12%OFF OVER 150PLN  CODE: SALE12

Czy warto robić przerwy w treningu siłowym?

Przerwy w treningu siłowym? Warto?

Trening siłowy to doskonały sposób na poprawę kondycji, siły, samopoczucia oraz oczywiście sylwetki. Przynosi on zdecydowanie więcej korzyści niż posiada wad. Jednak jak wszystko co dobre - w nadmiarze może również szkodzić. Z tego powodu w niniejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie - czy warto robić przerwy w treningu siłowym?

Trening siłowy z roku na rok staje się co raz bardziej popularny wśród osób, które decydują się na podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Widać to chociażby po ilości nowo otwieranych siłowni, a także większej ilości trenerów personalnych. Sam uczęszczając na siłownię - widzę jak z miesiąca na miesiąc co raz więcej osób ćwiczy na siłowni. To między innymi z tego powodu zdecydowałem się na napisanie tego artykułu - aby każda osoba, która rozpoczyna trening siłowy (ale i także te osoby, które już ćwiczą już jakiś czas) wiedziała, czy należy robić przerwy w treningu siłowym.

Przerwy w treningu siłowym - tak czy nie?!

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna moim zdaniem nie może być inna - zdecydowanie warto robić przerwy w treningu siłowym! Oczywiście pod pojęciem przerwy mam również na myśli robienie tzw. ,,deload’ów” czyli okresu (7-14 dni), w którym trening siłowy jest wykonywany na mniejszej intensywności.

Przerwy w treningu siłowym mają przede wszystkim na celu zregenerowanie układu nerwowego i mięśni, aby w przyszłości móc nie tylko dalej się rozwijać pod względem sylwetki, siły, czy tez wytrzymałości, ale przede wszystkim aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

Przerwy w treningu siłowym można porównać do pracy i urlopu wypoczynkowego. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie aby cały rok pracować bez dłuższej (ok 14 dni) przerwy. Prędzej czy później nasz układ nerwowy upomni się o swoje, a jeśli to zbagatelizujemy - wzrastać będzie niechęć, frustracja i pogorszy się samopoczucie, a co za tym idzie - również zdrowie. Tak samo jest z treningiem siłowym - jest bardzo ciężko i nie powinno się trenować bez przerwy przez cały rok. Podniesie to ryzyko wystąpienia kontuzji, ale i także niechęci do treningu siłowego, a przecież każdy chciałby czerpać przyjemność z każdej wizyty na siłowni.

Rekomendacja Bodypak dla Ciebie:

Trec Omega 3 + Q10 - 60 kaps.
59,99 PLN
Zobacz Produkt
Zestaw Full Body Workout od Bodypak
84,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec Nitrobolon - 240 kaps.
129,99 PLN
Zobacz Produkt

Kiedy robić przerwy od treningu siłowego?

Warto zaplanować odpowiednio wcześniej przerwę w treningu siłowym, choć może się zdarzyć, że tej przerwy będziecie potrzebować wcześniej. Najlepiej przerwy od treningu siłowego wykonywać po zakończonym cyklu treningowym, bądź gdy czujecie, ze regeneracja już nie jest na tym samym poziomie co wcześniej. Bardzo ważne - a jednocześnie trudne - jest słuchanie swojego organizmu i tego co w danej chwili potrzebuje. Nie należy bagatelizować znaków takich jak: problemy ze snem, spadek humoru, znużenie, czy też gorsze samopoczucie. Sygnały te mogą wskazywać na przemęczenie i w takiej sytuacji warto zrobić przerwę na kilka-kilkanaście dni od treningu siłowego. Przerwa nie spowoduje wielkich zmian w sylwetce, a jeśli wypoczniecie i naładujecie ponownie baterie - kolejny cykl treningowy będzie efektywniejszy, a organizm szybciej będzie reagował na wprowadzone zmiany w treningu.

Trening siłowy to wspaniała forma aktywności fizycznej, lecz warto pamiętać także o wypoczynku! Zaufajcie mi, że jeśli będziecie robić przerwy w treningu siłowym - będzie Wam się lepiej trenowało, a organizm Wam to wynagrodzi w postaci lepszej sylwetki, a co najważniejsze - lepszego samopoczucia!

Michał Lebiest

Trener personalny

regulations
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść
Why is it worth trusting us?
l s='Express shipping' mod='bpsocialproof'} Express shipping
SSL secure shopping SSL secure shopping
Attractive loyalty program Attractive loyalty program
Follow us on Instagram #bodypak