-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Maszyny vs. wolne ciężary - co wybrać?

Maszyny czy wolne ciężary? Na to pytanie od wielu lat próbuje odpowiedzieć liczne grono trenerów i osób na co dzień trenujących w siłowni. Jedna i druga strona posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Obydwa warianty mają swoje wady i zalety. Jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście trening z użyciem maszyn zawsze jest zły? Czy mające w ostatnich latach treningi w oparciu o wolne ciężary królują bezsprzecznie? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Maszyny vs. wolne ciężary - co wybrać?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są wolne ciężary;
  • zalety treningu na wolnych ciężarach;
  • definicja maszyn;
  • zalety treningu na maszynach;
  • wady maszyn i wolnych ciężarów;
  • co jest lepsze w większości przypadków.


Maszyny czy wolne ciężary?

Na to pytanie od wielu lat próbuje odpowiedzieć liczne grono trenerów i osób na co dzień trenujących w siłowni. Jedna i druga strona posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście trening z użyciem maszyn zawsze jest zły? Czy mające w ostatnich latach treningi w oparciu o wolne ciężary królują bezsprzecznie? Postaram się znaleźć odpowiedź na te wszystkie pytania.


Czym są wolne ciężary?

Mówiąc "wolne ciężary" mamy na myśli przede wszystkim treningi, w których używamy takich sprzętów jak drążki wolnostojące, sztangi, hantle, czy kettlebells. Wyróżniają się często większym zaangażowaniem poszczególnych mięśni. Ćwicząc na wolnych ciężarach trudniej utrzymać równowagę, a ruch może być różny w zależności od biomechaniki danej osoby.

W oparciu o tą ostatnią trening z wykorzystaniem sztang, hantli i kettli jest najbardziej naturalnym, jeśli chodzi o fizjologię aparatu ruchu, a dodatkowo ruch w stawach wykonując poszczególne ćwiczenia jest maksymalny i jedynym ograniczeniem jest ogólnie pojęta mobilność. Należy również zaznaczyć, iż mocno zaangażowane są mięśnie pomocnicze i stabilizujące, ze względu na trudność utrzymania równowagi.


Zalety treningu na wolnych ciężarach

Główną zaletą wolnych ciężarów w opozycji do treningu na maszynach jest zakres ruchu. Trenując z użyciem sztang i hantli jedyne co nas ogranicza to naturalny zakres ruchu w naszych stawach, co prosperuje do braku skracania się poszczególnych mięśni. Innymi zaletami pośrednio wynikającymi z powyższych jest mniejsze ryzyko przykurczów, a co za tym idzie urazów z nich wynikających. Pamiętajmy, że mięsień przykurczony jest słabszy, gdyż statycznie wykonuje nieco większą pracę niż normalnie (podczas swojej naturalnej długości).

Inną wartą uwagi i zaznaczenia zaletą jest ogólny rozwój siły i masy mięśniowej. Zazwyczaj maszyny posiadają tylko pewien zakres doboru ciężaru, powyżej który nie można wyjść. Inaczej jest w treningu na wolnych ciężarach. Tutaj prawie nie posiadamy ograniczeń, gdyż ilość nałożonych krążków na sztangę i jej ogólna waga może wynieść nawet 400 kg. Wystarczy spojrzeć na wszystkie rekordy i najsilniejszych ludzi świata. Swoje treningi w większości opierają właśnie na wolnym sprzęcie, a rekordy zapisane są tylko w oparciu o ciężar nałożony na sztangę czy hantle.

Trzecią zaletą wolnych ciężarów jest odpowiedź hormonalna bezpośrednio związana z ilością zaangażowanych mięśni podczas ćwiczenia. Im więcej podniesiemy i im więcej mięśni w to zaangażujemy, tym większą odpowiedź hormonalną uzyskamy. Co prawda wartości są minimalne, ale jednak są, zatem warto na nie spoglądać.

Wybrane dla Ciebie kompleksy na stawy:

Trec Flex Guard - 375g
  • -15% | KOD: BEST15
Trec Flex Guard - 375g
 opinii (7)
1 porcja / 3,20 pln
79,99 pln
Najniższa cena: 79,99 pln


Definicja maszyn

Maszyny i trening w oparciu o nie dedykowany jest przede wszystkim osobom, którym zależy tylko i wyłącznie na sylwetce i wyglądzie, a aspekt siły funkcjonalnej celowo pomijają. Osoby te zazwyczaj chcą wyizolować poszczególne mięśnie lub nawet konkretne jego brzuśce. Drugą grupą osób często korzystającą z maszyn są osoby w trakcie rehabilitacji po różnego rodzaju urazach. Pamiętajmy, że nadmierne izolowanie mięśni może spowodować nadmierne napięcie poszczególnych struktur, a w konsekwencji doprowadzić do przykurczów oraz dysfunkcji aparatu ruchu.


Zalety treningu na maszynach

Niekwestionowanymi zaletami treningu na maszynach jest możliwość izolacji mięśnia z racji jego priorytetu. Niektóre maszyny świetnie mogą zastąpić wolne ciężary, a nawet niekiedy są lepsze, jak np. w przypadku treningu łydek, kiedy łatwo nam skupić się na trenowanym mięśniu brzuchatym.

Inną zaletą wartą uwagi jest po prostu prostota użytku i w związku z tym mogą być dobre na początek dla osób starszych. Kolejnym plusem jest asekuracja, a raczej brak jej konieczności w oparciu o osoby trzecie. Często przyrządy nowej generacji (choć nie tylko) posiadają specjalne blokady umożliwiające odłożenie ciężaru w dowolnej chwili, co znacznie poprawia parametr bezpieczeństwa treningu z ich użyciem.

Polecane odżywki białkowe:

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 1800g
  • -15% | KOD: BEST15
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 1800g
 opinii (83)
1 porcja / 2,67 pln
159,99 pln
Najniższa cena: 159,99 pln


Wady maszyn i wolnych ciężarów

Przedstawione zostały główne zalety obu narzędzi używanych w treningu, jednak każda z nich posiada także wady, tj. niefunkcjonalność maszyn w oparciu o biomechanikę ciała ludzkiego, czy brak mocnej izolacji podczas treningu z użyciem wolnych ciężarów.


Co jest lepsze w większości przypadków?

Te, które okażą się lepsze, zdecyduje podstawowa odpowiedź na pytanie - jaki cel sobie obierzemy i na jakim etapie treningu jesteśmy? Pamiętajmy, że oba narzędzie posiadają zarówno wady jak i zalety. Umiejętne połączenie wszystkich profitów z nich wynikających będzie często najlepszym rozwiązaniem dla większości osób trenujących zarówno amatorsko, jak i zawodowo.

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny.

Zostaw opinię