SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY
Trening

02-04-2019

Jak zbudować kondycję?

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czym jest kondycja i jak ją poprawić;
  • na co zwrócić szczególną uwagę chcąc poprawić swoją kondycję.

Zbliża się okres cieplejszych miesięcy i możemy zauważyć zwiększoną ilość osób biegających. Jednak zanim rozpoczniemy przygodę z bieganiem, powinniśmy się odpowiednio do tego przygotować. W artykule omawiamy budowanie kondycji, która potrzebna będzie do pokonywania kolejnych kilometrów w terenie.

Czym jest kondycja?

Kondycja jest to nic innego jak zdolność naszego organizmu do podejmowania aktywności fizycznej o odpowiedniej intensywności bez nadmiernego zmęczenia. Każdy z nas posiada inny stopień kondycji – jedni większy, drudzy mniejszy. Na kondycję wpływa wiele elementów takich jak:

  • sprawność krążeniowo-oddechowa – możliwość serca do pompowania krwi, a dzięki temu transportowania tlenu do pracujących mięśni;
  • sprawność mięśniowa – wytrzymałość oraz siła mięśni;
  • sylwetka – mowa tutaj o ilości tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej;
  • mobilność – stopień rozciągnięcia i zdolność do poruszania stawami.

vitargo - najlepsze węglowodany złożone:

FA Nutrition Vitarade EL fueled by Vitargo - 1000g
56,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Vitargo Electro-Energy - 2100g
149,99 PLN
Zobacz Produkt
Vitargo Professional - 1kg
84,99 PLN
Zobacz Produkt

Jak poprawić kondycję?

W celu poprawy kondycji nie potrzebujemy skomplikowanych maszyn, czy też wiele miejsca. Wystarczą nam chęci, a także motywacja do treningów. Bieganie świetnie nadaje się do budowania kondycji, choć kondycja to nie jedyny pozytyw związany z aktywnością fizyczną. To przede wszystkim lepsze zdrowie, które u każdej osoby powinno być stawiane na pierwszym miejscu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, nie przejmuj się tym, że będzie ciężej. Praca nad kondycją wymaga czasu i istnieje wiele sposobów na jej poprawę.

Podstawą poprawy kondycji będzie określenie podstawowego parametru treningowego jakim jest tętno maksymalne (tzw. HR MAX), mówiące o najwyższej, teoretycznej liczbie uderzeń serca na minutę. Aby obliczyć swój HR MAX należy od liczby 220 odjąć swój wiek. Tętno treningowe podaje się zwykle w % HR MAX. Osoby początkujące, lub wracające po kontuzjach powinny rozpocząć treningi na pułapie tlenowym 40-50% HR MAX.

Zapisuj swoje wyniki

Rozpocznij od 2-3 treningów w tygodniu po 30-45 minut ćwiczeń aerobowych (trucht, nordic walking, jazda na rowerze, czy jazda na rolkach). Z biegiem czasu i poprawą kondycji zwiększamy ilość treningów, a także czas ich trwania, stosując również interwały. Interwały są to ćwiczenia o wysokiej intensywności, charakteryzujące się tym, że w trakcie ćwiczeń energia wytwarzana jest bez obecności tlenu. Warto zwrócić również uwagę na codzienne czynności, które również mogą przyczynić się do poprawy kondycji, takie jak: chodzenie po schodach zamiast jazda windą, pójście pieszo do sklepu zamiast jazda samochodem, itp.

Nie zapominaj o rozgrzewce

Zanim jeszcze przejdziemy do treningów poprawiających kondycję, nie można zapomnieć o 5-10 minutowej rozgrzewce, składającej się z wymachów ramion, krążenia tułowia, itp., które pozwolą na "dogrzanie" pracujących mięśni. Pozwoli to na zminimalizowanie możliwości wystąpienia kontuzji w trakcie treningu.

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Iso Whey Zero - 2270g

319,99 PLN
Zobacz produkt

GO ON Nutrition Peanut Butter Smooth - 1000g

21,90 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Protein Wafer - 40g

6,39 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak