-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Probiotykoterapia – panaceum na szereg współczesnych dolegliwości?

Suplementacja probiotykami jest coraz częściej poruszana wśród dietetyków i trenerów. Coraz częściej spotkamy się z zaleceniami ich okresowego stosowania. Dlaczego są one aż tak istotne dla naszego zdrowia? W jaki sposób probiotyki oddziałują na kształtowanie sylwetki lub na pracę mózgu? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznasz po przeczytaniu tego artykułu.
Probiotykoterapia – panaceum na szereg współczesnych dolegliwości?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • dlaczego probiotyki są tak istotne dla zdrowia,
  • w jaki sposób probiotyki oddziałują na: kształtowanie sylwetki, pracę mózgu, poziom motywacji i nastrój.


Probiotykoterapia, czyli praca u podstaw

Dlaczego temat mikrobiomu jelitowego i wchodzących w jego skład poszczególnych szczepów bakterii poruszany jest z wciąż narastającą częstotliwością? Odpowiedź jest dosyć złożona, ale staje się coraz bardziej oczywista, szczególnie w środowisku osób, dla których zdrowie jest jedną z ważniejszych wartości. Próbując wskazać wytłumaczenie tego pytania bez wątpienia należy wziąć pod uwagę fakt, że w jelitach mieści się przeszło 80% komórek układu immunologicznego, a także odpowiadają one niemalże w 90% za produkcje serotoniny – hormonu wpływającego na odczuwane samopoczucie i nastrój.


Bakterie jelitowe a kształtowanie sylwetki

Wypracowanie i utrzymanie pożądanej masy ciała zależy w pewnym stopniu od proporcji bakterii z rodziny Firmicutes i Bacteroidetes w składzie mikroflory jelitowej. Okazuje się, że bakterie z rodzaju Firmicutes, które odpowiadają za produkcję maślanu, a także przyczyniają się do wzrostu wchłaniania węglowodanów i tłuszczów z pożywienia występują w większych ilościach wśród osób z otyłością. Natomiast te z rodzaju Bacteroidetes, które regulują produkcję kwasu propionowego i octanu, a co za tym idzie wiążą się z ograniczaniem poczucia głodu oraz intensyfikacją wydatkowania energii, przeważają wśród osób z odpowiednią masą ciała.

Najkorzystniejsze efekty mogą przynieść następujące szczepy:

  • Lactobacillus reuteri – może zapobiegać insulinooporności tkanek oraz regulować odpowiedź układu immunologicznego na stany zapalne;
  • Lactobacillus gasseri – wpływa na redukcję masy ciała, zmniejszenie tkanki tłuszczowej trzewnej oraz obwodu talii i bioder;
  • Lactobacillus rhamnosus – wykazuje wsparcie redukcji tkanki tłuszczowej oraz zmniejsza pokłady tłuszczu wiscelarnego.

Najwyższej jakości preparaty probiotyczne:

Lab One N°1 ProBiotic - 30 kaps.
Lab One N°1 ProBiotic - 30 kaps.
 opinii (3)
1 porcja / 4,67 pln
139,99 pln
NOW Foods Acidophilus & Bifidus 8 Bilion - 120 kaps.
NOW Foods Acidophilus & Bifidus 8 Bilion - 120 kaps.
 opinii (1)
1 porcja / 0,83 pln
99,99 pln

Bakterie jelitowe a praca mózgu

Probiotyczne szczepy bakterii w jelitach odpowiadają za procesy syntezy witamin z gruby B, które odgrywają ważną rolę przy wytwarzaniu neuroprzekaźników. Posiadają zdolność do bezpośredniej produkcji tych cząsteczek, co pozwala stwierdzić, że mikroby odpowiadają w naszych organizmach między innymi za regulację odpowiedzi stresowej oraz oddziałują na nastrój. Kontrolują czas trwania stanów zapalnych, także tych w mózgu. Warto odnotować, że jelita połączone są z mózgiem za pomocą nerwu błędnego i niemalże wszystko, co się w nich dzieje, stanowi źródło informacji przekazywanych do mózgu.


Bakterie jelitowe a motywacja i nastrój

Ze względu na korelację pomiędzy odpowiednim kształtowaniem mikrobioty jelitowej a powstawaniem neuroprzekaźników, bakterie jelitowe mogą regulować nasz poziom motywacji. Jak to się dzieje? Toczące się w mózgu stany zapalne wpływają na obniżanie funkcji poznawczych, a jak wiemy probiotyki wpływają pozytywnie na regulację odpowiedzi zapalnej. Probiotyki mogą blokować enzym MAO, który nasila rozkład serotoniny i dopaminy, co nie jest oczywiście dla nas korzystne, ponieważ mniejsze ich ilości docierają do mózgu, a są to hormony odpowiedzialne za odczuwanie radości z życia i pozytywnej energii. Produkują do tego kwas gamma-aminomasłowy (GABA), który wiąże się z odprężeniem, wyciszeniem i regeneracją nocną.
Udowodniono ponadto możliwość zwiększania przez probiotyki czułości receptorów dopaminy oraz regulację osi HPA, odpowiedzialnej za reakcje na bodźce stresowe, dzięki czemu wpływają bezpośrednio na funkcje poznawcze dzięki optymalizacji poziomu kortyzolu.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię