DISCOUNT 50%  Code: PROMO50  Check!
Trening

Jak zbudować potężne nogi? Przykładowy plan treningowy.

  • 6259 odsłon
  • 0 komentarzy

Nogi to największa partia mięśniowa naszego ciała. Ich trening jest najbardziej kontrowersyjny spośród wszystkich pozostałych. Jedni uwielbiają je trenować, inni wręcz przeciwnie. Bardzo intensywny trening mięśni ud pochłania mnóstwo energii, jest niesamowicie wyczerpujący i wiele osób z tego względu pomija je w swoim planie treningowym. Czy słusznie? Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że nie.

Niejednokrotnie słyszymy, kiedy osoby regularnie trenujące narzekają na brak postępów i rozwoju swojej sylwetki pomimo ciężkich treningów i trzymania się swoich założeń dietetycznych. Warto wówczas zapytać takie osoby, czy trenują one mięśnie nóg? Przeważnie usłyszymy, że nie, ponieważ nie czują takiej potrzeby, nie potrzebują mieć bardzo rozbudowanej tej partii mięśni. Nic bardziej mylnego. Powinniśmy pamiętać, iż w sporcie tym dążymy do proporcjonalnej i harmonijnej sylwetki, której na pewno nie osiągniemy nie wykonując treningu danej partii mięśniowej. Kolejną kwestia, która jest bardzo mocnym argumentem do włączenia treningu mięśni nóg do swojego planu, są badania naukowe dotyczące poziomu wydzielanego hormonu jakim jest testosteron. Jest on jednym z najbardziej anabolicznych hormonów w ludzkim organizmie. Naukowcy dowodzą, iż w trakcie treningu nóg jego naturalny poziom wzrasta w największym stopniu, porównując do innych partii mięśniowych. Zatem czy warto go pomijać w swoim planie treningowym? Zdecydowanie nie. Ciężko jest Ci rozbudować mięśnie grzbietu lub klatki piersiowej, ciągle je katujesz na treningach, ale nie widzisz żadnych efektów, jednak wciąż nie trenujesz nóg? Rozwiązanie jest bardzo proste – musisz zacząć!

Z punktu widzenia anatomicznego mięśnie kończyn dolnych możemy podzielić w bardzo łatwy i przejrzysty sposób – mięśnie pośladkowe, mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud, mięsień półścięgnisty i półbłoniasty oraz mięśnie trójgłowe łydek. Oczywiście poszczególne partie możemy podzielić na poszczególne głowy, zagłębiając się w ich anatomie, jednak na poziomie początkującym nie jest to konieczne. Ważne, aby być świadomym tego, którą partię mięśniową trenujemy podczas wykonywania danego ćwiczenia i jaki ruch wykonuje dany mięsień. Taka wiedza zdecydowanie nam wystarczy w trakcie tworzenia planu treningowego.

W mojej ocenie mówiąc o treningu mięśni nóg i o tworzeniu planu treningowego nie powinniśmy zapominać o przysiadach. Jest to niejako „koronne” ćwiczenie na dolne kończyny naszego ciała, jednocześnie angażujące mnóstwo partii mięśniowych w trakcie jego wykonywania. Jego odmian jest mnóstwo, jednak najbardziej efektywnym wydaje się klasyczny, ze sztangą na barkach. Z techniką wykonywania przysiadu bywa bardzo różnie. Mało kto potrafi go wykonać prawidłowo od początku do samego końca. Wynika to bardzo często z problemów anatomicznych lub niewystarczającego rozciągnięcia danych partii mięśniowych. Warto więc zwrócić uwagę na prawidłowość jego wykonania, zanim sięgniemy po większe ciężary.

Co w przypadku, kiedy trenujemy uda regularnie, jednak dalej nie notujemy postępów? Powodów może być mnóstwo jednak najczęściej spotykany jest podstawowy z nich – zbyt mała objętość treningowa. Jak wcześniej wspomniałem jest to największa partia mięśniowa naszego ciała, także ich trening powinien być mocno rozbudowany i powinniśmy im poświęcić osobną jednostkę treningową, nie łącząc ich z pozostałymi partiami. Brak poprawnej techniki wykonywanych ćwiczeń, nieświadomość budowy anatomicznej i pracy danego mięśnia, jaką wykonuje, a także obawa przed wolnymi ciężarami to kolejne powody, dla których nasze uda nie chcą rosnąć. Dobierajmy plan treningowy z głową, nie bójmy się wolnych ciężarów, przede wszystkim postawmy na pierwszym miejscu technikę wykonywania ćwiczeń, a nie ciężar – wówczas na pewno zanotujemy lepsze przyrosty. Kolejnym powodem braku postępów wydaje się fakt zbyt krótkiego  czasu na regenerację tej partii. Kiedy już decydujemy się na ich trening chcemy jak najszybciej zobaczyć pierwsze efekty, a co za tym idzie trenujemy je coraz częściej. Wszystko zależne jest oczywiście od jakości i objętości jednej jednostki treningowej, nie możemy jednak zapominać o odpowiednim czasie na regeneracje. Jeśli treningi są bardzo wyczerpujące, a obolałość po treningu długo się utrzymuje to dajmy czas naszym mięśniom na zregenerowanie nawet tydzień czasu, trenując w tym czasie inne partie mięśniowe.


Przykładowy plan treningowy mięśni nóg:


Mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud:

  • Przysiady klasyczne ze sztangą – 4 serie, powtórzenia: 10, 8, 8, 6
  • Wypychanie nóg na platformie – 4 serie, powtórzenia: 10, 10, 8, 8
  • Wyprosty podudzi na maszynie siedząc – 4 serie, powtórzenia: 15, 15, 12, 10
  • Uginanie podudzi na maszynie leżąc – 4 serie, powtórzenia: 15, 15, 12, 12
  • Martwy ciąg na prostych nogach – 3 serie, powtórzenia: 15, 15, 15
  • Wykroki chodzone z hantelkami – 3 serie, powtórzenia: 15, 15, 15 (na nogę)


Mięśnie trójgłowe łydek:

  • Wspięcia na palcach siedząc przy użyciu maszyny – 4 serie, powtórzenia: 20, 15, 15, 10
  • Wspięcia na palcach stojąc z dodatkowym obciążeniem – 4 serie, powtórzenia: 25, 25, 20, 20
Piotr Hapek
ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść