SPRÓBUJ RABATU 11%  KOD: 11LUTY
Suplementacja

04-02-2021

Jakie białko wybrać po treningu

Po skończonym treningu pewnie często zastanawiacie się jaki posiłek zjeść. Wiecie już, że posiłek ten powinien być zbilansowany i zawierać odpowiednie ilości białka oraz węglowodanów. Niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości aminokwasów egzogennych (tych, których organizm nie potrafi syntetyzować samodzielnie) a zatem leucyny, izoleucyny, waliny czy tryptofanu.

Przyczyniają się one do syntezy i odbudowy włókien mięśniowych, które uległy uszkodzeniu podczas wysiłku. Ponadto hamują katabolizm mięśniowy, gdyż rozpad mięśniowy trwa jeszcze kilka godziny po zakończonym treningu. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie zapasów energetycznych, które zostały uszczuplone.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

6PAK Nutrition 80 Whey Protein - 908g
84,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Light Whey Probiotics - 700g
69,99 PLN
Zobacz Produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g Białko
64,99 PLN
Zobacz Produkt

Czym są odżywki białkowe?  

Już na początku wybór odpowiedniej odżywki białkowej to rzecz, przed którą staje większość sportowców amatorów czy tych na poziomie zawodowym. Bez względu na wykonywaną dyscyplinę sportową, białko jest bardzo istotnym elementem zdrowej oraz zbilansowanej diety, która musi iść w parze z odpowiednim treningiem. Tylko wtedy nasze ciało dostanie odpowiedniego budulca do wzrostu siły czy wytrzymałości mięśniowej, a my sami będziemy pewni, że nasz rozwój prowadzimy zgodnie ze znanymi zasadami żywieniowymi. Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, które suplementy są tymi pierwszymi, podstawowymi elementami na początku ich drogi ze zwiększeniem ilości aktywności fizycznej oraz zdrowymi nawykami żywieniowymi. Wyróżniamy trzy makroskładniki, które powinny składać się na żywienie każdego z nas, zapewniając poprawne funkcjonowanie organizmu. Mówimy o tłuszczach, węglowodanach oraz białkach. Dwa pierwsze odpowiadają za dostarczenie energii. Trzeci pełni funkcję regeneracyjną oraz budulcową. Warto zatem wziąć pod uwagę korzystanie z takich suplementów jak odżywka białkowa. Ten makroskładnik to bardzo przydatny, pomocny filar bez względu na nasz aktualny cel treningowy czy sylwetkowy.

Zobacz także artykuł Rola Białka na etapie redukcji 

Zalet dostarczania odpowiednich ilości białka do naszej diecie jest sporo. Dlatego powinniśmy się skupić na odpowiedniej podaży tego składnika nie tylko czynnie zajmując się sportem. W przypadku trudności z „przejadaniem” dużych ilości białka z produktów spożywczych, stosowanie odżywki jest w stanie nas wspomóc, tym samym uzupełniając brakujące proteiny. Również w sytuacjach, gdzie brakuje czasu potrzebnego do przygotowania posiłku, białko w takiej formie może stanowić zamiennik szybkiego posiłku w formie płynnej. Sama odżywka znajdzie też dodatkowe zastosowanie w kuchni przy szykowaniu zdrowszych, mniej kalorycznych wersji posiłków takich jak desery czy omlety. Obecna na rynku różnorodność smaków tego produktu pozwala klientowi na znalezienie takiego, który odpowiednio doda walorów smakowych do komponowanych dań. Pytania dotyczące samego działania preparatów białkowych to natomiast jedne z częściej zadawanych wśród osób dbających o aktywność fizyczną. Z fizjologicznego ujęcia efekt jaki wywołuje spożycie porcji koktajlu białkowego można porównać do zjedzenia porcji twarogu lub chudego mięsa. Po spożyciu białka we krwi pojawiają się aminokwasy, które dalej zostają rozdysponowane do wybranych tkanek i narządów w ciele. Gdy trafią w miejsce zapotrzebowania, służą jako „cegiełki” do budowy białek ustrojowych takich jak liczne enzymy, hormony oraz – mięśnie. Cześć z kolei zostaje spożytkowana jako materiał energetyczny. Aktywacji ulega szereg szlaków enzymatycznych związanych z metabolizmem naszych aminokwasów, dzięki tym zdarzeniom możemy mówić o czynności oraz niezbędności protein w naszym organizmie.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Sport Definition That's The Whey - 700g
79,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Casein 100 - 1800g
209,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Whey 100 - 2275g
229,99 PLN
Zobacz Produkt


Po jakie białko najlepiej sięgnąć?

Obecnie na rynku możecie znaleźć wiele produktów, takich jak odżywki białkowe, gotowe mieszanki aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) oraz aminokwasów egzogennych EAA, które ułatwią wybór. Jeżeli nie macie problemów z tolerancją laktozy lub alergią na białka mleka to najlepszym i najbardziej popularnym suplementem diety będzie białko z serwatki z mleka krowiego. Same odżywki możemy podzielić na 3 grupy: WPC, WPI oraz WPH. Skąd zatem wzięły się te symbole oraz co właściwie oznaczają. Oznaczają one sposób pozyskania serwatki do finalnego produktu.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Trec Whey 100 - 900g
89,99 PLN
Zobacz Produkt
Formotiva Muscle Brick Casein - 900g
59,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Iso Whey Zero - 908g
164,99 PLN
Zobacz Produkt

WPC to określenie koncentratu, który zawiera do 80% białek w gramaturze produktu. Białka serwatkowe są najczęściej stosowane przez bywalców siłowni i to nie bez przyczyny. Jest to suplement, który można śmiało polecić zarówno osobom chcącym zwiększać masę mięśniową jak i osobom uprawiającym sporty wytrzymałościowe takie jak: bieganie, kolarstwo czy crossfit. Dzięki dużej puli aminokwasów zawartych w białkach serwatkowych znacząco zwiększymy naszą regenerację. Pamiętajmy tylko, że jest to dodatek uzupełniający dietę, która powinna być pełnowartościowa. Ilość potrzebnych szejków białkowych w ciągu dnia jest zależna od tego ile białka dostarczycie z pożywienia. Proteiny te charakteryzują się dobrą przyswajalnością oraz bezpieczeństwem stosowania.

WPI to wysoko jakościowy izolat, w którym zawartość laktozy oraz tłuszczu jest zdecydowanie niższa niż w koncentracie dzięki bardziej selektywnej filtracji. Tym samym zawiera więcej białka niż koncentrat. Pozwala to uniknąć wzdęć oraz dolegliwości od strony jelit dla osób zmagających się z problemami układu pokarmowego. Dodatkowym atutem jest również zawartość białka, która wynosi 90%. Często charakteryzuje się również wysokim stosunkiem aminokwasów endogennych do egzogennych.

WPH jest najwyżej jakościowym hydrolizatem białka serwatkowego. Jest najbardziej zaawansowanym produktem białkowym, który najlepiej się rozpuszcza i zawiera największą ilość czystego białka. Wszystkie powyższe formy odżywek proteinowych są obecnie stosowane zarówno przez osoby dopiero zaczynające przygodę ze sportem, jak i przez doświadczonych zawodników. Przy wyborze odpowiedniego produktu powinniśmy uwzględnić ilość makroskładników, jakie sami potrafimy dostarczyć z naszą dietą oraz ile „pomocy” potrzebujemy od strony suplementu. Poza tymi najbardziej popularnymi, obecnie firmy wdrażają do sprzedaży coraz więcej białej z różnych źródeł. Spotkać się możemy z proteinami roślinnymi, w których surowcem jest soja, groch, pszenica, fasola, ryż, czy też białka jajeczne, bądź wołowe. Wybór jest duży, ale dzięki temu szerokiemu wachlarzowi produktów każdy klient jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy jest wegetarianinem czy po prostu nie toleruje laktozy.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Formotiva Muscle Brick Whey - 1000g
86,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Booster Whey Protein - 2000g
179,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec W.I.S.T. Whey Protein Concentrate - 600g
64,99 PLN
Zobacz Produkt

Podsumowanie 

Wysokość zapotrzebowania na białko nie jest jednakowa u każdego. Jest silnie uzależniona od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, masa ciała czy obecny stan zdrowia. Naturalny wzrost zapotrzebowania występuje między innymi u osób aktywnych fizycznie. Białka pełnią w naszym ciele wiele, niezwykle ważnych funkcji, takich jak tworzenie hormonów, wspieranie układu odpornościowego i tak ważnych dla sportowców zjawisk regeneracyjnych. W momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie dostarczyć wymaganej ilości białka wraz z pożywieniem, możemy sięgnąć po suplementację odżywką białkową.

Mateusz Groniewicz

PROMOTOR BODYPAK. Jest trenerem personalnym, instruktorem kalisteniki i treningu cross oraz instruktorem tenisa ziemnego. Promotor i współorganizator licznych wydarzeń sportowych. Trenowaniem zajmuje się od ponad 8 lat. Na bieżąco systematyzuje obecną oraz zdobywa nową wiedzę z zakresu suplementacji, żywienia oraz treningu. Uważa, że każdy człowiek wytworzył u siebie mechanizmy definiujące go, jako osobę sprawną, natomiast Mateusz chętnie pomaga tą sprawność poprawić i finalnie utrzymać. Na co dzień pomaga swoim klientom na terenie Szczecina w realizacji ich celów treningowych, sylwetkowych i żywieniowych. W pracy skupia się na zwiększeniu komfortu w codziennym funkcjonowaniu poprzez poprawę ich sprawności oraz zdrowia.

regulations

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's the Whey ISOLATE - 2000-2270g

199,00 PLN
Zobacz produkt

Trec Booster Whey Protein - 700g

84,99 PLN
Zobacz produkt

6PAK Nutrition Whey Isolate - 1800g

249,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Dlaczego warto nam zaufać?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Ekspresowa wysyłka
Bezpieczne zakupy SSL Bezpieczne zakupy SSL
Atrakcyjny program lojalnościowy Atrakcyjny program lojalnościowy
Obserwuj nas na Instagramie #bodypak