Metabolic damage - kiedy metabolizm schodzi na boczne tory

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • czym jest załamanie metaboliczne,
  • jakie są jego objawy,
  • gdzie szukać rozwiązania problemu.


    Metabolic damage, czyli załamanie metaboliczne to pojęcie bardzo zagadkowe
i dosyć trudne do jednoznacznego wytłumaczenia. Niewiele osób zdecyduje się na pełny precyzji opis tego stanu rzeczy, pomimo że coraz częściej się o nim wspomina. Określane jako zaburzenie w obrębie trzech układów: nerwowego, endokrynologicznego oraz immunologicznego, mogące dotyczyć osób, które bardzo ciężko trenują, dokładają wszelkich możliwych starań, by osiągnąć sylwetkę na wzór Adonisa, ale marzenia te muszą odłożyć na później.
Czym się objawia załamanie metaboliczne?
- zdecydowane spowolnienie postępów w redukcji tkanki tłuszczowej, całkowite zahamowanie redukcji, a nawet odbicie wagi,
- wahania poziomu odczuwanej energii na przestrzeni dnia,
- problemy z wysypianiem i satysfakcjonującą regeneracją,
- retencja zwiększonej ilości wody,
- zwiększone łaknienie i częstsze zachcianki na różne produkty,
- występowanie zaparć i wzdęć,
- przewlekłe uczucie zmęczenia,
- znaczące wahania nastroju,
- pojawienie się nietolerancji pokarmowych,
- obniżenie libido,
- brak motywacji do działania,
- problemy z koncentracją,
- suchość skóry,
- brak lub nieregularność miesiączki,
- nadwrażliwość na światło.
Jakie jest rozwiązanie problemu?
1. Zaczynamy od szeroko pojętego stylu życia.  Skupiamy się na należytej regeneracji. Co to dla nas oznacza w praktyce? Zadbanie o regulację rytmu dobowego, odpowiednią jakość i długość snu, wrzucenie na niższy bieg i pozwolenie sobie na odpoczynek, który w dzisiejszych czasach jest dla wielu osób pojęciem totalnie abstrakcyjnym.
2. Przechodzimy do odżywiania. Zwracamy tu szczególną uwagę na przywrócenie należytego funkcjonowania przewodu pokarmowego, a więc uszczelniamy barierę jelitową, przywracamy równowagę mikroflory w jelitach, dokwaszamy żołądek, wyrównujemy niedobory pokarmowe oraz eliminujemy produkty, na które mamy nietolerancję.
3. Wprowadzamy reverse diet, czyli dietę odwróconą, która zakłada stopniowy powrót do adekwatnego dla danej osoby pułapu kalorycznego.
4. Przeskakujemy na zagadnienia związane z aktywnością fizyczną. W zależności od możliwości organizmu decydujemy się na trening interwałowy, siłowy z ograniczeniem ilości jednostek treningowych czasu ich trwania oraz ciężaru lub po prostu decydujemy się na spacery, pracę nad mięśniami core lub ćwiczenia mobilizacyjne.
5. Słusznym rozwiązaniem może być zredukowanie ilości stosowanych stymulantów, pobudzających część współczulną układu nerwowego, która wyzwala nadmierną reakcję walki lub ucieczki, w celu odzyskanie równowagi względem części przywspółczulnej. Alternatywą będzie skorzystanie z dobrodziejstwa adaptogenów o właściwościach wyciszających i regulujących odpowiedź stresową – Rhodiola Rosea czy Ashwagandha.

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

6PAK Nutrition Milky Shake Whey - 700g
39,00 PLN
Zobacz produkt
Trec Ashwagandha MAX - 60 kaps.
45,99 PLN
Zobacz produkt
Nutrafine Rhodiola Rosea - 100 kaps.
78,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść