15% OFF FOR ORDERS OVER 250 zł CODE: SAVE15

Odżywianie na trasie

Czego dowiesz się w tym artykule?

  • co należy dostarczyć organizmowi w czasie jazdy,
  • jakie produkty można wykorzystać na trasie,
  • poznasz różnice w odżywianiu w zależności od trwania jazdy.

Nie eksperymentuj w dniu zawodów! Nie dlatego, że sprawdzanie różnorodnych opcji jest czymś z założenia złym, ale szkoda byłoby zaprzepaścić szansę na dobry wynik, skoro start w wyścigu poprzedzony był wieloma godzinami przygotowań. Żywienie wśród kolarzy jest jak swoisty miecz obosieczny – może stanowić doładowanie energetyczne, które pomoże wykrzesać z siebie dodatkowe pokłady sił, ale niewłaściwie wykorzystane prowadzi do metaforycznego zaciągnięcia sobie samemu hamulca.

Regularne nawadnianie w trakcie jazdy zapobiega dużym wahaniom poziomu płynów, co przekłada się na skuteczne przeciwdziałanie pogorszeniu funkcjonowania układu nerwowego oraz spadkowi ogólnej wydajności organizmu. Wybór dłuższych dystansów oraz trening w wysokich temperaturach wiąże się zaś z koniecznością konsumpcji spożycia napojów zaopatrujących organizm dodatkowo w pewne ilości węglowodanów i elektrolitów. W przypadku trasy, do której pokonania potrzeba ponad 90 minut, należałoby dostarczać  około 30-60 g węglowodanów na każdą godzinę.

sprawdzone przez najlepszych sportowców batony energetyczne:

BioTech Go Energy Bar - 40 g
3,99 PLN
Zobacz Produkt
Nutrend Voltage Energy Cake - 65g
5,99 PLN
Zobacz Produkt
Sante Go On Energy Bar - 50g
1,99 PLN
Zobacz Produkt

Zanim dowiesz się jakie produkty warto zabrać ze sobą ruszając w drogę na swoim jednośladzie, musisz zdać sobie sprawę, że przyjmowanie nadmiernych ilości węglowodanów, nawet w postaci małych przekąsek, może spowodować zaburzenia w ich wchłanianiu, a także przyczynić się do wystąpienia mdłości czy wzdęć.

W celu zabezpieczenia odpowiedniego poziomu energii najlepiej byłoby połączyć przyjmowanie płynów izotonicznych, dostarczających niewielkie ilości węglowodanów oraz elektrolitów, ze spożyciem małych przekąsek, nieobciążających nadmiernie przewodu pokarmowego.

Rodzaj przyjmowanych płynów i przekąsek w zależności od czasu trwania jazdy:

  • godzina i poniżej – zwykła woda lub ewentualnie napój dostarczający elektrolity i niewielkie ilości węglowodanów, w razie czego można mieć przy sobie banana;
  • od 1h do 3h – napoje izotoniczne, przekąski węglowodanowe – 30-60 g na 1h – nie czekaj na pojawienie się uczucie łaknienia i pragnienia – rób sobie regularne, małe przekąski;
  • powyżej 3h – napoje izotoniczne, w dalszym ciągu obowiązuje dostarczanie 30-60 g węglowodanów, które mogą pochodzić z następujących źródeł: banany, batony figowe lub daktylowe, żele energetyczne; uwaga – zdolności do odpowiedniego trawienia dostarczanych przekąsek spadają wraz z wydłużaniem długości treningu!

Bartosz Sikorski

dietetyk, specjalista ds. suplementacji

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Activlab Run & Bike Endurance Gel - 40 g
4,99 PLN
Zobacz produkt
Trec Flex Guard - 375g
63,99 PLN
Zobacz produkt
BODYPAK Bidon sportowy 700 ml - 1 szt.
12,99 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść