15% OFF FOR ORDERS OVER 250 zł CODE: SAVE15
Trening

01-03-2019

Rugby – wytrzymałość i kondycja bez utraty masy

Rugby – jedna z najbrutalniejszych spośród wszystkich dyscyplin drużynowych, w której dużą rolę, obok techniki odgrywa przygotowanie fizyczne każdego zawodnika. Ogólna masa będzie potrzebna zarówno w obronie, aby powstrzymywać przeciwników jak i w ataku, aby było ciężej powalić na ziemię zawodnika rugby. Jak jednak dostosować trening tak, aby budował on jednocześnie wytrzymałość oraz kondycję bez utraty masy mięśniowej? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu!

Treningi ukierunkowane na poprawę kondycji i wytrzymałości nie należą do najłatwiejszych. Kluczową rolę w treningach będzie odgrywać intensywność, wyrażona prędkością poruszania się podczas każdej jednostki treningowej. W treningach tych należy dobrać odpowiednie proporcje pomiędzy intensywnością a objętością pracy. Analogicznie – jeśli będziemy mieli zbyt duże obciążenia treningowe – może to prowadzić do zmęczenia, czy nawet przetrenowania, a stąd już najbliższa droga do ubytku masy mięśniowej. Każdy plan treningowy powinien uwzględniać predyspozycje wysiłkowe danego zawodnika, charakterystykę dyscypliny sportowej – w tym przypadku rugby, a więc dyscypliny opartej na dynamice oraz sile.

Czy można powiedzieć, że budowa wytrzymałości i kondycji będzie powodowała utratę masy mięśniowej?

Każdy trening musi być poparty odpowiednią dietą, okresem okołotreningowej regeneracji i odpowiednio dobraną suplementacją wspomagającą procesy regeneracyjne. Jak najbardziej w tym wypadku sprawdza się powiedzenie: "z pustego to i Salomon nie naleje". Odżywiając się poniżej dziennego zapotrzebowania (które u sportowców – zwłaszcza rugbistów jest zdecydowanie zwiększone) – może dochodzić do ubytków w masie mięśniowej, a więc jednym z atrybutów każdego rugbisty. Należy zatem pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości kilokalorii w ciągu dnia, a także o odpowiednim doborze makroskładników (białka, węglowodany, tłuszcze).

wysokiej jakości jabłczany kreatyny:

6PAK Nutrition CrM3 PAK - 500g
49,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec CM3 1250 Jabłczan kreatyny - 360 kaps.
73,99 PLN
Zobacz Produkt
BioTech Tri-Creatine Malate - 300g
46,99 PLN
Zobacz Produkt

W rugby mamy do czynienia z wysiłkiem zarówno o charakterze tlenowym (nisko i średnio intensywny wysiłek np. w trakcie powrotu na swoją pozycję) a także beztlenowym (wysoka
intensywność – np. w trakcie trwającej akcji). Ze względu na powyższe trening powinien
być ukierunkowany zarówno na wysiłek tlenowy jak i beztlenowy. Nie należy jednak
zapominać o równie ważnym treningu na siłowni, podtrzymującym również wytrzymałość
siłową. Ćwiczenia wzmacniające wytrzymałość siłową można również wpleść w treningi
wytrzymałościowe – np. ćwiczenia dynamiczne z obciążeniem – np. wskakiwanie na boxa
z obciążeniem, czy też dynamiczne przysiady z wyskokiem.

Trening jest niezwykle ważnym aspektem pracy nad poprawą wyników sportowych każdego
sportowca. Nie należy jednak zapominać, że to co robimy po treningu będzie miało również
duży wpływ na osiągi sportowe, a im więcej zawodników danej drużyny będzie o tym
pamiętać, tym większa korzyść dla całej drużyny!

Michał Lebiest

Trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Amix Daily One - 60 tabl.
48,99 PLN
Zobacz produkt
Odżywka na Masę 6PAK Nutrition Gain PAK - 3000g
79,00 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition BCAA 8:1:1 - 400g
85,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść