Suplementacja

17-06-2019

Co zawierają odżywki dla sportowców?

W tym artykule dowiesz się:

  • Kiedy brać spalacz tłuszczu?
  • Jak zbudować mięśnie?
  • Witaminy i minerały - dla kogo?
  • Kto może stosować kreatynę i przedtreningówki?

Każda osoba trenująca, czy też zaczynająca dopiero swoją przygodę ze sportem na pewno wie i słyszała o suplementach takich jak odżywki białkowe, odżywki polepszające przyrost masy mięśniowej, spalacze tłuszczu, czy też witaminy oraz minerały. Bardziej zaawansowani wymienią do tego zestawiania jeszcze kreatynę oraz preparaty przedtreningowe. Co takie odżywki zawierają oraz jaki wpływ będą miały na Twój organizm, przekonajmy się.

Suplementy, o których mowa w artykule:

Sport Definition VITA-MIN Caps - 60 kaps.
29,99 PLN
Zobacz Produkt
Sport Definition That's The Whey - 300g
29,99 PLN
Zobacz Produkt
Trec NitroBolon II - 1100g
134,99 PLN
Zobacz Produkt

Spalacze tłuszczu

są bardzo popularnym suplementem wśród osób ćwiczących, a najbardziej lubianym przez kobiety. Panie często korzystają z tego typu preparatów, aby wspomóc swoje dążenia do smukłej, odtłuszczonej sylwetki. W składzie takich suplementów najczęściej znajdziemy ekstrakt z kory cynamonowca, ekstrakt z zielonej herbaty, kofeinę, ekstrakt z pieprzu kajeńskiego czy też chrom. Wszystkie wymienione składniki mają za zadanie pobudzić nasz organizm, podnieść jego temperaturę, oraz wspomóc regulację gospodarki cukrowej. W połączeniu z mądrym treningiem i przemyślaną dietą efekt stosowania spalaczy tłuszczu będzie bardzo zadowalający.


Odżywki białkowe

Na pewno nie raz widzieliście wysportowane osoby dzierżące w dłoni duży szejker z odżywką białkową. Najczęściej taki widok ujrzymy na siłowniach, kiedy umięśnieni mężczyźni piją swoje proteiny po treningu. Tylko co w takich odżywkach znajdziemy i jak one na nas zadziałają? Zacznijmy od tego, iż odżywka białkowa przede wszystkim ma za zadanie uzupełnić braki makroskładnika, jakim jest właśnie białko. U osób trenujących absorpcja białka wzrasta i nie każdy daje sobie radę, aby wymaganą ilość dostarczyć z mięsa czy z ryb. Dodatkowo odżywka białkowa to smaczny dodatek do diety, ilość smaków dostępnych na rynku pozwala przyrządzić przepyszne desery czy też wypieki. Najpopularniejsze białko na rynku to białko uzyskiwane z serwatki, mamy ich aż trzy rodzaje, a każdy z nich różni się czasem wchłaniania do naszego organizmu. Pierwszy to koncentrat białka serwatki, drugi to izolat białka serwatki, a ostatni, a zarazem najbardziej zaawansowany to hydrolizat białka serwatki. Ja dla osoby początkującej oraz średniozaawansowanej polecam dobrej jakości koncentrat lub izolat, który w pełni wystarczy oraz dostarczy wymaganej ilości białka do naszej diety.

Witaminy i minerały

Nie trzeba chyba uświadamiać, iż jest to niezbędny element każdego świadomego sportowca. Witaminy oraz minerały utrzymują nasz organizm w pełni sprawnym, oraz w pełni zdrowym. Brak, chociażby jednych z trzech najważniejszych minerałów, jakimi są magnez, sód i potas będzie objawiać się silnymi skurczami mięśni. Nie muszę chyba wspominać, jakie jest to bolesne i nieprzyjemne. Suplementując gotowe, stworzone specjalnie dla sportowców zestawy witamin i minerałów, które pozwalają nam w jednej dawce zaspokoić zapotrzebowanie naszego organizmu na wszystkie niezbędne substancje, jest obowiązkowe i oczywiście ze względu na swoją formę, w pełni wygodne.


Kreatyna

Każdy sportowiec, czy to kulturysta czy też biegacz, będzie skłaniać się ku suplementacji kreatyną. Badania naukowe twardo udowadniają jej dobroczynne w skutkach efekty na sportowców. Osoby trenujące siłowo, odnotują duży wzrost siły oraz poprzez szybszą resyntezę ATP (adenozynotrifosforan) szybszą regenerację sił pomiędzy seriami oraz po skończonym treningu. Mamy do wyboru kilka form kreatyny, jak chociażby monohydrat kreatyny, jabłczan kreatyny, cytrynian kreatyny czy też stacki, które łączą kilka form w jednym suplemencie. Dla mnie najlepszym wyborem będzie monohydrat ze względu na największą udowodnioną liczbę badań na sportowcach, które potwierdzają jego działanie w każdym możliwym aspekcie. Polecam suplementować 10 g monohydratu kreatyny dziennie, dla zadowalających efektów.

Przedtreningówki

Osoby mające już doświadczenie skierują swój wzrok ku preparatom, które wspomogą organizm w trakcie treningu, pobudzą go, dodadzą energii oraz dopompują więcej krwi do trenowanego mięśnia (pompa mięśniowa). W składzie przedtreningówek najczęściej znajdziemy takie substancje jak beta-alanina, arginina, kofeina, tauryna oraz cytrulina, czyli składniki odpowiedzialne za wkręcnie organizmu na wyższe obroty treningowe.


Każdy sportowiec w pewnym momencie potrzebuje doładować swój organizm energetycznie oraz uzupełnić braki podstawowych makroskładników witamin i minerałów. Suplementy stworzone dla sportowców są specjalnymi zestawami składników, które w łatwy i przystępny sposób każda osoba trenująca może stosować w celu usprawnienia swoich wyników sportowych. Pamiętaj tylko, że jeżeli jesteś osobą niedoświadczoną, to konsultuj każdy wybór z trenerem lub dietetykiem, dzięki temu zawsze dobierzesz idealny suplement do swoich predyspozycji. Wszystkie suplementy na rynku są w pełni bezpieczne, oraz przy umiejętnym użytkowaniu nie niosą żadnych negatywnych skutków dla naszego organizmu.

Kuba Kwaśniewski

Promotor Bodypak, trener personalny

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Trec CM3 1250 - 180 kaps.
39,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition PumpKick - 450g
99,00 PLN
Zobacz produkt
6PAK Nutrition Whey Isolate - 1800g
139,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść