Suplementacja

05-02-2019

Suplementy w sportach zespołowych

Czego dowiesz się w tym artykule?

 • czy suplementy w diecie sportowca są potrzebne?
 • czy suplementy mogą pomóc w poprawie wyników sportowych?
 • jakie suplementy stosować?

Sportami zespołowymi emocjonują się miliony osób na świecie: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna - to tylko kilka z najpopularniejszych dyscyplin sportowych przynoszących wiele pozytywnych i negatywnych emocji, bo jak wiadomo - w sporcie ktoś musi wygrać, a ktoś musi przegrać. To, co widzimy na ekranach naszych telewizorów bądź na żywo, to tylko efekt końcowy ciężkiej pracy każdego sportowca. Pracy, która musi być poparta wieloma aspektami. Jednym z nich jest odpowiednio spersonalizowana suplementacja.

Suplementy - czy są potrzebne?

Każdy sportowiec zawsze na pierwszym miejscu powinien stawiać dietę i to w niej szukać głównego sposobu na poprawę wyników sportowych. Niemniej jednak - sportowcy mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie (m.in. na witaminy i minerały), a niestety w dzisiejszych czasach ciężko jest dostarczyć odpowiedniej ilości mikroelementów. Tutaj przychodzą na ratunek suplementy, które w łatwy sposób mogą uzupełnić niedobory, a także pomóc w regeneracji!

Suplementy - lek na dobre wyniki?

Suplementy nie spowodują, że z dnia na dzień nasze wyniki sportowe poszybują w górę i nagle staniemy się najlepszym zawodnikiem w drużynie. Jednak, czy mogą one pomóc w poprawie wyników sportowych i mają swoje zastosowanie w sportach zespołowych? Zdecydowanie tak!

Co stosować w codziennej suplementacji?

 1. Witaminy i minerały:
  Zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały występuje u niemal wszystkich sportowców stąd bardzo ważne, aby dostarczać je "z zewnątrz" w postaci suplementów diety.
 2. Kreatyna:
  Jeden z najważniejszych produktów, który powinien znaleźć się w codziennej suplementacji każdej osoby aktywnej fizycznie, a już z pewnością każdego sportowca trenującego amatorsko, wyczynowo lub zawodowo. Suplement stanowiący część składową mięśniowej fosfokreatyny. Występuje ona w niewielkich ilościach w pożywieniu (głównie ryby i mięso), przez co dostarczenie odpowiedniej ilości kreatyny z diety jest bardzo trudne. Przyczynia się ona do poprawy siły, mocy oraz szybkości, a także pomaga w regeneracji i umożliwia lepsze przygotowanie fizyczne do kolejnej jednostki treningowej.
 3. Aminokwasy rozgałęzione BCAA:
  Mieszanka trzech niezbędnych aminokwasów (L- izoleucyna, L-leucyna, L-walina), która przyśpiesza regenerację potreningową, redukuje uczucie zmęczenia wywołane treningiem i stanowi dodatkowe "paliwo" dla pracujących mięśni w trakcie wysiłku.
 4. Beta-alanina:
  Zwiększa ona syntezę karnozyny, która pomaga w stabilizacji pH mięśni poprzez eliminowanie jonów wodorowych uwalnianych podczas ćwiczeń, które powodują uczucie zmęczenia. Beta-alanina przyczynia się do również zwiększenia intensywności treningów, co przekłada się bezpośrednio na podnoszenie wyników sportowych.

Na koniec pamiętajmy, że nawet najlepsze suplementy nie zastąpią ciężkiego treningu i nie spowodują, że nagle staniemy się Mistrzami Świata w swojej dyscyplinie sportowej. Ciężka praca, odpowiednia dieta i trening to elementy, które również powinny być nam znane i w połączeniu z suplementacją pomogą w osiągnięciu celu
i poprawie wyników sportowych!

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec Extreme Regenerate Gel - 90g
6,50 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition Monohydrat Kreatyny The Mono - 500g
49,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition CROSS PAK - 320g
49,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść