Suplementacja

Odżywki białkowe - dieta, ich trawienie i przyswajalność

  • 1844 odsłon
  • 0 komentarzy

Powszechnie wiadomo, że podstawą przyszłych sukcesów w sporcie bądź po prostu szybkich i trwałych efektów jest dieta, ale co to tak naprawdę jest? Pod tym pojęciem należy rozumieć wszystkie posiłki, ich skład oraz umiejscowienie w czasie. Oczywiście przeszukując Internet można znaleźć szereg różnych diet – jednak podstawową, która jest polecana wszystkim początkującym jest dieta zbilansowana. Opiera się ona na założeniu regularnych posiłków, które dostarczają podobnych ilości węglowodanów, białek oraz tłuszczu – co pozwala na dosyć swobodną konstrukcję posiłków (niweluje to problem z monotonią). Pochodzenie kalorii w codziennym jadłospisie powinno pochodzić z białka (25-30%), węglowodanów (50-55%) oraz tłuszczu (15-25%) – ta proporcja może jednak się trochę różnić, nie popadajmy w skrajności.

Prawidłowe prowadzenie i zbilansowanie diety warunkuje osiągane efekty treningu, jednak dostarczenie odpowiednich ilości białka stanowi często nie lada wyzwanie. Raczej nie spotyka się problemu z węglowodanami i tłuszczem. Rozwiązaniem problemu z odpowiednią podażą protein są odżywki wysokobiałkowe, których różnorodność może przysporzyć o ból głowy. Poszukując preparatu odpowiedniego do swoich potrzeb należy kierować się porą stosowania oraz ogólnie pojętą jakością.

Istnieje prosta zależność, jeżeli poszukujesz białka uniwersalnego wybieraj mieszanki koncentratu białek serwatki i kazeiny micelarnej (jest to najlepsza jej forma). Natomiast jeżeli zamierzasz uzupełniać swoją dietę w ciągu dnia – wystarczy koncentrat białek serwatki (WPC) – ewentualnie jego mieszanka z izolatem (WPI). Oczywiście występują na rynku także hydrolizaty białek serwatki (WPH) – jeżeli dysponujesz odpowiednimi funduszami to spokojnie możesz się na nie zdecydować (źródło bardzo szybkich aminokwasów, które przenikają do krwi po kilku minutach). Charakterystyczną cechą hydrolizatów jest brak potrzeby ich trawienia przez organizm, ponieważ mogą być one przyswojone bezpośrednio po spożyciu. Wynika to z przeprowadzonej wcześniej hydrolizy – zrywania wiązań w długołańcuchowych peptydach czego wynikiem są krótkie odcinki po 6 do 8 aminokwasów, które mogą być już wchłaniane bez większego problemu.

PRZYKŁAD WPC+WPI+WPH: ON Gold Standard 100% Whey - 2,27kg

Generalnie każda odżywka wysokobiałkowa jest trawiona w analogiczny sposób – niezależnie czy masz do czynienia z koncentratem, izolatem czy mieszanką białek roślinnych i zwierzęcych. Trawienie białek u ludzi rozpoczyna się w żołądku, gdzie wydzielany jest pepsynogen (nieaktywna forma enzymu), który jest przekształcany pod wpływem kwasu solnego w pepsynę, wchodzi ona w skład soku żołądkowego). Odpowiada ona za proces rozkładu protein do postaci łańcuchów polipeptydowych. Następnie w dwunastnicy dochodzi do ich dalszego rozkładu na tri- oraz di-peptydy pod wpływem trypsyny oraz chymotrypsyny. Kolejnym etapem jest ich dalszy rozpad na aminokwasy przy współudziale peptydazy znajdującej się w jelicie cienkim, skąd są wchłaniane i żyłą wrotną trafiają do wątroby by wraz z krwią trafić do komórek organizmu.

odzywki-bialkowe krotko-i-na-temat
Paweł Zieliński
Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Optimum Nutrition 100% Gold Standard Whey - 2270g
199,00 PLN
Zobacz produkt
FOURPLUS 4+ Hydro+ - 2kg
239,00 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition That's the Whey ISOLATE - 2100g - 2270g
199,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść