15% OFF CODE: SAVE15
Suplementacja

18-01-2018

5 najlepszych suplementów, które pomogą Ci zredukować tkankę tłuszczową

Nie da się ukryć, iż rynek suplementów rozwija się bardzo szybko. Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z treningami codziennie realizując swój plan w dążeniu do wymarzonej sylwetki, chcąca utracić zbędne kilogramy zaczyna przeglądać stronę internetową sklepu z odżywkami mając nadzieję, że znajdzie tam coś odpowiedniego dla siebie. Po przejrzeniu kilku stron i po zetknięciu się z całą masą różnorodnych produktów zaczyna się zniechęcać, nie wie co wybrać, ma coraz większy mętlik w głowie...

Jak zatem odpowiednio dobrać suplementacje na sam początek redukcji? Które produkty będą dla nas niezbędne? Które wybrać, a które pominąć? Poniżej przedstawię kategorie i listę produktów, które z pewnością dla każdego z nas będą pomocne w okresach redukcji tkanki tłuszczowej.

1. Izolat białka serwatkowego
W okresie redukcji każdy z nas dąży do utraty tłuszczu, jednocześnie zachowując jak najwięcej wypracowanych  wcześniej kilogramów w postaci masy mięśniowej. I nie byłoby to możliwe, gdyby nie odpowiednio wysoka podaż białka w naszej diecie, szczególnie w takim okresie. Niedobór energii w trakcie odchudzania sprawia, że nasz organizm zaczyna ją czerpać nie tylko z pożywienia, rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej (co jest jak najbardziej korzystne), ale także z naszych mięśni, co będzie dla nas oczywiście zjawiskiem niechcianym. Zatem większa podaż aminokwasów (czyli białka) w naszej diecie niejako zabezpiecza nas przed utratą masy mięśniowej. Kolejną zaletą stosowania odżywek białkowych będzie lepsza kontrola nad łaknieniem. Istnieją bowiem badania potwierdzające fakt, iż osoby spożywające większe ilości białka odczuwały zdecydowanie mniejsze uczucie głodu, niż u drugiej grupy osób, gdzie dzienna podaż protein była mniejsza. Warto również zwrócić uwagę na tempo przemiany materii, na które wpływa także spożywanie produktów białkowych. Już samo spożywanie i trawienie pokarmów wiąże się z wydatkiem energetycznym dla naszego organizmu. Zjawisko to nazywamy efektem termicznym. Istnieją dowody na to, iż efekt ten jest kilkukrotnie większy, niż w przypadku spożywania węglowodanów lub tłuszczy.
A dlaczego właściwie odżywki białkowe, a nie produkty spożywcze? Ponieważ bardzo często z samych produktów (typu mięsa, ryby, jaja, nabiał) mamy bardzo ciężko dostarczyć odpowiednią ilość protein każdego dnia. Wówczas z pomocą przychodzą odżywki, które w postaci shake'a i/lub dodatku do posiłku będą stanowić odpowiednie źródło tego bardzo ważnego makroskładnika. Dlaczego izolat, a nie koncentrat? Ponieważ zawiera on zdecydowanie mniejszy udział węglowodanów i tłuszczy, co w okresach redukcji może dla wielu okazać się bardzo korzystne. Kolejną zaletą izolatu jest brak laktozy, z której trawieniem wiele osób sobie nie radzi, a także zdecydowanie szybsza przyswajalność niż koncentratu.

2. Aminokwasy rozgałęzione BCAA
O BCAA zazwyczaj mówi się jako o produkcie, który przyspiesza regeneracje po ciężkich treningach. I owszem, jest to główna zaleta tych trzech aminokwasów (leucyna, izoleucyna i walina), które wchodzą w skład BCAA, ale nie jedyna! Nie możemy zapominać o procesach katabolizmu mięśniowego, na które narażeni jesteśmy zwłaszcza w okresach redukcji tkanki tłuszczowej. Nikt z nas przecież nie chciałby doprowadzić do sytuacji, w której tracimy wcześniej wypracowaną masę mięśniową! Kilogramy możemy utracić w bardzo łatwy sposób. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, iż powinny to być kilogramy tylko i wyłącznie z naszej tkanki tłuszczowej, zachowując w pełni masę mięśniową. Wówczas ich utrata wcale nie jest taka szybka i prosta. Zabezpieczyć nasze mięśnie przed katabolizmem możemy nie tylko zwiększając podaż białka w naszej diecie, ale właśnie stosując BCAA, po które tak często sięgają zawodnicy zwłaszcza w okresach przedstartowych. I nie jest to produkt tylko dla zawodników sportów sylwetkowych, ale dla każdego z nas! Ponadto dzięki stosowaniu BCAA przed treningiem możemy zaobserwować zjawisko opóźnienia zmęczenia, a co za tym idzie nasz trening może być jeszcze bardziej wydajny.

3. Termogenik
Każdy z nas powinien uświadomić sobie, że najważniejsza w okresie redukcyjnym będzie dla nas dieta. Żadne spalacze tłuszczu, l-karnityny, termogeniki, wyciągi z różnego rodzaju roślin, kawy czy herbaty nie dadzą nam tak korzystnych efektów, jak odpowiednio skomponowany plan żywieniowy oraz treningowy. Nie istnieją na rynku produkty, dzięki którym spalimy 5kg tłuszczu w tydzień – nie wierzcie w to! Ale czy warto zastosować produkt z kategorii termogeników, kiedy nasz plan żywieniowy i treningowy mamy dobrane idealnie pod nasze potrzeby? Jak najbardziej produkty te mogą wówczas okazać się pomocne! Przede wszystkim ze względu na pobudzenie przed treningiem, jakie większość tego typu produktów nam zapewnia. Dzięki temu możemy „dać z siebie więcej” na każdym treningu, a co za tym idzie spalić jeszcze większą ilość kilokalorii, co przełoży się na jeszcze lepsze efekty! Często słyszymy, że produkty te niejako „podkręcają metabolizm”, jednakże to przyspieszenie metabolizmu ukierunkowałbym bardziej ze względu na jeszcze większą aktywność fizyczną z biegiem redukcji. Wówczas siłą rzeczy, mówiąc w prosty sposób – nasz organizm pracuje szybciej, spalając nawet w ciągu dnia jeszcze więcej, ze względu na spłatę tzw. „długu tlenowego” po zakończonej aktywności fizycznej. Tutaj należałoby się zatrzymać i wdać się w dyskusje na temat treningu interwałowego, jednakże nie o tym jest ten artykuł. Działanie termogeników z pewnością cenione jest też ze względu na ich kolejną właściwość – działanie jako „blokery apetytu”. Dla wielu działanie to będzie pomocne ze względu na bardzo częste napady głodu oraz ten dyskomfort, który bardzo często może nam towarzyszyć ze względu na ujemny bilans kaloryczny naszej diety.

4. Witaminy i minerały
Nikt z nas nie powinien stosować żadnego produktu „w ciemno”, ze względu na modę, popularność, czy na suplementacje swojego większego kolegi. Tak samo powinno być z witaminami i minerałami, których stosowanie bardzo często zalecane jest przez dietetyków i trenerów personalnych. Zatem dlaczego pojawiły się na tej liście? Ponieważ szczególnie w okresach redukcji tkanki tłuszczowej będą one nam bardzo potrzebne ze względu na ich utratę w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej. Każdy kolejny tydzień redukcji to coraz więcej aktywności fizycznej i zazwyczaj coraz mniej kilokalorii w diecie. A co za tym idzie coraz mniej witamin i minerałów dostarczymy wraz z pożywieniem. Ponadto utrata minerałów wraz z potem w trakcie aktywności fizycznej będzie coraz większa. Wiele witamin i minerałów jest niezbędne do wszelkich procesów metabolicznych w naszym organizmie, stąd odpowiednie ich uzupełnianie każdego dnia w mojej ocenie jest niezbędne. I nie mówimy o preparatach, które zawierają dawki rzędu 500% dziennego zapotrzebowania. 100% rozłożone na dwie porcje, lub jedna taka porcja dziennie w zupełności wystarczy.

5. Sosy zero kalorii
Dieta na redukcji nie musi być wcale monotonna i niesmaczna. Ale niestety przez natłok codziennych obowiązków i brak wolnego czasu, często jemy bardzo podobnie, nie mając czasu na kuchenne wariacje. Warto wówczas urozmaicić naszą dietę o pyszne dodatki. Wiele osób o sosach zero kalorii wypowiada się jako o produktach przeładowanych chemią, lub nazywają je „najgorszym złem tego świata”. Przyglądając się na skład przykładowego sosu nie wygląda on wcale tak źle, jakby mogło się wydawać! Podstawę oczywiście stanowi zwykła woda. Następnie – substancje zagęszczające, konserwujące, aromaty smakowe, regulatory kwasowości oraz oczywiście substancje słodzące. Porównując skład niezdrowej żywności, z jaką w dzisiejszych czasach mamy styczność na każdym kroku, sosy zero kalorii wypadają wręcz zwycięsko! Pamiętajmy, że stanowią one dodatek do naszej diety i powinny być urozmaiceniem posiłku. Nigdy nie będą bazowym produktem w naszej diecie. W niedużych ilościach z pewnością nam nie zaszkodzą, a wielu z nas mogą „uratować życie” w ciężkich chwilach redukcji, zastępując słodkości ze sklepowych półek.


Podsumowanie:
Pamiętajmy, że każdy z nas powinien indywidualnie dobrać swoją suplementacje. To, że dany produkt jest potrzebny naszemu koledze nie znaczy, że dla nas również jest niezbędny. Powyższa lista jest wskazówką i pomocą dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z redukcją tkanki tłuszczowej i zabierając się za suplementacje kompletnie nie wiedzą od czego zacząć. Produkty te z pewnością prędzej czy później zagoszczą na ich półkach.

Piotr Hapek

ZAWODNIK, TRENER, DORDCA DS. SUPLEMENTACJI

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Weider Gold Whey - 500g
54,99 PLN
Zobacz produkt
BioTech BCAA Zero - 700g
122,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść