-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Czy można jeść po 18?

W dietetyce możemy spotkać wiele „strategii” żywieniowych. Cele są zawsze te same – poprawa sylwetki, a co za tym idzie również zdrowia. Niestety - tak samo jak jest wiele „strategii żywieniowych” – tak samo jest wiele pytań z nimi związanych. I to właśnie jednym z nich zajmiemy się w niniejszym artykule!
Czy można jeść po 18?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Z niniejszego artykułu dowiesz się:

  • Jedzenie po godzinie 18 – tak, czy nie?
  • Kiedy najlepiej zjeść ostatni posiłek.
  • Czy ilość posiłków ma znaczenie?

W dietetyce możemy spotkać wiele "strategii" żywieniowych. Cele są zawsze te same – poprawa sylwetki, a co za tym idzie również zdrowia. Niestety - tak samo jak jest wiele "strategii żywieniowych" – tak samo jest wiele pytań z nimi związanych. I to właśnie jednym z nich zajmiemy się w niniejszym artykule!


Jedzenie po godzinie 18 – tak czy nie?

Oczywiście stosowną odpowiedzią na tak zadane pytanie będzie „to zależy”. Zakładając, że nie kładziemy się spać w okolicach godziny 20 – nie ma konieczności „poszczenia” po godzinie 18! Większość z nas udaje się na zasłużony sen w okolicach godziny 22/23 i wstajemy w okolicach godziny 6/7. W takim przypadku, gdy byśmy spożyli ostatni posiłek o godzinie 18 – do następnego posiłku minęłoby prawie 12 godzin! Tak więc w większości przypadków nie powinniśmy się obawiać spożywania posiłków po godzinie 18, wręcz przeciwnie!


Kiedy najlepiej zjeść ostatni posiłek?

Optymalną porą na spożycie ostatniego posiłku będzie maksymalnie 2 godziny przed snem. Będzie to odpowiedni czas na wstępne strawienie pożywienia, a także pozwoli na wyciszenie organizmu przed snem, bez zbędnego uczucia „ciężkości” na żołądku. Oczywiście są wyjątki od tej reguły – choćby w przypadku wieczornych treningów, które np. kończymy o godzinie 21. Wtedy stosownym będzie spożycie lekkostrawnego posiłku, w celu rozpoczęcia procesu regeneracji potreningowej i odbudowy glikogenu. Pamiętajmy jednak, że proces odbudowy glikogenu może trwać nawet do 24 godzin po zakończonej jednostce treningowej, dlatego w przypadku wieczornych treningów nie musimy spożywać większej ilości kalorii! Wystarczy w takiej sytuacji, że we wcześniejszych posiłkach spożyjemy większość puli kalorycznej, a po treningu uzupełnimy te makroskładniki, które mamy do spożycia w formie lekkostrawnego posiłku – np. ryżu z chudą rybą i odrobiną oliwy z oliwek.


Czy ilość posiłków ma znaczenie?

W aspekcie naszej sylwetki – bez względu na to czy będziemy chcieli zredukować tkankę tłuszczową, czy też budować masę mięśniową – najważniejsze będzie to ile spożyjemy kalorii w ciągu dnia. Czy ma znaczenie czy zjemy to w 3, 4 czy 5 posiłkach? Odpowiedź może być tylko jedna – NIE! Można by zatem teraz zadać pytanie – a czemu nie np. w 1 bądź 2 posiłkach spożyć całą pulę kaloryczną? W tym przypadku dla naszego organizmu nie będzie to najlepszy wybór. Dlaczego? Przyjmując, że mamy np. do spożycia 2500 kcal w ciągu dnia – ciężko nam będzie dostarczyć to w 1 lub 2 posiłkach. Dlatego zalecałbym spożycie każdego posiłku co 3-4 godziny, co da nam około 4-5 posiłki w ciągu dnia. Będzie to optymalne dla naszego organizmu, gdyż cały czas będziemy dostarczać „paliwo” dla organizmu, ale także zapewni nam odpowiedni czas na strawienie każdego z posiłków.

Trener personalny, który od 2016 r. nieprzerwanie pomaga ludziom zmienić ich sylwetki, nawyki żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej. Pasjonat zdrowego odżywiania i siłowni. Związany ze sportem od 7. roku życia - wtedy pojawiła się piłka nożna. Jego przygoda z futbolem trwała aż 20 lat! Nową pasją Michała jest startowanie w zawodach sylwetkowych w kategorii "Men's Physique". Jego największe dotychczasowe osiągnięcie sportowe to 5. miejsce na zawodach FIWE w 2021 roku, ale nie odpuszcza i idzie po więcej!

Zostaw opinię