EXPRESS SHIPPING! 10% discount on first purchases!
Suplementacja

Tlenek azotu – gazowy związek

  • 1915 odsłon
  • 0 komentarzy

Tlenek azotu (NO) – nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu, zbudowany z cząsteczki tlenu i cząsteczki azotu. Prosty związek zawiera zaledwie jeden atom tlenu i azotu, a jego działanie na organizm człowieka jest ogromne. Wpływa korzystnie na układ krwionośny, wzmacnia serce oraz mięśnie, jest lekiem na potencje, rozszerza naczynia krwionośne więc poprawia możliwości pracy mięśni.

Badania nad tlenkiem azotu:
W roku 1998 amerykańscy uczeni L. Ignarro, F. Murad i R. Furchgott, otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za badania nad tlenkiem azotu. Odkryli oni, iż komórki wyścielające naczynia krwionośne w drodze skomplikowanych procesów wytwarzają cząsteczki NO, w dalszym etapie NO powoduje produkcję cGMP (cyklicznego gwanozynomonofosforanu) substancji odpowiedzialnej za zwiększenie przepływu krwi. Ta substancja przeciwdziała chorobom układu krążenia, ma działanie przeciwmiażdżycowe, chroni nas przed zawałami i udarami mózgu.
Tlenek azotu działa na wiele narządów płuca, wątroba, nerki jednak największy wpływ jego działania odnotowuję się w pracy serca i układu krwionośnego.
Dzięki odkryciu wyżej wymienionych badaczy w roku 1998 stworzono Viagrę, która później została okrzyknięta pigułką roku. Jej popularność nie spada po dzisiaj, a jej działanie nie polega na niczym innym niż na wyzwalanie produkcji cGMP.

Skąd czerpać tlenek azotu?
Jedyna substancja, z której powstaje tlenek azotu to aminokwas L-Arginina, która w drodze reakcji enzymatycznych ulega przekształceniu w cytrulinę. W trakcie tej reakcji wydziela się tlenek azotu. L-arginine można nazwać prekursorem tlenku azotu, sama l-arginina przyczynia się do syntezy kreatyny w naszych mięśniach, a więc spełnia ważne funkcję, gdyż kreatyna jest związkiem niezbędnym do utrzymania i przechowywania energii w mięśniach.

Dodatkowo l-arginina wpływa na:

  1. W dawce od 3 do 5 gramów, l-arginina pomaga szybciej zrastać się złamanym kościom oraz przyspiesza gojenie skomplikowanych ran.
  2. Arginina aktywuje układ odpornościowy, przez co organizm szybciej radzi sobie z przewlekłymi chorobami.
  3. Arginina jest jednym z czynników regulujących poziom jakże istotnego dla budowy mięśni czynnika IGF-1 oraz hormonu wzrostu.
  4. Arginina działa jako przeciwutleniacz – pomaga zwalczać nadmiar wolnych rodników, zwłaszcza po treningu.

Paweł Zieliński
Specjalista ds. suplementacji, biotechnolog

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

FitMax BASE Arginine AKG - 200g
39,90 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Pump PAK - 320g
49,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść