-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Domowe sposoby na nawodnienie organizmu

Przy wyborze produktów, które dostarczą Ci energii na wykonanie treningu pamiętaj, że powinny one być dobrze tolerowane przez układ trawienny. Nasz wybór powinien w jak najmniejszym stopniu zajmować aparat pokarmowy. Będziemy zatem posiłkowali się artykułami lekkostrawnymi. Dokładnie tak samo jest z nawodnieniem. Obecnie wiemy już doskonale, że sama woda nie wystarczy aby osobie aktywnie trenującej dostarczyć wszystkich potrzebnych minerałów oraz
Domowe sposoby na nawodnienie organizmu
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Przy wyborze produktów, które dostarczą Ci energii na wykonanie treningu pamiętaj, że powinny one być dobrze tolerowane przez układ trawienny. Nasz wybór powinien w jak najmniejszym stopniu zajmować aparat pokarmowy. Będziemy zatem posiłkowali się artykułami lekkostrawnymi. Dokładnie tak samo jest z nawodnieniem. Obecnie wiemy już doskonale, że sama woda nie wystarczy aby osobie aktywnie trenującej dostarczyć wszystkich potrzebnych minerałów oraz elektrolitów.

Izotonik sklepowy vs domowy

Dobrym pomysłem będzie więc izotonik, czyli popularny wśród sportowców wyczynowych jak i amatorów dyscyplin preparat w formie napoju, który pomaga ugasić pragnienie zarówno w trakcie, jak i po ciężkich sesjach treningowych. Produkty te wyrównują poziom utraconej wody, uzupełniają w organizmie elektrolity i sole mineralne oraz dostarczają witamin, często w uzupełnieniu o l-karnityne czy l-glutamine. Niestety „sklepowe” napoje izotoniczne bardzo często przekraczają akceptowalną przez nas ilość cukru. Umówmy się, nie są też tanie. Na całe szczęście mam przepis na prosty, domowy izotonik oraz słowa wyjaśnienia jak go przygotować.

Czym jest w ogóle izotonik?

W zgodzie z definicją mówiącą o tym, że płyn izotoniczny to preparat charakteryzujący się określoną osmolalnością (czyli stężeniem) tak też w domowym izotoniku powinno znaleźć się około 50g węglowodanów z cukrów prostych oraz około 1g soli na 1 litr płynu. Tak więc do przygotowania 1000ml napoju izotonicznego potrzebujecie trzech łyżek miodu, soku z połowy cytryny, pomarańczy lub grejpfruta oraz szczypty soli. Kolejnym ciekawym sposobem jest rozwodnienie wybranego soku owocowego w proporcji 1:1 z wodą.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Activlab Isoactive - 31,5g

Activlab Isoactive - 31,5g

 opinii (15)
1 porcja / 1,19 pln
1,19 pln
Trec Vitargo Electro-Energy - 1050g

Trec Vitargo Electro-Energy - 1050g

 opinii (2)
1 porcja / 6,00 pln
89,99 pln


Natomiast gdy aktywność fizyczna nie jest zbyt wymagająca, a waszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej możecie przygotowany napój rozwodnić – tworząc tym samym hipotonik, czyli napój o stężeniu niższym niż nasze płyny ustrojowe. Taki preparat dużo szybciej nawodni organizm, zapewniając mniejszą ilość energii. Uzyskacie go dodając mniej miodu w oparciu o pierwszy zaproponowany przepis.

Podsumowując

Słowem podsumowania, pamiętajcie, że podczas wykonywania aktywności organizm traci spore pokłady wody, ciało się przegrzewa, a zapasy węglowodanów maleją. Dlatego też odczuwamy zmęczenie. Picie odpowiednio przygotowanych napojów izotonicznych może to uczucie znacząco opóźnić za sprawą dostarczonej energii, składników mineralnych, elektrolitów oraz grup witamin.

Promotor BODYPAK. Promotor i współorganizator licznych wydarzeń sportowych. Trenowaniem zajmuje się od ponad 8 lat. Na bieżąco systematyzuje obecną oraz zdobywa nową wiedzę z zakresu suplementacji, żywienia oraz treningu. Uważa, że każdy człowiek wytworzył u siebie mechanizmy definiujące go jako osobę sprawną, natomiast Mateusz chętnie pomaga tę sprawność poprawić i finalnie utrzymać. Na co dzień pomaga swoim klientom na terenie Szczecina w realizacji ich celów treningowych, sylwetkowych i żywieniowych. W pracy skupia się na zwiększeniu komfortu w codziennym funkcjonowaniu poprzez poprawę ich sprawności oraz zdrowia.

Zostaw opinię