-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Dieta Paleo – śladami przodków

Czym jest dieta Paleo? Jakie są jej zasady odżywiania? Czym powinniśmy się kierować w wyborze odpowiednich dla nas produktów? Czy taki styl odżywiania będzie dla nas odpowiedni? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Dieta Paleo – śladami przodków
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • skąd pomysł, by być "paleo",
  • poznasz zasady tego systemu odżywiania,
  • dowiesz się jakie produkty są najbardziej wartościowe,
  • na co należy zwrócić uwagę w ogólnopojętym stylu życia.

Żyj tak, jak… ludzie z epoki kamienia łupanego

Spokojnie - nie musisz przecież zamieszkiwać w szałasie lub w jaskini. Zapytasz, czy powinieneś czyścić zęby źdźbłami traw i golić się ostrym kamieniem? Bynajmniej. Nikt nie wymaga od Ciebie, byś chwycił dzidę w dłoń i ruszył na polowanie w poszukiwaniu mamuta. Styl życia w nurcie paleo to nie podróż w czasie zakładająca uwstecznianie ludzkości, ale poważny krok w kierunku zapobiegania występowaniu wielu chorób dietozależnych oraz łagodzenia licznych dolegliwości przy wykorzystaniu prawdziwej żywności. A potrzeba takiego działania jest. I to duża. Z czego to wynika? Żyjemy szybko i bezrefleksyjnie. Na przestrzeni ostatnich lat dokonał się ogromny przeskok w przemyśle spożywczym, ale do tych zmian nie zdążył się zaadaptować w pełni organizm człowieka.

Zasady dotyczące odżywiania w nurcie paleo:

  1. Postaw na indywidualizację – każdy powinien dobierać sposób odżywiania dopasowany do własnych potrzeb – trybu życia oraz stanu zdrowia. Tak jak dróg do sukcesu jest wiele, tak samo sposobów doboru produktów i posiłków w celu zapewnienia sobie optymalnego zdrowia.
  2. Spożywaj prawdziwe pożywienie – niskoprzetworzone, pozbawione zbędnych konserwantów, niepaczkowane.
  3. Odżywiaj się tak, by nie cierpiały Twoje jelita – uczucie ciężkości po posiłku, ciągłe zgagi i wzdęcia to oznaki, że należy coś zmienić.
  4. Nie baw się w surfera na krzywej cukrowej – zadbaj o to, by nie przyczyniać się do ciągłych, nadmiernych wyrzutów insuliny w wyniku konsumpcji zbyt wysokich ilości węglowodanów.
  5. Wsłuchuj się w potrzeby organizmu – nie każdy musi liczyć kalorie i makroskładniki. Jest to pożądane u osób, które chcą zregenerować swój organizm i pragnące zbudować masę mięśniową.
  6. Zwracaj uwagę na łaknienie i sytość – przygotowuj i spożywaj posiłki wtedy, gdy potrzebujesz dostarczyć sobie energii i składników odżywczych, a nie dlatego, że Ci się nudzi.
  7. Wyeliminuj gluten lub zminimalizuj jego spożycie – jeśli nie cierpisz na chorobę autoimmunologiczną, celiakię, czy nietolerancję glutenu, nie musisz zwalczać glutenu w 100%.
  8. Wystrzegaj się spożycia żywności przetworzonej, paczkowanej, obfitującej w różne dodatki, słabej jakości sklepowych przetworów mięsnych, nabiału (ewentualnie kozi), zbóż, słodyczy, słodzików, napojów.
  9. Wyeliminuj używki – odpuść sobie dla zdrowia alkohol, papierosy i narkotyki, nie przesadzaj z herbatą i kawą.
  10. Ciesz się możliwością ruchu! Spędzaj możliwie dużo czasu na świeżym powietrzu, podziwiaj przyrodę, wystawiaj się na działanie promieni słonecznych.

czołowe l-glutaminy na rynku:

BioTech Glutamine ZERO - 300g

BioTech Glutamine ZERO - 300g

 opinii (1)
1 porcja / 2,80 pln
69,99 pln

Jakie produkty wykorzystywać?

Kolejność wymieniania produktów nie jest przypadkowa:

  • Warzywa (wyłączając strączki oraz ograniczając skrobiowe) i grzyby.
  • Mięso, podroby, jaja, ryby, owoce morza, masło, smalec, olej kokosowy, oliwa z oliwek.
  • Owoce świeże i suszone oraz miód.
  • Nasiona i orzechy.

Kilka rad odnośnie stylu życia:

  • dbaj o równowagę mikroflory jelitowej – stosuj probiotyki,
  • spędzaj jak najwięcej czasu na zewnątrz, a nie tylko na kanapie przed telewizorem,
  • praktykuj regularnie wybrane formy aktywności fizycznej (nie bierzemy pod uwagę przerzucania programów przy użyciu pilota),
  • zwracaj uwagę na cykl dobowy – kładź się spać wcześniej, wstawaj wcześniej,
  • poszukuj metod efektywnego zarządzania stresem,
  • daj sobie czas na zasłużony relaks i odpoczynek.

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię