PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

25-05-2018

CLA - czym jest i jak działa?

Szukając informacji na temat suplementów, które aktywnie wspierają redukcję tkanki tłuszczowej, można spotkać miliony artykułów polecających setki tysięcy rozwiązań. Rzadko można jednak trafić na wytłumaczenie, czym są określone preparaty, jak będą działać na organizm i czemu warto po nie sięgnąć.

Podobnie było z CLA, czyli popularnym sprzężonym kwasem linolowym, który został przedstawiony jako magiczny środek na redukcję tkanki tłuszczowej. Dziś wiadomo, że niektóre, prozdrowotne preparaty, mogą wspierać deficyt kaloryczny, jednak żaden z nich nie będzie działać cudów, wykonując ciężką pracę za nas!

CLA – co to w ogóle jest?
Sprzężony kwas linolowy należy do zdrowych tłuszczów z grupy omega-6, który pozyskiwany jest w głównej mierze z wołowiny, cielęciny, produktów mlecznych i nabiału.
Badania nad CLA trwają nieprzerwanie od lat 70-tych, dzięki czemu kwas linolowy określany jest mianem najlepiej przebadanych związków bioaktywnych, które posiadają działania prozdrowotne. Posiada on kilkadziesiąt izomerów, jednak do grupy dominującej należą cis-9, trans-11 (zwane kwasem żwaczowym i rumenowym) i trans-10, cis-12 – ich ilość wynosi 80-90% pierwszego izomeru, natomiast w przypadku drugiego, jest to wartość na poziomie 10-20%.

Od ilości CLA w produktach mlecznych i mięsie, zależy jakość hodowli zwierząt. Im są one lepiej traktowane i hodowane zgodnie z naturą, tym żywność posiada większą zawartość tego prozdrowotnego elementu. Jest to kolejny przykład na to, czemu lepiej wybierać mięso i nabiał od niewielkich gospodarstw, niż dużych korporacyjnych producentów, którzy nie dbają tak mocno o jakość swojego finalnego produktu, pod kątem ilości wartościowych składników.

POLECAMY:

USN CLA Pure 1000 - 90 kaps.
54,99 PLN
Zobacz Produkt
NOW Foods CLA 800mg - 180 kaps.
95,90 PLN
Zobacz Produkt
MusclePharm CLA - 90 kaps.
69,00 PLN
Zobacz Produkt

Prozdrowotne właściwości CLA:
Kwas linolowy posiada szereg wad i zalet, czyli jak większość dostępnych suplementów diety, wspieraja ludzki organizm w walce o dobrą kondycję. Obawiając się suplementacji tym środkiem, warto wspomnieć o pewnej zasadzie, która przyświeca medycynie od tysięcy lat – lek od trucizny odróżnia tylko dawka przyjmowanych substancji.

Do prozdrowotnych właściwości CLA, można zaliczyć m.in.:

 • hamowanie rozwoju nowotworów:
  Zostało to udowodnione klinicznie na wielu modelach zwierząt i ludziach.  Nie określono jednak dawki, która wspiera walkę ze zmianami nowotworowymi i guzów, na które CLA ma pozytywny wpływ. Zalecana dawka wynosi 3g CLA dziennie.
 • przeciwdziałanie miażdżycy:
  Wieloletnie obserwacje osób badanych wykazały, że suplementacja CLA, podnosi poziom “dobrego” cholesterolu i wpływa na jego utlenienie, obniżając tym samym ciśnienie krwi.
 • wsparcie w redukcji tkanki tłuszczowej:
  Kwas linolowy posiada pozytywny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej wśród osób, u których stwierdzono otyłość. Odnaleziono wiele mechanizmów, które mają wpływ na ten proces, a należą do nich m.in. zwiększenie wydatkowania energii i wzrost obumierania komórek tłuszczowych.
 • wsparcie układu odpornościowego:
  CLA wykazuje wsparcie w czasie walki z wieloma alergiami u ludzi, zmniejszając ilość markerów stanów zapalnych w organizmie, podwyższając tym samym ilość ochronnych przeciwciał.

POLECAMY:

Trec CLA Softgel - 100 kaps.
49,99 PLN
Zobacz Produkt
UNS CLA 1000 - 120 kaps.
59,00 PLN
Zobacz Produkt
4+ Nutrition CLA+ - 100 kaps.
79,99 PLN
Zobacz Produkt

Podsumowanie:
Na temat pozytywnych właściwości kwasu linolowego, można dyskutować naprawdę długo. Posiada on taką samą ilość zwolenników jak i przeciwników, którzy mówią o jego niepewnych badaniach, które nie wykazały jednoznacznych właściwości. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę, że inteligentna suplementacja takich środków, będzie miała pozytywny wpływ na pracę ludzkiego organizmu!

Maksymilian Kieroński

Pasjonat suplementacji i zdrowego trybu życia

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech CLA 400 - 80 kaps.
32,99 PLN
Zobacz produkt
UNS CLA - 200g
48,99 PLN
Zobacz produkt
Essence CLA Conjugated Linoleic Acid - 90 kaps.
29,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść