Zabdaj o prawidłowy metabolizm

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • czym jest metabolizm,
 • jakie są składowe metabolizmu,
 • w jaki sposób makroskładniki oddziałują na metabolizm,
 • poznasz sposoby tzw. "podkręcenia" metabolizmu.

Przemiany metaboliczne w ustroju

Metabolizm stanowi zbiór wszystkich procesów chemicznych zachodzących w ciele, które mają na celu odpowiednie wykorzystanie składników pokarmowych i energii dostarczanych z pożywieniem, aby zapewnić odpowiednie funkcjonowanie wszystkich komórek. Procesy metaboliczne mogą przechylać się w stronę anabolizmu oraz katabolizmu.

Składowe metabolizmu

Przy określeniu całkowitego, przybliżonego, dziennego wydatku energetycznego musimy wziąć pod uwagę kilka elementów:

 • BMR – podstawowa przemiana materii – określa ilość energii niezbędnej do utrzymania procesów życiowych,
 • TEF – termiczny efekt pożywienia – wydatek energetyczny związany z przemianami makroskładników odżywczych; białko odpowiada za nasilenie TEF w około 25-30%, węglowodany o 6-8%, zaś tłuszcze to 2-3%,
 • NEAT – niespecyficzna aktywność fizyczna – zużytkowanie energii na czynności wykonywane w czasie całego dnia,
 • TEA – energia zużytkowana w czasie treningów,
 • EPOC – powysiłkowa konsumpcja tlenu.

Najlepsze sposoby na podkręcenie przemian metabolicznych

 1. Przekonaj się do treningów siłowych i inwestuj w budowę tkanki mięśniowej – mięśnie to tzw. "złodziej energetyczny", zużywają zdecydowanie więcej energii niż tkanka tłuszczowa.
 2. Wprowadzaj treningi typu HIIT – wpływają one na podwyższenie powysiłkowej konsumpcji tlenu nawet do kilkudziesięciu godzin po zakończeniu jednostki treningowej.
 3. Stosuj refeed – strategia polegająca na wprowadzeniu zwiększonej ilości kalorii w celu stymulacji pracy hormonu sytości – leptyny, a przez to przyśpieszenia metabolizmu, jednak musi być to zabieg ściśle kontrolowany, mieszczący się w ramach naszej puli kalorycznej.
 4. Wykorzystuj "diet break" – metoda redukcji masy ciała opierająca się na podziale tego procesu na przeplatające się kolejno etapy – deficytu kalorycznego oraz utrzymywania spożycia kalorii, co stanowi dobry pomysł stymulacji metabolizmu.
 5. Wybieraj skuteczne suplementy – przydatny może okazać się cynamon, kreatyna – stymuluje pracę mitochondriów, oraz kofeina – zwiększa wydatek energetyczny.
 6. Pij zieloną herbatę – zawarty w niej galusan epigalokatechiny nasila wydzielanie adrenaliny oraz noradrenaliny, co przekłada się na wzrost podstawowej przemiany materii, dzięki stymulacji cyklicznego AMP.
 7. Zadbaj o odpowiedni stan swojej mikroflory jelitowej – wiele doniesień ze świata nauki potwierdza pozytywny wpływ mikroorganizmów na regulację przemian metabolicznych, szczególnie zwrócić uwagę należy na szczepy Lactobacillus gasseri, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus.
 8. Pamiętaj o regeneracji – odpowiednia ilość snu i wypoczynku wpływa na optymalizację przemian metabolicznych, co może dokonywać się dzięki regulacji gospodarki hormonalnej – między innymi optymalizacji wydzielania kortyzolu, którego wysoki poziom odpowiada za tworzenie depozytów tkanki tłuszczowej.
 9. A może spróbuj stymulacji zimnem – morsowanie, kriokomora lub ekspozycja na niską temperaturę?

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

6PAK Nutrition Light Whey Probiotics - 700g
46,90 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition BCAA MEGA DOSE 1200mg - 240 kaps. + 24 kaps. GRATIS
99,00 PLN
Zobacz produkt
Farma Białka Płynne Białko Jaj - 1 kg
18,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść