25% OFF on the cheapest product CODE: DEAL25
Trening

07-01-2019

Trening dla biegaczy w okresie zimowym

Zacznijmy od tego, że w kwestii biegania nie jest ważna pora roku. Zima, śnieg, czy mróz nie mogą i nie powinny być wymówką dla wszystkich biegaczy, a także dla tych, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z bieganiem. Nie czekaj do pierwszych dni wiosny, tylko zbuduj sobie kondycyjny fundament pod treningi w cieplejszej porze roku!

Po pierwsze, przygotuj się! Odpowiedni strój oraz zabezpieczenie skóry to podstawa. Pamiętajmy, aby wybierać produkty które:

  • skutecznie chronią organizm przed chłodem z zewnątrz,
  • utrzymują korzystną dla ciała temperaturę,
  • redukują wahania temperatury pomiędzy skórą a odzieżą,
  • szybko i efektywnie transportują wilgoć/pot i parę wodną od ciała na zewnątrz odzieży,
  • utrzymują prawidłowy mikroklimat pomiędzy skórą a odzieżą.

Nie jest prawdą, że człowiek w ubraniu termoaktywym się nie poci. Podczas wysiłku rzeczą normalną jest, iż wylewamy z siebie poty - jedni mniej, inni więcej. Zadaniem omawianej bielizny jest wydobycie potu na zewnątrz bielizny tak, abyśmy nie biegali mokrzy i nie nabawili się zapalenia płuc.

Przez wilgoć znacznie szybciej wychładzamy swój organizm, nawet 20 krotnie szybciej. Bielizna termoaktywna w porównaniu z dresami (np. z bawełny) nie zatrzymuje potu, wilgoci w sobie, wszystko jest odprowadzane na zewnątrz, co również przyczynia się nie tylko pod względem aspektu zdrowotnego, ale i komfortu uprawiana danego sportu. Bielizna ta zapewnia nam również lepszą wentylację, pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała, także możemy ją używać zarówna zimą jak i latem. Niektóre ubrania termoaktywne zawierają także włókna polipropylenu, który ma właściwości bakteriostatyczne (na materiale nie rozwijają się bakterie i grzyby).

Dobierz odpowiednie obuwie na śliską nawierzchnię! Jak powinien wyglądać trening?
Trening powinien opierać się głównie na długich wybiegach o umiarkowanym tempie. Bieg ma być równy, na spokojnym oddechu. Nie wykonujemy sprintów, czy interwałów. W tym okresie skupiamy się na budowaniu wytrzymałości. Staraj się biegać w odśnieżonych miejscach lub mocno ubitym śniegu. Biegaj krótkimi krokami, jakbyś przeskakiwał z nogi na nogę skacząc na skakance.
Cały trening poprzedź solidną 5-10 minutową rozgrzewką. Mogą to być podskoki, pajacyki, krążenie bioder, skręty tułowia itp. Pamiętaj o po-biegowym rozciąganiu, jednak zrób je dopiero w domu, gdyż na chłodzie mięśnie szybko się wychładzają, a rozciąganie zimnych mięśni może doprowadzić do ich uszkodzenia.

Adrian Osiecki

Dietetyk sportowy

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Activlab HOT Sport Drink - 1000g
23,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Muscle Minerals - 120 kaps.
35,00 PLN
Zobacz produkt
BODYPAK Bidon sportowy 700 ml - 1 szt.
12,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść