PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

10-05-2018

Suplementy ALL IN ONE - czy warto je stosować?

W obecnych czasach – pośpiechu, natłoku obowiązków i coraz mniejszej ilości czasu… osoby trenujące szukają coraz to szybszych i skutecznych metod pozwalających zaoszczędzić tak cenny dla każdego czas. Mowa tutaj o każdym aspekcie życia – diecie, treningu i aspekcie suplementacji.

Ta ostatnia jest coraz to mocniej przesycona różnego typu nowościami, coraz to nowymi recepturami i połączeniami składników. A wszystko po to, aby nam – osobom trenującym, jeszcze mocniej wszystko ułatwić i pomóc zoptymalizować każdy detal. I tu właśnie pojawiają się odżywki typu ALL IN ONE (wszystko w jednym). Czym są? Dla kogo będą odpowiednie? Co zawierają? I czy są skuteczne, a jeśli tak to kiedy? I co najważniejsze – jak je stosować?

Na wstępie należy wspomnieć, iż produkty AIO (ALL IN ONE) to suplementy zawierające w swoim składzie, jak sama nazwa wskazuje – wiele różnego rodzaju składników. Najczęściej są to połączenia białka, węglowodanów prostych oraz złożonych, witamin i podstawowych pierwiastków (magnez, potas etc.) oraz składników specjalnych: kreatyny, argininy, kwasu alfa liponowego (ALA), cytruliny. Często są wzbogacane również o wyciągi z tribulus terrestris, popularnego boostera testosteronu oraz taurynę i HMB. Oczywiście to tylko niektóre z całej gamy związków stosowanych w tego typu odżywkach, a ich dobór, proporcje i procentowa zawartość zależą już stricte od danego producenta.

Biorąc pod uwagę powyższy opis, odżywki ALL IN ONE można scharakteryzować jako bardzo zaawansowane składowo i kompletne produkty, które są przeznaczone dla różnego typu sportowców (amatorskich i wyczynowych), którym zależy na wprowadzeniu ich organizmów w stan anabolizmu po ciężkich sesjach treningowych – zarówno w sportach siłowych, jak i wytrzymałościowych. Przyczyniają się one do rozbudowy suchej masy mięśniowej oraz rozwoju siły i wytrzymałości poprzez odpowiedni dobór składników podstawowych i specjalnych, takich jak kreatyna czy mimetyki insuliny.

POLECAMY:

BioTech After - 420 g
73,99 PLN
Zobacz Produkt
IHS Iron Recover - 900g
139,00 PLN
Zobacz Produkt
7Nutrition BB Volumizer - 500g
98,99 PLN
Zobacz Produkt

Nawiązując do tematu – czy AIO po treningu to dobry pomysł?
Odpowiedź brzmi, jak prawie zawsze: i tak, i nie. Na odpowiedź należy spojrzeć przekrojowo i z indywidualnym podejściem, biorąc pod uwagę złożoność każdej osoby, dla której preparat ma być przeznaczony.

TAK – w przypadku osób, którym odpowiada przede wszystkim gotowy skład i proporcje poszczególnych składników danej odżywki. Jeśli dany produkt spełnia Twoje oczekiwania, sprawi, że zaoszczędzisz sporo czasu na pakowaniu, co niestety jest spotykane w przypadku osobnych suplementów, to jest to opcja dla Ciebie. Należy również zauważyć, że wygoda stosowania jest tutaj maksymalna – jeden produkt zastępuje często dziesięć innych z uwagi na złożony i przekrojowy skład. Dlatego, jeśli jesteś osobą, która ceni sobie powyższe cechy, to tego typu odżywka spełni Twoje oczekiwania.

NIE – jeśli jesteś osobą, która mocno indywidualnie podchodzi do swojej suplementacji i preferuje częste zmiany proporcji poszczególnych składników, a także stosuje je w oddzielnych porach dnia. Innym aspektem, który przemawia za tym, iż wybór własnego mix będzie lepszym rozwiązaniem jest po prostu świadomość, że nie znajdziemy suplementu, który wpasuje się idealnie w nasz protokół ilościowy składników, które preferujemy po treningu (za mało białka, za dużo węglowodanów, zbyt mała ilość glutaminy etc.). Z uwagi na powyższe – jeśli preferujesz wspomniane cechy i cenisz sobie własny schemat suplementacji, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór własnej mieszanki potreningowej.

Podsumowanie:
Jak widać, nie ma jednej, idealnej odpowiedzi na powyższe pytanie, a wszystko, w tym również suplementacja, powinna stanowić indywidualny element życia każdego sportowca. Jest to niezmiennym gwarantem maksymalizacji efektów i czerpania rozciągniętej w czasie satysfakcji z uprawiania danej dyscypliny sportu – czy to na poziomie zawodowym, czy amatorskim. Każdy z nas musi sobie zadać podstawowe pytania – na co stawiam, co chcę osiągnąć i czy taki wybór będzie dla mnie optymalny.

Patryk Rychter

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Scitec Trans-X Professional - 1816g
74,90 PLN
Zobacz produkt
Levrone Levro Recovery - 525 g
84,00 PLN
Zobacz produkt
BSN Rebuild Edge - 450g
109,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść