-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

BODYPAK EDUKUJE: Selen i jego funkcje w organizmie

Selen jest pierwiastkiem niezmiennie kojarzonym z orzechami brazylijskimi. Nie bez powodu, gdyż są one jego bogatym źródłem, jeśli jednak zagłębimy się w rolę selenu w organizmie zaobserwujemy, iż jest on niezbędny m.in. do: Utrzymania równowagi oksydoredukcyjnej ustroju – wchodzi w skład enzymów odpowiedzialnych za ochronę antyoksydacyjną organizmu.
BODYPAK  EDUKUJE: Selen i jego funkcje w organizmie
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Selen jest pierwiastkiem niezmiennie kojarzonym z orzechami brazylijskimi. Nie bez powodu, gdyż są one jego bogatym źródłem, jeśli jednak zagłębimy się w rolę selenu w organizmie zaobserwujemy, iż jest on niezbędny m.in. do:

  • Utrzymania równowagi oksydoredukcyjnej ustroju – wchodzi w skład enzymów odpowiedzialnych za ochronę antyoksydacyjną organizmu.
  • Odzyskiwania witaminy C z utlenionych metabolitów.
  • Wsparcie układu sercowo-naczyniowego (rejony cierpiące na niedostatki selenu w żywności charakteryzuje zdecydowanie częstsze występowanie zmian chrząstek stawowych i większą śmiertelność ze względów sercowo-naczyniowych.
  • Pośrednim powstrzymywaniu rozwoju niektórych form nowotworów (zahamowanie podziałów komórkowych nowotworów, spadek zdolności mutacyjnych związków toksycznych, ograniczanie przerzutowania.
  • Enzymy antyoksydacyjne, zawierające w swoim składzie cząsteczki selenu, określa się mianem selenoprotein (związków białkowo-selenowych).


W literaturze naukowej podkreśla się przeciwdziałanie niedożywieniu białkowo-kalorycznemu, a także istotne wsparcie funkcjonowania układu immunologicznego za pośrednictwem selenu. Prócz obecności jego cząsteczek w centrach aktywnych enzymów przeciwutleniających, selen wpływa na funkcje leukocytów oraz komórek NK. Sporo doniesień wspomina także o antagonizmie względem metali ciężkich (ołów, kadm, arsen, rtęć, tal) – selen tworzy z nimi nierozpuszczalne kompleksy nie wpływające szkodliwie na organizm.

Wśród produktów spożywczych które obfitują w selen, obok wspomnianych orzechów brazylijskich, warto wspomnieć o rybach i owocach morza, a także podrobach (z naciskiem na nerki). Niebagatelne źródło tego pierwiastka stanowi czosnek i strączki. Zawartość selenu w produktach spożywczych jest jednak istotnie uzależniona od jego zawartości w glebach gdzie uprawia się produkty roślinne lub paszy którą karmi się zwierzęta hodowlane.

Zapotrzebowanie na selen w populacji Polski określane jest na poziomie 55mcg/d zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W okresie ciąży i laktacji wzrasta ono odpowiednio do 60 i 70mcg/d.

Magister dietetyki.

Zostaw opinię