Poteins 10% OFF Code: BIALKO
Suplementacja

L-karnityna – fakty i mity

  • 5453 odsłon
  • 0 komentarzy

L-karnityna niewątpliwie ma swoich sprzymierzeńców, jak i przeciwników. Jest ona znana jako składnik suplementów diety, które mają nam pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Jak jednak w rzeczywistości możemy postrzegać L-karnitynę, jakie ma swoje zastosowania i przede wszystkim – czy jest ona warta zastosowania? To właśnie o faktach i mitach stosowania L-karnityny, dowiecie się więcej po przeczytaniu niniejszego artykułu!

Rozpoczynając rozważania na temat samej L-karnityny – warto wspomnieć, skąd bierze się sama nazwa. Karnityna występuje w postaci dwóch izomerów – L oraz D, z czego ten pierwszy jest biologicznie aktywny, stąd też zazwyczaj możemy spotkać się z nazwą L-karnityna. Karnitynę w pożywieniu możemy spotkać głównie w mięsie (czerwonym), produktach mlecznych oraz drożdżach. Jak w rzeczywistości wygląda zastosowanie l-karnityny i jakie są jej funkcje?

Fakty!

  1. L-karnityna wspomaga płodność!
    L-karnityna kojarzona jest głównie z aspektem redukcji tkanki tłuszczowej, mniej z innymi jej właściwościami, do których niewątpliwie należy aspekt płodności. Podnosi ona jednak wartość spermy, przedłuża żywotność plemników, a także zwiększa ich ruchliwość, przez co jest ona korzystna w leczeniu męskiej niepłodności.
  2. L-karnityna wspomaga gospodarkę lipidową!

Odgrywa ona istotną rolę przy regulacji gospodarki lipidowej organizmu, poprzez obniżanie trójglicerydów we krwi oraz cholesterolu LDL, natomiast podnosi poziom cholesterolu HDL!
3.    Wpływa na usuwanie substancji toksycznych z organizmu!
W przypadku wielu chorób takich jak m.in. uszkodzenie wątroby, może dochodzić do wzrostu amoniaku w organizmie człowieka, co jest zjawiskiem niebezpiecznym. Amoniak dla organizmu człowieka jest związkiem toksycznym, który powstaje w wyniku przemian składników białkowych, neutralizowany do mocznika przez enzymy wątrobowe, a ostatecznie wydalany z organizmu przez nerki. Suplement ten pomaga jednak w obniżaniu poziomu amoniaku w organizmie, przez co chroni tkanki i narządy przed jego niekorzystnym działaniem!
4.    Wpływa pozytywnie na pracę serca!
Suplementacja L-karnityną może być pomocna w przypadkach zaburzeń pracy układu krążenia, między innymi w przypadku niedokrwienia mięśnia sercowego i miażdżycy tętnic. Ma ona także pozytywne znaczenie dla osób, które miały za sobą problemy z chorobami wieńcowymi.
5.    L-karnityna ma znaczenie w wysiłkach wytrzymałościowych
Suplementacja L-karnityną poprzez jej właściwości, jest polecana dla sportowców, których treningi nie należą do najlżejszych oraz najkrótszych. Długotrwały trening powoduje, że poziom naturalnej
L-karnityny w organizmie człowieka spada, stąd też dodając L-karnitynę do suplementacji – trening może trwać dłużej, a także możliwe jest podejmowanie większego wysiłku fizycznego.
MIT!
1.    Suplementacja L-karnityną wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej.
Choć faktycznie L-karnityna bierze udział w transporcie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów, gdzie mogą zostać „spalone”, to jednak nie oznacza, że suplementacja
L-karnityny stanowi jeden z głównych czynników wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej, co również potwierdza wiele badań naukowych. Stąd też głównie postrzegany przez ludzi aspekt stosowania L-karnityny – czyli redukcja tkanki tłuszczowej – nie znajduje swojego zastosowania.
L-karnityna jako suplement diety winien być postrzegany jako uzupełnienie zbilansowanej diety i dobierany indywidualnie. Niestety – wiele publikacji naukowych nie klasyfikuje tego suplementu jako „numero uno” jeśli mówimy o redukcji tkanki tłuszczowej, lecz posiada wiele innych, cennych dla zdrowia organizmu właściwości. Ocena jednak przydatności tego suplementu należy do Was, lecz patrząc na jego walory – na pewno może znaleźć miejsce na półce z suplementami wielu osób, szczególnie osób, które nie spożywają mięsa, u których można zaobserwować niedobór L-karnityny.xx

Michał Lebiest
Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione!
Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Komentarze (0)
Zobacz
Dodaj Własny
Wyślij

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

BioTech Super Fat Burner - 120 tabl.
54,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Joint PAK - 90 kaps.
34,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść