-10% na całe zamówienie od 150 pln  KOD: APRIL10

Dlaczego boli nas kręgosłup?

W zależności od źródła uszkodzenie może przyjąć charakter bólu receptorowego, neuropatycznego lub psychogennego. Większość defektów tej struktury ma charakter mechaniczny i trudną do ustalenia jasną przyczynę. Te ustępują samoistnie na przestrzeni 2–6 tygodni. Natomiast około 5% bólów kręgosłupa wiąże się z chorobą układową, przewlekłym zapaleniem czy poważnym uszkodzeniem jego struktur.
Dlaczego boli nas kręgosłup?
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów bólowych, zarówno chwilowych, ostrych, kłujących jak i tych przewlekłych, utrzymujących się przez długi czas jest dolegliwość związana z kręgosłupem. Bóle skupiają się niemal na wszystkich jego odcinkach, ale te najsilniejsze dotyczą w większości odcinka szyjnego oraz lędźwiowego.

W zależności od źródła uszkodzenie może przyjąć charakter bólu receptorowego, neuropatycznego lub psychogennego. Większość defektów tej struktury ma charakter mechaniczny i trudną do ustalenia jasną przyczynę. Te ustępują samoistnie na przestrzeni 2–6 tygodni. Natomiast około 5% bólów kręgosłupa wiąże się z chorobą układową, przewlekłym zapaleniem czy poważnym uszkodzeniem jego struktur.

Najczęstsze źródła bólu.

Najczęstszym centrum bólu krzyża jest tak zwany krążek międzykręgowy. Mówimy tak na element szkieletu osiowego, który kształtem przypomina dysk. Składa się z pierścienia włóknistego otaczającego, chrzęstno-włókniste jądro miażdżyste. Same krążki łączą ze sobą poszczególne trzony kręgowe oraz przenoszą, uelastyczniają i amortyzują obciążenia, na jakie narażony jest nasz kręgosłup. Jeśli jądro miażdżyste, które normalnie stanowi centralną część struktury ulegnie przesunięciu tak istotnemu, że spowoduje ucisk na znajdujące się tam korzenie nerwowe, do bólu kręgosłupa może dołączyć ból promieniujący do pośladka, uda czy stopy. Nazywamy to wtedy rwą kulszową (lub udową).

Najczęściej występujące przyczyny bólów kręgosłupa

Nieodpowiednia pozycja podczas siedzenia to niewątpliwy zwycięzca wśród powodów, przez które dochodzi do uszkodzeń naszego szkieletu. Epidemia siedzącego trybu życia bardzo skutecznie przyczyniła się do rozpowszechniania zwyrodnień na linii kręgosłupa. Winy należałoby szukać w mięśniach grzbietu oraz brzucha, które w codziennym życiu u typowego Kowalskiego nie są odpowiednio wzmocnione. Kręgosłup w takim układzie zajęty jest dynamicznie wykonywanymi czynnościami oraz zostaje poddany ciągłym przeciążeniom statycznym.

Kolejnym znacznym powodem, dla którego możemy odczuwać bóle związane z kręgosłupem jest nadwaga. Przyrost masy ciała jest dla szkieletu bardzo obciążający. Kiedyś twierdzono, że niewielka nadwaga nie stanowi problemu. Dziś nazywamy ją stanem przedotyłościowym i traktujemy jako sygnał, że w organizmie doszło do niebezpiecznych, niepożądanych zmian, które mogą przyczynić się do powstania otyłości, a ta z kolei może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej, która będzie przejawiała się właśnie silnymi bólami kręgosłupa. Dlatego sięgnijmy po pomoc aby możliwie szybko uporać się ze zbędnymi kilogramami zanim pojawią się przykre dolegliwości.

Jak w takim razie zadbać o zdrowie kręgosłupa?

W temacie dbania o kondycję naszego kręgosłupa warto zawierzyć starej i prostej zasadzie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by cieszyć się życiem bez niechcianych defektów kręgosłupa. Regularna aktywność fizyczna pozwoli nam utrzymać odpowiednią masę ciała oraz zapewni odpowiedni bodziec dla mięśni okołokręgosłupowych w kierunku ich wzmocnienia. Warto też zadbać o prawidłowe rozciąganie, które poprawi elastyczność mięśni oraz odsunie nas od skurczów i zesztywnień. Z kolei odpowiedni materac jak i to, w jaki sposób na nim śpimy będzie miało konkretny wpływ na kondycje naszego szkieletu. Dostaliśmy tylko jeden kręgosłup na całe życie, a jego stan rzutuje na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Zadbajmy o to, aby posłużył nam jak najdłużej.

Zobacz co wybrać bieżnię czy orbitrek

Promotor BODYPAK. Promotor i współorganizator licznych wydarzeń sportowych. Trenowaniem zajmuje się od ponad 8 lat. Na bieżąco systematyzuje obecną oraz zdobywa nową wiedzę z zakresu suplementacji, żywienia oraz treningu. Uważa, że każdy człowiek wytworzył u siebie mechanizmy definiujące go jako osobę sprawną, natomiast Mateusz chętnie pomaga tę sprawność poprawić i finalnie utrzymać. Na co dzień pomaga swoim klientom na terenie Szczecina w realizacji ich celów treningowych, sylwetkowych i żywieniowych. W pracy skupia się na zwiększeniu komfortu w codziennym funkcjonowaniu poprzez poprawę ich sprawności oraz zdrowia.

Zostaw opinię