Trening

22-03-2019

Rowerek czy bieżnia?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są popularne maszyny cardio,
  • popularność maszyn,
  • zalety treningu na bieżni,
  • zalety treningu na rowerku,
  • co wybrać?

Bieżnie i rowerki to jedne z najpopularniejszych maszyn do ćwiczeń. Znajdziemy je praktycznie na każdej siłowni, a nierzadko kupujemy je, aby korzystać w domowym zaciszu. Ich popularność może wynikać z faktu, że są dostępne cały rok… bez względu na porę roku i pogodę. Nie zajmują dużo miejsca, a do tego wraz z odpowiednio dobranym systemem żywieniowym dają dobre efekty w postaci utraty wagi.

Wielu początkujących bywalców siłowni często zastanawia się, które z tych dwóch urządzeń wybrać. Co jest lepsze na spalanie tkanki tłuszczowej, który przyrząd przyspieszy naszą drogę do dobrej kondycji czy wreszcie, który z tych dwóch jest dla kogo i dlaczego?

Prawda jest taka, że każdy na swój sposób będzie dobrym wyborem. Trzeba tylko wiedzieć, w jakim celu wybieramy rowerek lub bieżnię i wziąć pod uwagę nasze indywidualne preferencje oraz ewentualne przeciwwskazania treningowe. Tak naprawdę każda forma wysiłku będzie w pozytywny sposób wpływała na spalanie tkanki tłuszczowej.

Bieżnia jest przede wszystkim polecana dla osób preferujących bieganie i chodzenie jako główną aktywność. Jedna z głównych zalet bieżni jest możliwa spora liczba spalonych kcal w przeciągu tego samego czasu korzystania z rowerka. Podczas ćwiczeń na bieżni pracuje praktycznie całe ciało, włączając w to główne mięśnie stabilizujące, jak np. prosty brzucha. ponadto samo bieganie na bieżni jest bezpieczniejsze niż na zewnątrz, ponieważ powierzchnia jest równa. Nie grożą ci więc urazy i potknięcia, a dzięki odpowiedniej amortyzacji stawy są chronione. Inną zaletą jest to, iż podczas ćwiczeń na bieżni można dzięki licznym programom odwzorowywać bieg w terenie.

Rowerek z kolei często polecany jest osobom zaczynającym przygodę z aktywnością na siłowni, gdyż uznaje się go za najbardziej bezpieczną formę treningu cardio i rozgrzewki przed ćwiczeniami. W opozycji do bieżni mniej obciąża stawy kolanowe oraz skokowe, a przede wszystkim jest bezpieczniejszy dla osób z problemami pleców i kręgosłupa. Polecany jest również osobom mocno otyłem, jako jedna z aktywności „na start”.

To, który sprzęt wybierzemy zależy w głównej mierze od ans samych i naszego obecnego stanu oraz celu. Jak widać, każdy z nich może być wybierany zarówno przez amatorów jak i zagorzałych profesjonalistów różnego rodzaju sportów ze względu na swój indywidualizm oraz ogólną charakterystykę.

Patryk Rychter

Dietetyk, trener personalny, analityk medyczny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Nutrend Thermobooster Compressed - 60 kaps.
59,90 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g
39,00 PLN
Zobacz produkt
Sante Go On Vitamin Bar - 50g
1,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść