15% OFF FOR ORDERS OVER 250 zł CODE: SAVE15
Trening

29-01-2019

Prawidłowa rozgrzewka przed zjazdem ze stoku

Z tego artykułu dowiesz się o tym, jak prawidłowo przeprowadzić rozgrzewkę przed zjazdem ze stoku:

  • rozgrzewka - pierwszy element bezpiecznego zjazdu
  • podstawa podstaw – krążenia głowy i stawów
  • skip A
  • wykroki
  • przysiady boczne

Rozgrzewka – pierwszy element bezpiecznego zjazdu!

Każdy z nas przygotowuje się do wyjazdu na narty mniej lub bardziej. Mniej zaawansowani zaczynają przygotowania 2-3 miesiące przed planowanym wyjazdem, bardziej zaawansowani uprawiają sport przez cały rok. Całoroczni sportowcy mają idealne warunki fizyczne, aby bezpiecznie spędzić czas na górskich stokach zjazdowych i o wiele mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji, o ile...

Nie zapomną o prawidłowej rozgrzewce!

Niestety większość osób będąc w ferworze pierwszego zjazdu, zapomina o tym absolutnie obowiązkowym elemencie, jakim jest odpowiednie rozgrzanie całego ciała. Zmarznięte, zesztywniałe mięśnie, nierozruszane odpowiednio stawy są podatne na natychmiastową kontuzję już w pierwszych chwilach zjazdu. Zacznij więc mądrze i rozgrzej się całościowo. A jak masz to zrobić?

Oto przykład ćwiczeń, które sprawią, że będziesz gotowy na cały dzień zabawy na stoku:

1. Podstawa podstaw – krążenia głowy i stawów.
Zacznij od głowy, później kolejno staw barkowy i łokciowy kończąc górną część ciała na nadgarstkach. Następny będzie staw biodrowy oraz stawy kolanowe, całość zakończ na stawach skokowych. Wszystkie krążenia w zakresie 10 ruchów w każdą stronę.

2. Skip A
Unoś naprzemiennie nogi, aby utworzyć kąt prosty uda z golenią. Staraj się utrzymywać dużą intensywność ćwiczenia. Uważaj, aby zachować równowagę, ponieważ buty narciarskie dodadzą trochę obciążenia. Dla stabilności możesz opierać się na kijkach. Wykonaj 3-4 serie, ale pamiętaj, nie do ostatków sił, wszystkie serie optymalnie do rozgrzania.

3. Wykroki
Przyzwyczaj nogi do wzmożonego wysiłku, wykonaj 3 serie wykroków w miejscu po 10 powtórzeń na jedną nogę. Podarujesz tym ćwiczeniem swoim czworogłowym mocny bodziec do działania.

4. Przysiady boczne
Przysiad boczny to idealne ćwiczenie na rozgrzewkę dla narciarza. Będzie on dopełnieniem poprzedniego ćwiczenia, a zarazem dobrym ćwiczeniem rozciągającym. Wykonaj 3-4 serie po 10 powtórzeń na każdą nogę. Możesz użyć kijków do utrzymania równowagi na śniegu.

Dobrze przeprowadzona rozgrzewka da Ci pewność bezpieczeństwa podczas zjazdu. Pamiętaj, aby mocno się do niej przyłożyć, chyba że wolisz się pośpieszyć i odnotować kontuzję lub – co gorsza – bardzo bolesne złamanie kompresyjne kości. To jest tylko kilka minut, przez które śnieg nie stopnieje, a stok nie zazieleni się wiosenną trawą. Wykonaj wszystko prawidłowo, załóż kask i ruszaj w bezwypadkową drogę!

Promotorzy BODYPAK

Pasjonaci sportów i zdrowego stylu życia

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Sport Definition That's The Whey - 700g
59,00 PLN
Zobacz produkt
BioTech BCAA Zero - 360g
63,99 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Effective Line Vitamin B Complex - 90 tabl.
14,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść