych do komórek oraz detoksykacja.
  • Witamina D3 i K2, które stoją na straży wkomponowania wapnia do kości, aby zapewnić ich odpowiednią strukturę.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię