Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Suplementacja

21-11-2017

Catering dietetyczny a suplementacja

Coraz większa ilość obowiązków zawodowych i rodzinnych powodują, że mamy mniej czasu na gotowanie, a nawet na same zakupy. Na pomoc przychodzą cateringi dietetyczne, które z dnia na dzień zyskują co raz większą popularność.

Jednak czy możemy powiedzieć, że sam catering wystarczy i nie będą potrzebne nam suplementy diety chcąc wypełnić pełne zapotrzebowanie na mikro i makroelementy? W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie!

Możemy zaobserwować w ostatnim czasie rosnące zainteresowanie tematami związanymi z odżywianiem, treningiem, czy też suplementacją. Zastanówmy się na chwilę nad tym, jak tak naprawdę mało osób, chociażby kilka lat temu interesowało się tymi zagadnieniami? Popatrzmy także jak wiele powstaje przeróżnych firm suplementacyjnych oraz sklepów stacjonarnych w największych centrach handlowych. Dlaczego o tym wspominam? To samo mogę powiedzieć o rosnącej podaży firm cateringowych i rosnącym popycie na ich usługi wśród Polaków.

Jak wspominałem na początku – rosnąca ilość obowiązków powoduje, że nie wszyscy mają czas na gotowanie posiłków. Przeważnie wygląda to tak, że rano na szybko jedynym posiłkiem jest kawa z papierosem, a później w pracy jakaś drożdżówka bądź kanapka. Oczywiście schemat ten nie jest u wszystkich osób, gdyż tak jak wspomniałem wcześniej - świadomość ludzi na temat odżywiania rośnie i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego co je i jakie to ma znaczenie dla ich organizmu. Zgodzi się chyba każdy, że zdrowie mamy jedno i warto o nie dbać?

No, ale dobrze – zajmijmy się tematem cateringów dietetycznych, tego co one oferują i czy rzeczywiście musimy rezygnować z suplementów, korzystając z usług firm cateringowych?
Rozpoczynając rozważania na temat cateringów dietetycznych i tego na jaką dietę się zdecydujemy – nie bez znaczenia będą tutaj miały dokładne badania stanu naszego organizmu oraz cel jaki nam przyświeca. Przeglądając oferty cateringów dietetycznych możemy znaleźć tam przeróżne typy cateringów: od diet dla wegetarian, weganów,
bez laktozy, bez glutenu, na masę, redukcję, 1000 kcal, 1500 kcal i wiele innych typów diet. Coraz więcej firm związanych z cateringami dietetycznymi proponuje również w swojej ofercie dietę dostosowaną stricte do kaloryczności diety danej osoby. Niewątpliwie zaletą korzystania z cateringów dietetycznych jest oszczędność czasu, zaś wadą - cena, która w zależności od wybranego programu waha się w granicach 40-70 złotych, choć w przypadku diet dostosowanych dokładnie pod dane zapotrzebowanie kaloryczne może nawet sięgać kwoty 100 złotych za 1 dzień posiłków.

Jednak, czy można powiedzieć, że nasze odżywianie możemy oprzeć tylko i wyłącznie na cateringach dietetycznych? Czy pomimo cateringów będziemy potrzebować suplementów diety?
Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, zacznę na razie od definicji „suplementów diety”. Mają one za zadanie uzupełnić niedobory w diecie jeśli chodzi o mikro i makroelementy. Tyle z definicji, a jak to wygląda w praktyce? Wspominałem już na początku, że wszystko co jest związane z odżywianiem i suplementacją – winno być dobierane indywidualnie do danej osoby, biorąc pod uwagę między innymi takie aspekty jak wyniki badań,wiek, cel, ewentualne problemy zdrowotne i wiele innych czynników. Zatem, czy można powiedzieć, że catering dietetyczny, w których mamy „gotowe” jadłospisy, będą dostosowane do wszystkich i nie będziemy potrzebować suplementów diety? Zdecydowanie nie! I nie chodzi tutaj o wrzucanie na siłę wielu suplementów! Mam na myśli wrzucanie tych suplementów, które będą nam potrzebne w oparciu o nasze cele i ewentualne niedobory. I nie chodzi o to, że artykułem tym chcę demonizować rolę cateringów dietetycznych w aspekcie zdrowego odżywiania. Wręcz przeciwnie – jest to bardzo dobry wybór dla osób, które nie mają czasu na gotowanie, a chcą się zdrowo odżywiać. Artykuł ten jedynie pokazuje, że korzystając z diety „pudełkowej” nie mamy możliwości dostarczenia
wszystkich mikroelementów, tak więc nie można rezygnować całkowicie z suplementów diety.

Taka sama sytuacja ma również miejsce samemu sobie gotując, bo nie jest powiedziane, że gdy będziemy sami sobie gotować – problem ten zniknie. Wspominałem również o różnych przykładach diet oferowanych przez cateringi dietetyczne, czy to np. 1500 kcal, 2000 kcal, na masę, na redukcję, itd. Są to z góry narzucone makroskładniki i co w przypadku, gdy brakuje nam np. białka lub innego makroskładnika w diecie? Tutaj możemy oczywiście zastosować chociażby odżywkę białkową w celu uzupełnienia protein, ta sama sytuacja może pojawić się również w przypadku węglowodanów (vitargo), czy też zdrowych tłuszczy.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, że nie każdy jest taki sam – pisałem o tym na początku niniejszego artykułu. Weźmy np. pod uwagę osoby mało aktywne i te, które tej aktywności mają zdecydowanie więcej. Czy wrzucanie tych osób do jednej diety będzie spełniało ich zapotrzebowanie chociażby na witaminy i minerały? Zdecydowanie nie, gdyż osoba aktywna będzie potrzebować w ciągu dnia większej ilości mikroelementów od osoby mniej aktywnej. I tutaj na pomoc mogą przyjść suplementy diety. To samo można odnieść, np. do roli samej kreatyny – nie ma możliwości, aby dostarczyć całego zapotrzebowania na ten suplement z samej diety. Pamiętać należy jednak jak wspominałem wcześniej – suplementy to dodatek do stylu naszego odżywiania!

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść