PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15
Suplementacja

17-07-2018

Odżywki białkowe – czy są zdrowe?

O odżywkach białkowych napisano już setki, jeśli nie tysiące artykułów. Stanowi ona podstawę suplementacji u wielu osób, lecz tak samo jak wiele osób stosuje odzywki białkowe – taka sama liczba ludzi zastanawia się, czy stosowanie białka w formie proszku jest w pełni zdrowe?

Powiedźmy sobie szczerze – jeśli człowiek usłyszy słowo „proch” myśli, że od razu musi być to coś złego i szkodliwego dla naszego zdrowia. A jak jest w rzeczywistości? Niestety – żyjemy w czasach, w których na każdym kroku możemy napotkać przetworzoną żywność, która nie koniecznie będzie również dla nas zdrowa. Co raz więcej pestycydów, gorsze środowisko i masowa produkcja na skalę światową, nie pomaga nam w uzyskiwaniu co raz to zdrowszego pokarmu.
Wybierając się do sklepu z żywnością przekonanie winno być jedno – wybór jak najzdrowszej żywności, a jeśli mówimy o odżywkach białkowych i jej zamiennikach – mam na myśli mięsa, typu pierś z kurczaka, pierś z indyka, wołowina, cielęcina, itp. Wspominam o tym dlatego, że odżywki białkowe stanowią zamiennik dla tych właśnie produktów, których produkcja w dzisiejszych czasach jest robiona na skalę masową i nie koniecznie w pełni zdrową. Nie piszę tutaj, że mięso jest złe, nie powinniśmy go spożywać i przejść na weganizm. Wręcz przeciwnie! Mówię jedynie o tym, że to właśnie odżywki białkowe owiane są złą sławą „bo to chemia”, a nie zwracamy uwagi na to czym są karmione np. kury i w jakich warunkach żyją.
Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów odżywek białkowych: izolat, koncentrat białka serwatkowego, hydrolizat, kazeina, białko jajeczne i wiele innych frakcji białkowych, cechujących się innym czasem wchłaniania, trawienia, a także stopniem wykorzystania przez organizm człowieka. W momencie gdy decydujemy się na zakup odżywki białkowej – mamy mętlik w głowie, gdyż producentów wystawiających swoje marki na rynek jest co raz więcej, zachęcając potencjalnego kupca ciekawymi smakami oraz dodatkami do odżywek białkowych. Głównymi jednak kryteriami zakupu odżywek białkowych jest cena, ilość suplementu, a także rodzaj białka, dostosowany do tego jaki cel sobie obraliśmy. Osoby znajdujące się w okresie budowania masy mięśniowej mogą sobie pozwolić na rodzaj białek, które w swym składzie mają więcej węglowodanów oraz tłuszczy (np. koncentrat białka serwatki), natomiast w okresie redukcji tkanki tłuszczowej – skupić powinniśmy się na izolatach (WPI) oraz hydrolizatach (WPH). Kryterium wyboru odżywki białkowej może być również moment, w którym chcemy odżywkę białkową przyjąć, gdyż po treningu najlepszym wyborem dla nas będzie izolat, który obok hydrolizatu ma najszybszy czas wchłaniania, a po treningu zależy nam na tym aby dostarczyć jak najszybciej aminokwasów i rozpocząć odbudowę, uszkodzonych włókien mięśniowych na treningu!
Produkcja jak i wystawienie nowego produktu na rynek suplementów podlega wielu badaniom i rygorom, więc nie ma obaw, że będzie on szkodliwy dla naszego zdrowia. Odżywki białkowe zatem mogą być stosowane przez sportowców, jak i osoby, które trenują rekreacyjnie, bądź po prostu mają problem z dostarczeniem odpowiedniej podaży białka w diecie. To właśnie ta ostatnia informacja stanowi o prawidłowym stosowaniu odżywek białkowych w diecie każdego człowieka – powinna być ona jedynie uzupełnieniem źródła białka, nie zaś jego jedynym dostarczycielem! Sprawia to, że osoby, które w dzisiejszych czasach pracują co raz więcej i nie zawsze mają czas na przygotowanie sobie jedzenia – przygotowanie i wypicie odżywki białkowej może być najlepszą alternatywą na dostarczenie źródła białka w diecie. Pamiętajcie jednak, że wszystko może szkodzić w nadmiarze, więc nie należy przesadzać z ilością białka w diecie, a tym bardziej dostarczania go w formie odżywek białkowych! To dla kogo przeznaczone są odżywki białkowe będziecie mogli się dowiedzieć niebawem z kolejnego artykułu na Wyższej Szkoły Bodypak mojego autorstwa, do którego lektury już dziś Was serdecznie zapraszam!

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

UNS Flex Vit - 450g
49,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Effective Line D3 + K2 - 90 tabl.
19,99 PLN
Zobacz produkt
BODYPAK Lunch BOX - torba na posiłki - 1 szt.
159,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść