-15% na wszystkie BESTSELLERY  KOD: BEST15

Booster testosteronu - DAA (kwas D-asparaginowy)

Kompendium wiedzy na temat DAA, czyli kwasu d-asparaginowego.
Booster testosteronu - DAA (kwas D-asparaginowy)
Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
Spis treści

Boostery testosteronu zdobywają coraz większą popularność wśród sportowców, w szczególności z dłuższym stażem. Wpływają one z założenia na podniesienie poziomu testosteronu, którego wielokierunkowe działanie wpływa na poprawę przyrostów masy mięśniowej. Dodatkowo ograniczają otłuszczenie organizmu poprzez przyśpieszenie metabolizmu, ale także skracają czas potrzebny do pełnej regeneracji. Testosteron jest jednym z najbardziej anabolicznych hormonów, który przez większość społeczeństwa jest kojarzony jedynie z wykształceniem się cech płciowych, co jest zbyt daleko idącym uproszczeniem.

Kto powinien sięgnąć po booster testosteronu i jak sprawdzić czy rzeczywiście działa?

Odpowiedź wydaje się prosta: każdy sportowiec, który marzy o maksymalnych efektach. Jednak by realnie odczuć jego działanie, w organizmie muszą mieć miejsce określone problemy z jego stężeniem. Niestety, bądź raczej całe szczęście booster podnosi poziom testosteronu, ale do maksymalnego naturalnego poziomu. Innymi słowy wszyscy, którzy poosiadają naturalny bardzo wysoki poziom tego hormonu, raczej nie będą w stanie docenić nawet najlepszego produktu tego typu (zazwyczaj problem dotyczy młodych adeptów sportów różnych dyscyplin). Obniżenie stężenia testosteronu może być spowodowane przez wiele czynników, takich jak: nieodpowiednie odżywianie, olbrzymi i permanentny stres, ale także całkowity brak aktywności fizycznej.

Sposobem na 100% potwierdzenie skuteczności stosowanego preparatu jest przeprowadzenie dwóch badań na poziom testosteronu (przed oraz po zakończeniu suplementacji).

DAA (KWAS D-ASPARAGINOWY) – REWOLUCJA WŚRÓD BOOSTERÓW TESTOSTERONU

Kwas D-asparaginowy jest aminokwasem, który naturalnie występuje w organizmie ludzkim. Powstaje w wyniku procesów fizjologicznych zachodzących w jądrach, przysadce mózgowej oraz podwzgórzu. Dochodzi podczas nich do przekształcenia kwasu l-asparaginowego w jego prawoskrętny enancjomer (kwas d-asparaginowy). Inaczej niż w przypadku innych aminokwasów, nie bierze on udziału w budowaniu białek. Aktywność biologiczna DAA jest znacznie szersza niż tylko wpływ na układ hormonalny, a mianowicie wspomaga detoksykację organizmu, biorąc udział w rozpadzie amoniaku (co negatywnie oddziałuje na układ nerwowy). Wywiera także znaczny wpływ na poprawę libido i możliwości seksualnych, co ujawnia się w postaci lepszej i dłuższej erekcji oraz poprawie płodności u mężczyzn.

MECHANIZM DZIAŁANIA DAA

DAA występuje w większym stężeniu w przysadce mózgowej, która jest jednym z najważniejszych gruczołów wydzielniczych. Wpływa on na zwiększoną syntezą hormonu luteinizującego (LH), który przekłada się na zwiększenie aktywności komórek jąder (komórki Leydiga) odpowiedzialnych za produkcję aktywnej formy testosteronu. Obserwuje się także zwiększenie poziomu GABA oraz dopaminy. Jak widać kwas d-asparaginowy wykazuje realny wpływ na układ hormonalny, wspierając tym samym osiągane przez sportowców efekty przy braku skutków ubocznych, jakie to mają miejsce w przypadku niedozwolonego dopingu.

UWAGA: część osób stosująca DAA może doświadczyć zwiększania poziomu prolaktyny – co nie jest pożądanym efektem. Celem zbicia jej stężenia warto zaopatrzyć się w solidne dawki witaminy B6, która w zwiększonej ilości jest jej inhibitorem. Co ciekawe sama prolaktyna może ograniczać syntezę LH oraz GnRH – dlatego dodatkowo warto zaopatrzyć się w odpowiednio wysoką dawkę witaminy B.

ACTIVLAB DAA XTRA - 240G
OLIMP DAA XTREME PROLACT-BLOCK - 60 TABL.
TREC DAA ULTRA 1000MG - 120 KAPS. BOX
AMIX D-AA MAX PURE BOX - 100 KAPS.

Garść faktów na temat DAA

Kwas D-asparaginowy oddziałuje na receptory (NMDA), co przekłada się na zwiększoną syntezę hormonu luteinizującego (LH) oraz gonadotropin (GnRH). Zwiększona ich sekrecja wpływa natomiast na uwalnianie hormonu folikulotropowego (FSH). Ostatecznym wynikiem zajścia tej kaskady jest intensyfikacja syntezy testosteronu, a tym samym poprawa osiąganych przez stosujących dany booster testosteronu efektów (regeneracja, przyrosty, libido itd.).

Wspomniane wcześniej komórki Leydiga posiadają na swojej powierzchni receptory, które po związaniu z hormonem luteinizującym (LH) rozpoczynają sekrecję cAMP (cykliczna forma adenozyno-mono-fosforanu), będącego przekaźnikiem sygnału do rozpoczęcia syntezy testosteronu. Warto podkreślić, że ilość receptorów związanych z LH przekłada się bezpośrednio na intensywność procesu powstawania tego niezwykle anabolicznego hormonu. Pobudzanie receptorów NMDA wpływa także na zwiększoną produkcję hormonu wzrostu (GH), co dla wielu będzie olbrzymim plusem. Odpowiednio prowadzona suplementacja DAA może zatem dwutorowo wpływać na potęgowanie procesów anabolicznych organizmu (po przez testosteron i wspomniany hormon wzrostu).

Przeprowadzone w 2009 roku badania pod kątem wpływu kwasu d-asparaginowego (DAA) na poziom testosteronu oraz hormonu luteinizującego (LH) wykazały jednoznacznie skuteczność tej substancji. Proces badawczy trwał 12 dni, podczas którego podawano badanym 3,12g DAA dziennie. Uzyskane wyniki wskazały, że stosowanie kwasu d-asparaginowego wpływa wprost na poziom testosteronu. Dodatkowo warto podkreślić, że grupa placebo nie odnotowała wzrostu wspomnianych hormonów.


Booster testosteronu - DAA (kwas D-asparaginowy)

TABELA 1. Wpływ DAA na wydzielanie LH oraz testosteronu u ludzi (Topo E. et al., 2009)



WARTO PRZECZYTAĆ:

[1]. Glezer A, Bronstein MD. Prolactinoma.2014 Mar;58(2):118-23. Arq Bras Endocrinol Metabol.

[2]. Topo E, et al. The role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and rats. Reprod Biol Endocrinol. 2009 Oct 27;7:120.
[3]. D'Aniello G, Ronsini S, Guida F, Spinelli P, D'Aniello A. Occurrence of D-aspartic acid in human spermatozoa: Possible role in reproduction. Fertil Steril. 2005;84:1444–1449.
[4]. D'Aniello A, et al. Occurrence of D-aspartic acid and N-methyl-D-aspartic acid in rat neuroendocrine tissues and their role in the modulation of luteinizing hormone and growth hormone release. FASEB J. 2000 Apr;14(5):699-714.
[5]. Gonadotropins at the US National Library of Medicine Medical Subject Headings (MeSH)


Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog.

Zostaw opinię