-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Odżywianie w trasie rowerowej

W artykule zagadnienia związane z odżywianiem organizmu na trasie rowerowej. Po przeczytaniu artykułu dowiesz się co należy dostarczyć organizmowi w czasie jazdy, jakie produkty można wykorzystać na trasie, a także poznasz różnice w odżywianiu w zależności od czasu trwania jazdy.
Odżywianie w trasie rowerowej
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • co należy dostarczyć organizmowi w czasie jazdy,
  • jakie produkty można wykorzystać na trasie,
  • poznasz różnice w odżywianiu w zależności od trwania jazdy.

Nie eksperymentuj w dniu zawodów! Nie dlatego, że sprawdzanie różnorodnych opcji jest czymś z założenia złym, ale szkoda byłoby zaprzepaścić szansę na dobry wynik, skoro start w wyścigu poprzedzony był wieloma godzinami przygotowań. Żywienie wśród kolarzy jest jak swoisty miecz obosieczny – może stanowić doładowanie energetyczne, które pomoże wykrzesać z siebie dodatkowe pokłady sił, ale niewłaściwie wykorzystane prowadzi do metaforycznego zaciągnięcia sobie samemu hamulca.

Regularne nawadnianie w trakcie jazdy zapobiega dużym wahaniom poziomu płynów, co przekłada się na skuteczne przeciwdziałanie pogorszeniu funkcjonowania układu nerwowego oraz spadkowi ogólnej wydajności organizmu. Wybór dłuższych dystansów oraz trening w wysokich temperaturach wiąże się zaś z koniecznością konsumpcji spożycia napojów zaopatrujących organizm dodatkowo w pewne ilości węglowodanów i elektrolitów. W przypadku trasy, do której pokonania potrzeba ponad 90 minut, należałoby dostarczać  około 30-60 g węglowodanów na każdą godzinę.

sprawdzone przez najlepszych sportowców batony energetyczne:

Sante Go On Energy Bar - 50g
Sante Go On Energy Bar - 50g
 opinii (9)
2,69 pln

Zanim dowiesz się jakie produkty warto zabrać ze sobą ruszając w drogę na swoim jednośladzie, musisz zdać sobie sprawę, że przyjmowanie nadmiernych ilości węglowodanów, nawet w postaci małych przekąsek, może spowodować zaburzenia w ich wchłanianiu, a także przyczynić się do wystąpienia mdłości czy wzdęć.

W celu zabezpieczenia odpowiedniego poziomu energii najlepiej byłoby połączyć przyjmowanie płynów izotonicznych, dostarczających niewielkie ilości węglowodanów oraz elektrolitów, ze spożyciem małych przekąsek, nieobciążających nadmiernie przewodu pokarmowego.

Rodzaj przyjmowanych płynów i przekąsek w zależności od czasu trwania jazdy:

  • godzina i poniżej – zwykła woda lub ewentualnie napój dostarczający elektrolity i niewielkie ilości węglowodanów, w razie czego można mieć przy sobie banana;
  • od 1h do 3h – napoje izotoniczne, przekąski węglowodanowe – 30-60 g na 1h – nie czekaj na pojawienie się uczucie łaknienia i pragnienia – rób sobie regularne, małe przekąski;
  • powyżej 3h – napoje izotoniczne, w dalszym ciągu obowiązuje dostarczanie 30-60 g węglowodanów, które mogą pochodzić z następujących źródeł: banany, batony figowe lub daktylowe, żele energetyczne; uwaga – zdolności do odpowiedniego trawienia dostarczanych przekąsek spadają wraz z wydłużaniem długości treningu!

Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na kierunku dietetyka, który w swojej pracy licencjackiej podejmował temat suplementacji środkami ergogeniczymi przyczyniającymi się do maksymalizacji osiągnięć osoby trenującej na siłowni, zaś w pracy magisterskiej dokonywał analizy wszelkich materiałów edukacyjnych dotyczących żywienia i żywności dostępnych w mediach. Entuzjasta aktywności fizycznej, szczególnie lekkoatletyki. Dwukrotnie uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, zdobywając medale w biegu na 100 m oraz w skoku w dal, a także w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie uplasował się na podium w klasyfikacji zawodników z uniwersytetów medycznych z całego kraju. Człowiek stawiający na rozwój swojej pasji, co potwierdza udział w różnorodnych szkoleniach związanych ze zdrowym stylem życia oraz pełne książek półki w domowej biblioteczce. W czasie studiów podejmował pracę w punktach z suplementami i zdrową żywnością, gdzie dzielił się wiedzą z klientami. Swoją przygodę z pisaniem artykułów rozpoczął w 2017 roku.

Zostaw opinię