PROTEINS 15% OFF Code: BIALKO15

Jak nie przytyć podczas kwarantanny? – część 5 – logistyka żywieniowa

O tym, że nuda nie jest dobrym sprzymierzeńcem w walce o kontrolowane spożycie kalorii już wiecie. Postarałem się poddać Wam nieco pomysłów na to jak jej zaradzić w zdrowy i produktywny sposób. Dziś chciałbym skupić uwagę na jednym z najistotniejszych elementów – logistyce żywieniowej, a więc umiejętności rozplanowania posiłków. Tym razem co prawda nie zajmiemy się tym co robię na co dzień – liczeniem kalorii, mikro- i makroskładników, a kwestią nieco bardziej „życiową” – rozplanowaniem zakupów, przechowywania, przygotowywania i spożywania – tak by było możliwie wydajnie, ciekawie i oszczędnie, a przy tym, z szacunkiem do żywności.
Obserwując „owczy pęd” po zapasy w momencie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego byłem nieco przerażony. Zastanawiałem się co wszyscy ludzie chcą zrobić z taką masą jedzenia. Obawiałem się, że istotna jego część wyląduje w kubłach na śmieci i niestety niewiele się pomyliłem. Szanujmy jedzenie, jak by nie było to od niego zależy nasze przeżycie i to jego produkcja jest jednym z głównych generatorów gazów cieplarnianych.

1 – planuj zakupy

Czasowo, finansowo, a także i ze względów bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych aspektów. Rzadsze wizyty w sklepie to mniejsze narażenie, to oczywiste. Warto byście zastanowili się nad tym co planujecie przygotować na śniadania, obiady, kolacje czy jakiekolwiek przekąski nie tylko dziś, ale też w ciągu najbliższych paru dni. „hurtem” często kupicie przy okazji taniej. Pamiętajcie jednak by nie zjeść zapasów na cały tydzień w ciągu jednego wieczoru!

2 – przechowuj z głową

Wiele tu pisać nie trzeba – stosuj się do zaleceń producenta, „magazynuj” tylko produkty które się do tego nadają i w ilościach które jesteś w stanie przerobić. Mrożone mięso, ryby, nabiał, warzywa, owoce, pieczywo, przygotowane wcześniej wywary czy nawet gotowe potrawy to świetna sprawa. Dodatkowo jeśli przygotujesz parę porcji konkretnego dania – jesteś w stanie mrozić je porcjami i opisywać kaloryczność/zawartość makroskładników – same plusy!

3 – planuj przygotowania

Punkt ten nierozerwalnie wiąże się z punktami 1 i 4. Planując zakupy i posiłki musimy automatycznie zaplanować ich przygotowanie. Jeśli natomiast zaplanujecie tylko 1 porcję klasyka ryżu z kurczakiem, a planujecie jeść 5 posiłków dziennie, każdego dnia w innej formie i z innych składników – ilość obowiązków w kuchni może Was przerosnąć. Często świetnym pomysłem jest przygotowanie paru porcji jednej potrawy (i spożycie w ciągu najbliższych dni lub zamrożenie – patrz p. 2) albo półproduktów (np. zamarynowanie/podsmażenie/ugotowanie), które mogą być wykorzystywane w różnych potrawach.

4 – planuj żywienie

Tutaj zacząć musimy od krótkiej perspektywy – jednego posiłku (ale to większość robi – planuje co za chwilę zje), poprzez planowanie wyżywienia całodniowego, skończywszy na paru dniach/tygodniu/miesiącu. No, może nie przesadzajmy, nie będę namawiał to sporządzenia jadłospisu na 30 dni w przód, ale tydzień jest świetnym i, jak sądzę, optymalnym rozwiązaniem. Brak rozplanowania posiłków często kończy się wieczornym zdziwieniem kiedy wprowadzając spożyte w danym dniu posiłki w program/aplikację zauważacie, że już jesteście „ponad stan” ze spożyciem kalorii, a marzy Wam się jeszcze jakaś kolacja. Czyż nie lepiej trzymać rękę na pulsie? Oczywiście, że tak i to nie tylko w momencie przymusowego przebywania w domu.

Podsumowując – rzeczowe, schematyczne i nieco „nudne” (choć niekoniecznie!) podejście naprawdę sprawdza się w trudnych czasach i nie tylko. Lepsza logistyka pozwala oszczędzić czas, pieniądze, a przy okazji regularnie kontrolować spożycie składników pokarmowych i kalorii – mając realny wgląd i wpływ na naszą sylwetkę.

Paweł Szewczyk

Magister Dietetyki

Blog jest napisany w celach informacyjnych. W żaden sposób nie służy do stawiania diagnozy, czy sugerowania metod leczenia. Pamiętaj, że artykuły zamieszczone na tej stronie nie stanowią fachowej porady medycznej (lekarskiej, farmaceutycznej itp.). Osoby czytające tę stronę internetową powinny przed podjęciem decyzji leczenia skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Na tej stronie nie ma informacji o lekach, a wszystkie preparaty to suplementy diety.

© UWAGA - ARTYKUŁ AUTORSKI BODYPAK - kopiowanie oraz rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych w sklepie BODYPAK.PL jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)

Mogą Cię zainteresować wybrane produkty:

Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 kaps.
29,99 PLN
Zobacz produkt
Trec Multipack Sport Day/Night Formula - 60 kaps.
32,99 PLN
Zobacz produkt
Sport Definition That's The Whey - 700g
59,00 PLN
Zobacz produkt
Porównaj produkty
0
Usuń z porównania
Ukryj
Wyczyść