Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Suplementacja

Elektrolity przed, w trakcie i po treningu

  • 2996 odsłon
  • 0 komentarzy

NIEODŁĄCZNYM ELEMENTEM TRENINGU JEST SPALANIE SKŁADNIKÓW ENERGETYCZNYCH, A CO ZA TYM IDZIE RÓWNIEŻ UTRATA WODY. RAZEM Z NIĄ ORGANIZM POZBYWA SIĘ PODSTAWOWYCH PIERWIASTKÓW REGULUJĄCYCH GOSPODARKĘ WODNĄ ORGANIZMU ZWANYCH ELEKTROLITAMI.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż często jesteśmy świadkami stosowania przez osoby trenujące różnej maści specyfików przed, w trakcie i po treningu i zabiegi te są jak najbardziej słuszne. Oczywiście, jeśli są przemyślane i wiemy, w jakim celu je stosujemy. Jednak nierzadko można dostrzec problem pomijania suplementów elektrolitowych zawierających tak ważne dla sportowca składniki mineralne. Są to przede wszystkim sód, potas, wapń, magnez. To one w głównej mierze spełniają najważniejsze role w kwestii tematyki regulacji poziomu hormonów anty- i diuretycznych, jak chociażby wazopresyna i aldosteron.

Podstawowe elektrolity

Pierwszy z nich, czyli sód odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni, a jego obniżony poziom skutkuje osłabieniem, częstymi skurczami,a nawet nudnościami. Warto zaznaczyć, iż jego ubytek jest największy i wynosi średnio ok. 300 – 1800 mg/ litr potu, co sprawia, że zapotrzebowanie okołotreningowe mocno wzrasta. Należy go uzupełniać przed, w trakcie i po jednostce treningowej, podczas której nierzadko sportowiec traci nawet do 4 l płynów !!!

Potas skorelowany nie tylko z pracą mięśni, ale również układu nerwowego i odpowiada m.in. za przewodzenie sygnałów nerwowych i powiązany jest z podstawowym nośnikiem energii w organizmie człowieka – ATP. Jego niedobór skutkuje chronicznym zmęczeniem oraz skurczami i osłabieniem zdolności wysiłkowej. Razem z sodem tworzą tzw. pompę sodowo-potasową, dlatego powinny być uzupełniane synergicznie okołotreningowo w dawkach zależnych od danej osoby, często oscylujących w granicach 40-110 mg sodu/100 ml oraz 20-50 mg potasu/100 ml.

Patryk Rychter
Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Olimp Iso Plus - 1505 g
48,99 PLN
Zobacz produkt
Activlab Electroactive - 20 tabl. musujących
5,49 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Muscle Minerals - 120 kaps.
35,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść