PROTEIN -10% | Code: OSTATKI
Suplementacja

WITAMINY: Witamina K

  • 1654 odsłon
  • 0 komentarzy

Witamina K (inaczej filochinon) to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, magazynowana w ciele w tkance tłuszczowj. Występują dwie naturalne formy - K1 (filochinon) oraz K2, czyli rodzina cząsteczek z grupy menachinonów, z których najpowszechniej występują - MK-4 i MK-7, a oprócz nich forma syntetyczna - K3 (menadion). Odpowiedzialna za procesy krzepnięcia krwi, ma również nieodzowny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie różnych białek biorących udział między innymi w metabolizmie kostnym.


Źródła pokarmowe obfitujące w witaminę K:

1) jarmuż,
2) brokuły,
3) cebulka dymka,
4) masło,
5) matcha,
6) sałata,
7) fermentowany nabiał,
8) wątróbka wołowa,
9) kapusta kiszona,
10) bazylia.

Witaminę K znajdziesz również w:

NOW Foods Vitamin K2 100mcg - 60 kaps.
44,90 PLN
Zobacz Produkt
Swanson Natural Vitamin K2 50mcg - 30 kaps.
15,90 PLN
Zobacz Produkt
7Nutrition K2 MK7 100mcg - 120 kaps.
48,99 PLN
Zobacz Produkt

Zalecane spożycie:

Determinowane jest przez dostateczne spożycie (AI), czyli referencyjny poziom spożycia szacowany na wystarczający, gdyż brakuje wystarczającej ilości badań do określenia (RDA) i wynosi odpowiednio:
- 90 µg dla kobiet,
- 120 µg dla mężczyzn.

Realne indywidualne zapotrzebowanie na witaminę K może być jednak wyższe,
a jest ono kształtowane między innymi przez następujące czynniki:
- płeć,
- wiek,
- masę ciała,
- aktywność fizyczną,
- stan fizjologiczny.

Zastosowanie większych dawek witaminy K przynosi wymierne korzyści polegające na zapobieganiu zwapnieniu i zatykaniu tętnic, co redukuje ryzyko śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowy, a także zwiększa mineralizację kości.

Funkcje w organizmie

1) Krzepnięcie krwi

Witamina K stanowi kofaktor enzymu uzdalniającego białka antygenowe do wiązania wapnia. Zdolność do wiązania jonów wapnia jest wymagana do aktywacji siedmiu zależnych od witaminy K czynników krzepnięcia krwi, które syntezowane są w wątrobie, a więc w przypadku jej uszkodzenia dochodzi do zmniejszenia ich ilości, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia niekontrolowanego krwawienia, jak również białek hamujących krwawienie poprzez tworzenia skrzepu.

2) Mineralizacja kości

Białko osteokalcyna regulowana przez witaminę D wymaga obecności witaminy K w celu wykorzystywania swojej zdolności wiązania minerałów i wkomponowania ich do macierzy kostnej, co zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój kości.

3) Układ krwionośny

Zależne od witaminy K białko Gla macierzy hamujące zwapnienie odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu odpowiedniego stanu naczyń krwionośnych.

4) Odpowiedni wzrost komórek

Białko Gas 6 zależne od witaminy K odpowiada za prawidłowe funkcje komórkowe, w tym ich odpowiedni rozwój. Może również stanowić ważną rolę w rozwoju układu nerwowego.

Korzyści spożywania witaminy K

1) Wsparcie zdrowia serca

Witamina K zabezpiecza nas przez kalcyfikacją tętnic - jedną z przyczyna zawału serca, poprzez usuwanie wapnia z ich światła i zapobiegając powstawaniu twardych zwapnień.  Spożywanie odpowiedniej ilości witaminy K jest niezwykle istotne w celu utrzymania właściwego ciśnienia krwi oraz obniżenia przypadków zatrzymania pracy serca.

2) Zwiększenie gęstości kości

Witamina K zwiększa ilość białek antygenowych odpowiedzialnych za utrzymywanie wapnia w kościach, co zabezpiecza przed wystąpieniem osteoporozy. Przyjmowanie jej w wyższych ilościach może zahamować utratę masy kostnej w przebiegu już zaistniałej osteoporozy. Witamina K wspomaga zdrowie kości, redukuje ryzyko złamań kostnych, w szczególności wśród kobiet po menopauzie.  Jest także niezbędna do wbudowania wapnia w kości.

3) Walka z nowotworami

Witamina K wykazuje efektywne działanie w redukowaniu ryzyka wystąpienia raka prostaty, jelita grubego, żołądka czy szczęki. Suplementacji wyższych dawek witaminy K może pomóc w normalizacji i poprawy funkcji wątroby wśród osób z rakiem tego narządu.

4) Wsparcie procesu krzepnięcia krwi

Witamina K powoduje krzepnięcie krwi i powstrzymuje nadmierne krwawienia oraz powstawanie siniaków bez znacznych przyczyn. Proces krzepnięcia krwi jest bardzo złożony i wymaga współdziałania ze sobą przynajmniej 12 białek, z czego 4 wymagają do aktywacji obecności witaminy K.  

5) Poprawa funkcji mózgu

Białka zależne od witaminy są również niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Witamina K oddziałuje na układ nerwowy poprzez swoje zaangażowanie w metabolizm sfingolipidów, czyli molekuł obficie występujących w błonach komórek mózgu. Witamina K chroni ponadto mózg przed stresem oksydacyjnym, który niszczy komórki i może prowadzić do powstania choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Interakcje

1. Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania może zakłócać syntezę witaminy K przez bakterie jelitowe oraz obniżać jej absorpcję.

2. Lek Amidaron stosowany w przypadku arytmii serca może wzmacniać efekt antykoagulacyjny wywoływany przez Warfarynę - lek zmniejszający krzepliwość krwi, będący antagonistą witaminy K - a przez to doprowadzić do krwotoku.

3. Stosowanie leków obniżających poziom cholesterolu może wpływać negatywnie na absorpcję witaminy K, ponieważ wpływają negatywnie na wchłanianie tłuszczów, w których rozpuszczają się witaminy A, D, E, K.

Objawy niedoboru

1. Zaburzenia krzepnięcia krwi
2. Łatwo występujące siniaki
3. Krwawienie z przewodu pokarmowego
4. Nadmierne odkładanie wapnia w tkankach miękkich

Uwydatnianie absorpcji witaminy K w organizmie

- zadbaj o właściwy stan swoich jelit, w których zachodzi synteza witaminy K dokonywana przez bakterie jelitowe!
- spożywaj zielone warzywa liściaste bogate w witaminę K!
- używaj do swoich potraw świeże i suszone zioła!
- korzystaj z cebulki dymki, którą możesz dodać chociażby do porannej jajecznicy!

Bartosz Sikorski
dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

FA Nutrition Performance MultiVitamin AM + PM Formula - 90+90 kaps.
65,01 PLN
Zobacz produkt
Trec Vitamin D3+K2 (MK-7) - 60 kaps.
28,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść